تاریخ پست:1395/9/23 17:10
در «امرداد» ٣٥٤ چاپ شده است

زایش میترا، آمدن روشنایی

خبرنگار امرداد: فرزانه خسروی

امرداد ٣٥٤شب چله یا یلدا، ماندگارترین جشن و آیین دینی کهن آریاییان تا به کنون است. آیینی که هنوز خانواده‌های ایرانی با سفره‌ای زینت‌شده، با میوه‌ها و پارچه‌های سرخ آن را بسیار بزرگ‌ می‌دارند.
این‌که چرا این جشن، در شب سی‌ام آذرماه برگزار می‌شود، چه پیوندی با فردای آن شب، یکم دی ماه دارد، تاریخچه‌ی آن و شوند ستاره‌شناختی آن چه چیزی است، نکته‌هایی هستند که در این نوشتار و از قلم دو پژوهش‌گر نامدار فرهنگ ایرانی، «هاشم رضی» و زنده‌یاد «فرانک دوانلو»، به آن‌ها پرداخته شده است.
زنده‌یاد فرانک دوانلو، شاهنامه پژوه و فعال حوزه‌ی فرهنگی دراین‌باره می‌گوید: «جشن «شب یلدا» یا «شب چله» که در نخستین شب زمستان و بلندترین شب سال برپا می‌شود یکی از کهن‌ترین جشن‌های ایران است که می‌توان آن را جشن کشاورزان و دهقانان نامید، چرا که این سنت کهن را از گزند دشمنان، برای ایرانیان پاس داشته‌اند. این جشن، ویژه‌ی آریایی‌هاست و چندین هزار سال است که آن را در ایران‌زمین بر پای می‌دارند. 
این‌که چنین آیینی، در چه گستره‌هایی از جهان جشن‌های هم‌خوان دارد، از دیگر سخنان آورده شده در نوشته‌‌ای است كه در رويه‌ي تاريخ «امرداد» ٣٥٤ چاپ شده است.تاریخ پست:1395/9/23 17:10 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2323

دیدگاه هموندان

نام : ایتاو زمان : ۲۸ آذر ۱۳۹۵ _ ۲۰:۲۹:۵۱

شب یلدا آخرین شب ماه آذر و آغاز ماه دی در زمان باستانی بوده و در بین آریایی ها برگزار می شده که امروزه به تقویم زرتشتیان برابر می شود با 24 آذرماه که آن شب ، شب یلدا را جشن می گرفتند و پس از رسمی شدن تقویم کنونی روز آخر آذرماه را به اشتباه شب یلدا جشن می گیرند. این جشن آریایی و باستانی مانند جشن های دیگر پس از حمله اعراب به فراموشی رفت و فقط زرتشتیان این جشن ها را در خفا زنده نگه داشتند، تا 20-10 سال پیش به غیر از زرتشتیان جشن مهرگان و شب یلدا و چله و سپندارمزگان و .... برگزار نمی کردند و پس از هزاران سال با چه مشکلات و در خفا این جشن ها رو زنده نگه داشتند، درست نیست که این جشن ها را "ملی یا آریایی" نامید- این جشن ها دیگر متعلق به زرتشتیان شده ، مانند فروهر که به اشتباه آن را آرم ملی می خوانند و باید به همه گوشزد کرد که پس از این که زرتشتیان 800 سال پیش فروهر را آرم خود کردند و به هند و کشورهای اطراف پناه بردند و این نشان را با خود بردند که برای خودشان نشانی داشته باشند، پس کار اشتباهیست که این نشان را هم "ملی" خواند و باید مردم را آگاه کرد و از این کارهای نادرست دست بردارند. و خواهشا در مجله های خود زرتشتی هم این چیزها گفته و رعایت شود.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.نظر سنجی

آیا به کودکان کار کمک می‌کنید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics