تاریخ پست:1395/9/2 0:16
خبرنگار امرداد: فرزانه خسروی

از يكسال پيش كه مالکان آسیاب آبی یوسف آباد این بنای دوره قاجاریه را با ثبت ملی از شر ساخت و سازهای تهران نجات دادند و طرح احیاي آن را تهیه كردند يكسال مي‌گذرد و همچنان اين سازه‌ي كهن در حال به‌سازي است.

 آسیاب آبی یوسف‌آباد در دوره‌ي قاجار ساخته شده و هنوز پس از نزديك به ۱۰۰ تا ۱۵۰ سال از همه ساخت و سازهای شهری منطقه یوسف آباد در امان مانده و به مجتمع تجاری و یا مسکونی تبدیل نشده است. هر چند که مدیران شهری در سال‌های گذشته سعی در ويران كردن آن داشتند اما مالکان این آسیاب نه تنها آن را نگه‌داري کردند بلکه آسیاب را سال ۸۶ با شماره ۱۹۱۷۰ در فهرست میراث ملی ایران ثبت کردند.

در کنار آسیاب آبی یوسف آباد که به «آسیاب کوچیکه» نامدار بود، آسیابی چند برابر بزرگتر از آن به نام «گاومیشی» وجود داشت که هنوز تنوره‌اش با ۱۴ متر عمق در خانه‌ای روبه‌روی آسیاب یوسف‌آباد باقی مانده است.

آب این آسیاب‌ها از کوه‌های شمیرانات می‌آمده و هر دو آسیاب را می‌چرخانده و در مسیر خود به دوراهی یوسف آباد و پایین تر به بهجت آباد می رفته و در مسیرش بازهم آسیاب‌های دیگری را می چرخانده تا اینکه دشت‌های پایین تهران را آبیاری می‌کرد.

این آسیاب نمونه‌ای از آسیاب‌های باقی مانده تهران است که می توان آن را در میان فضای سبز ایجاد شده در پيرامونش پیدا کرد.

 

اسیاب

اسیاب

اسیاب

اسیاب

اسیاب

اسیاب

فرتورها از ماندانا آذرکیوان است.
6744


تاریخ پست:1395/9/2 0:16 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2539

دیدگاه هموندان

نام : Arbab زمان : ۲ آذر ۱۳۹۵ _ ۰۶:۲۱:۱۳

sepas

نام : مهرداد زمان : ۲ آذر ۱۳۹۵ _ ۰۸:۰۷:۲۳

با درود فراوان به سرکار خانم خسروی.لطفا از اسیا ب های ابی منطقه شریف اباد اردکان نیز در صورتی که نابود نشده باشد گزارش تهیه فرمایید.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics