Real Time Analytics Real Time Web Analytics
تاریخ پست:1395/8/19 11:5
خبریار امرداد: آتنا هرمزی

کتاب در اسارت فرهنگ نوشته‌ی‌ طاهره شیخ‌الاسلام به تازگی از سوی انتشارات صمدیه چاپ شده است.

این کتاب ریشه‌های خلق، آداب و عادات ما ایرانی‌ها را به گونه‌ای دیگر بازگو می‌کند و از کاستی‌های فرهنگ هازمان(:جامعه) سخن به میان می‌آورد.

طاهره‌ شیخ‌الاسلام (مظاهری) که دوران دکترای خود را در استرالیا گذرانده است در این کتاب مشاهدات دوازده ساله‌ی خود را از آداب و رسوم ایرانی و دگرگوني‌هاي پديد آمده در آن بیان می‌کند. نویسنده‌ این کتاب را به سه بخش کرده است. در بخش نخست با نام «کالبدشکافی درد» توجه خوانندگان را به ویژگی‌های فرهنگی، که ما را در خود اسیر نموده‌اند جلب می‌کند. در بخش دوم با نام «ملل آزاد دنیا چه بودند و چگونه این شدند» به صورت کوتاه دلایلی که غرب از دوران سیاه قرون وسطایی خود خارج شده است را بیان می‌کند و در بخش سوم به ترتیب از ترس، فقر، نابرابری و مقایسه بر رفتار فردی و جمعی ما ایرانیام سخن می‌گوید.

در بخشی از این کتاب زیر عنوان «آبروداری، همه‌جا، همه وقت» آمده است:

«متعجب بود که چرا وقتی هر خانواده ایرانی به تنهایی به دامن طبیعت می‌رود به اندازه‌ی خودش غذا و تنقلات برمی‌دارد، اما همین که قرار باشد با خانواده یا افراد دیگر همراه شود، ناگهان احساس می‌شود که آبروها در مخاطره قرار می‌گیرد و برای حفظ آن احساس میزبانی و نشان دادن دست‌و‌دلبازی و مهمان‌نوازی به هر یک دست می‌دهد و این است که هر خانواده چند برابر نیاز خود غذا، نوشابه و تنقلات با خود می‌آورد و هر یک خود را ملزم می‌بیند که به دیگر تعارف کنند و از یک‌دیگر پذیرایی کنند. این هموطن می‌پرسید آیا می‌آید روزی که ما با یک‌دیگر راحت باشیم، روزی که از هم صحبتی یک‌دیگر لذت ببریم بدون این که نگران اثبات مهربانی و دست و دلبازی و مهمان‌نوازی‌مان به یک‌دیگر باشیم؟»

در اسارت فرهنگ


تاریخ پست:1395/8/19 11:5 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2204

دیدگاه هموندان

نام : هومن زمان : ۱۳ آذر ۱۳۹۵ _ ۱۳:۰۲:۰۸

من به عنوان یک پژوهشگر معمولی در زمینه فرهنگ شناسی ، پیشنهاد می کنم به جای واژه (( فرهنگ )) از عبارت خلقیات یا رفتار یا آداب و رسوم و.... استفاده می شد چرا که فرهنگ با هر تعریفی و انتقادی ایجاد اسارت نمی کند.

نام : طاهره شیخ الاسلام زمان : ۹ بهمن ۱۳۹۵ _ ۰۴:۱۳:۳۹

هموطن عزیزم هومن، مگر مهمان نوازی و تعارف و آبروداری و بسیاری دیگر از آداب و عادات فرهنگی ما هم اکنون ما را در خود اسیر نکرده اند. اسارت به این معنا که نمی توانیم آنها را کنار بگذاریم به این دلیل که در طول زمان به ابزارهایی در دست ما تبدیل شده اند که با آنها محبت و خشم و دلگیری خود را نشان می دهیم. با سپاس

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.مطالب مرتبط

نظر سنجی

برای خرید کتاب چه چیزی را در نظر می‌گیرید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد