تاریخ پست:1395/9/24 22:37
گروه خبر

دومین نشست پرسش و پاسخ گردش ۴۳ انجمن زرتشتیان تهران با همکیشان، آدینه ۱۹ آذرماه ۱۳۹۵ خورشیدی در تالار خسروی برگزار شد. متن گفته‌های این نشست در زیر آمده است.

آرمین هورمزدی، سخنگوی انجمن و اداره‌کننده‌ی این نشست، چکیده‌ای از مهم‌ترین کارهایی که انجمن زرتشتیان تهران، پس از نزدیک به یک سال از سپری شدن دوره‌ی گردش ۴۳ را ارایه داد:

نخستین نشست گردش ۴۳ انجمن زرتشتیان تهران در ۲۳ آبان‌ماه ۱۳۹۴ خورشیدی، برگزار شد و تا آغاز آذرماه امسال، ۴۸ نشست هیات‌مدیره برگزار شد که ۷۵۹ مورد در آن مصوب شد. انجمن زرتشتیان تهران برخی کارهای روزمره دارد که تلاش شده، بر پایه‌ی روال گذشته انجام گیرد و با توجه به دیدگاه‌ها و انتقادات جامعه، کاستی‌های این کارها برطرف شده و به گونه‌ی بهتری برگزار شود. در کنار این برنامه‌های روزمره، برخی کارها و برنامه‌ریزی‌های ویژه انجام گرفته که در زیر به آن‌ها اشاره شده است:

 • با توجه به شرایط اقتصادی کشور و بالا رفتن هزینه‌ها، و از سویی بالا نرفتن درآمدهای انجمن متناسب با تورم و هزینه‌ها، انجمن تصمیم گرفت تا همانند شرکت‌ها، سازمان‌ها و کارخانه‌های کشور برای گذر از این دوران سخت، تا اندازه‌ای سیاست انقباضی را در مسایل اقتصادی خود در نظر بگیرد. سیاست جدید این بوده که بدهی جدیدی برای انجمن زرتشتیان تهران پدید نیاید و بدهی‌های گذشته نیز تسویه شود. در این میان برخی هزینه‌های پیش‌بینی‌نشده نیز مانند هزینه‌ی انشعاب آب و فاضلاب و حق نظارت چاه‌های مربوط به املاک انجمن نیز به بدهی‌ها افزوده شد که هزینه‌های سنگینی بودند. در همین راستا برخی از سوبسیدها به هازمان زرتشتی نیز، همانند سوبسیدهای جشنگاه خسروی و تالار ایرج کاهش یافت.
 • راه‌اندازی دوباره‌ی تارنما و سامانه‌ی پیامکی انجمن در کنار راه‌اندازی کانال تلگرام انجمن زرتشتیان تهران، برای آگاهی‌رسانی به همکیشان. هم‌چنین کمیسیون امور اجتماعی و روابط عمومی انجمن پذیرای انتقادات و پیشنهادات همکیشان است و برگزاری نشست‌های پرسش و پاسخ با مردم نیز در همین راستا انجام می‌گیرد.
 • در «آدریان تهران» و باغ «اسون» بازسازی‌ها و دگرگونی‌های مشهودی صورت گرفته است. در مارکار تهران‌پارس، در شاه‌ورهرام‌ایزد و آشپزخانه‌های آن بازسازی اساسی انجام شده است.
 • شاید مهم‌ترین منبع درآمد انجمن، اجاره‌بهای ساختمان‌ها و املاکش است. در همین راستا باید به ساختمان خرمن گیو اشاره کرد، ساختمانی که پروانه‌ی آن رو به پایان بود و اگر از دید اجرایی به مرحله‌ی مورد نظر شهرداری نمی‌رسید، پروانه باطل می‌شد. با توجه به ظوابط جدید شهرداری، گرفتن پروانه‌ی جدید ساده نبود، نقشه‌ها باید تغییر می‌کرد و این اندازه متراژ قابل ساخت نبود. به هر روی کار ساخت خانه‌ی خرمن گیو آغاز شد و به آن درجه‌ای از کار که پروانه باطل نمی‌شود، رسید. البته کارهای احتیاطی با کمک و همکاری نماینده‌ی زرتشتیان در مجلس انجام شد تا اگر کار ساخت در زمان مقرر انجام نمی‌شد، امکان تمدید پروانه باشد، گرچه کار در زمان مقرر انجام شد.
 • مناقصه‌ی ساختمان کیخسروی که نیم‌کاره مانده نیز برگزار شد و به امید خدا پس از پایان فصل سرما و در صورت فراهم شدن منابع مالی، ساخت این ساختمان نیز در دستور کار خواهد بود.
 • تغییرات مثبت در مدیریت دبیرستان دخترانه‌ی نوشیروان‌جی تاتا با همراهی نماینده‌ی زرتشتیان در مجلس انجام شده است.
 • در بخش سه درصد اعیانی آموزش و پرورش نیز اقدامات مثبتی انجام شده که حتما توضیحات کامل‌تر را آقای دکتر خسرویانی ارایه خواهند داد.
 • نظم‌بخشی و تدوین آیین‌نامه و داشتن نظارت بهتر بر درمانگاه یگانگی، از اقدامات انجام‌شده در این مکان وابسته به انجمن از سوی کمیسیون خدمات بوده است.
 • خوابگاه دختران تهران به جایی که دارای امکانات خوبی است جابه‌جا شد.
 • در زمینه‌ی برگزاری جشن‌هایی که برگزاری آن بر دوش انجمن زرتشتیان تهران است اقدامات مثبتی انجام گرفته است، همانند برگزاری جشن‌های جداگانه‌ی ویژه‌ی کودکان برای بالا بردن سطح کیفی جشن‌ها.
 • برگزاری مناقصه‌ی سرویس آموزشگاه‌های زرتشتی امسال متفاوت بود. در راستای اقتصاد انقباضی انجمن، امسال بخشی از هزینه‌ها از خانواده‌ها گرفته شد. امسال مناقصه بر اساس یک سازوکار کاملا قانونی و تشکیل کمیسیون معاملات برگزار شد و پیمان‌کار جدیدی برای سرویس گزینش شد و امیدواریم که هم امسال و هم سال‌های آینده کیفیت سرویس‌ها بهتر شود.
 • هیات‌مدیره‌ی بنیاد و هیات‌امنای موقوفه‌ی رستم آبادیان در اندازه‌ای که مربوط به انجمن است تکمیل شده است.
 • درباره‌ی پرونده‌ی زمین مارکار یزد (دکتر مرتاض)، اقداماتی بسیار خوبی انجام شده است که آقای خسرویانی در این‌باره توضیح خواهند داد.

 

رستم خسرویانی، فرنشین انجمن با سپاس‌داری از همه‌ی زحمت‌کشانی که در تاریخ انجمن برای هازمان زرتشتی زحمت کشیده‌اند، گفت: با توجه به درآمدها و هزینه‌های انجمن، گاهی امورات ما به سختی می‌گذرد و برای رفع مشکل اقتصادی بسیاری کارها هستند که اساس‌نامه‌ی انجمن اجازه‌ی انجام آن را به ما نمی‌دهد. امیدوارم با کارهایی که هیات‌مدیره‌ی گردش جدید انجام می‌دهند، مشکلات برطرف شده و کارهای انجمن ساده‌تر پیش برود.

 

تکلیف زمین‌های قصرفیروزه چه شد؟

فریدون گشتاسبی درباره‌ی زمین‌های قصرفیروزه که نزدیک به ۴۴ میلیون متر مربع است، گفت: آقای خسرویانی در نشست پرسش و پاسخ پیشین گفتند که این زمین‌ها پذیره شده است، این موضوع درست است اما ما به این دلیل نمی‌توانیم آن را رها کنیم. من پیشنهاد می‌کنم که انجمن به همراه دکتر اختیاری نزد مقام معظم رهبری بروند و برای برطرف شدن مشکل این زمین درخواست کمک کنند.

فرنشین انجمن با ارایه‌ی توضیحی درباره‌ی تاریخچه‌ی زمین‌های قصرفیروزه گفت: پذیره‌ی ۷۵۰ میلیون تومانی با وقف‌نامه در تضاد است و ما بارها بر سر این مساله با بخش حقوقی سپاه بحث و گفت‌وگو کرده‌ایم. سپاه به شوند همین پذیره، اکنون مدعی است که د یک‌سوم زمین‌های قصرفیروزه شریک هستند و این اصلا برای جامعه‌ی ما غیر قابل پذیرش است.

وی افزود: ما اقدامات بسیاری در این‌باره انجام داده‌ایم. آقای اختیاری یک یا دو سال پیش، در دیداری که با مقام معظم رهبری داشتند، در نامه‌ای که به ایشان نوشتند، در یکی از بندها با تاکید به مساله‌ی زمین‌های قصرفیروزه و درگیری با سپاه اشاره کرده بودند. مقام معظم رهبری این نامه را به بخش حقوقی سپاه ارجاع دادند و بخش حقوقی هم همان بخشی بود که با آن‌ها بر سر این موضوع چالش داشتیم. به هر روی تا کنون پاسخی برای این نامه دریافت نکرده‌ایم.

خسرویانی شوند وارد نشدن به دادگاه برای زمین‌های قصرفیروزه را هزینه‌ی بالای باطل کردن تمبر، برای این میزان متراژ زمین دانست و افزود: ما پذیره را قبول نداریم و اکنون بابت هر متر مربع زمین به ما ۹ ریال اجاره می‌دهند، حال اگر بخواهیم اجاره را تمدید کنیم نهایت ۲۰ تا ۳۰ درصد به آن اضافه خواهد شد که به هیچ‌روی قابل پذیرش نیست.

وی هم‌چنین درباره‌ی اتوبان شهید شوشتری که بنا است از میان زمین‌های قصرفیروزه بگذرد گفت: سپاه اکنون مدعی است که ۸۰ درصد پولی که شهرداری بابت این زمین‌ها باید بپردازد، متعلق به آن‌هاست و تنها ۲۰ درصد آن برای انجمن است.

فرنشین انجمن سخنان خود درباره‌ی زمین‌های قصرفیروزه را این‌گونه به پایان برد: ما از طریق وکیل خود در حال اقدام تازه‌ای برای زمین‌ها هستیم و حتما نتیجه را اعلام خواهیم کرد.

 

حساب‌رسی انجمن چه شد؟ مگر این موضوع در گردش پیشین انجمن مصوب نشده بود؟

هورمزدی: بله گردش کنونی موظف به اجرای مصوبات گردش پیشین است ولی حساب‌رسی نیاز به بودجه دارد که امیدواریم با تامین مالی این مورد، هر چه زودتر انجام شود.

 

شوند برگزاری این همه نشست غیرعلنی هیات‌مدیره‌ی انجمن چیست؟ آیا از افکار عمومی واهمه دارید؟

هورمزدی: در گردش ۴۳ ما نشست‌های غیرعلنی چندانی نداشته‌ایم. من خودم چندان موافق برگزاری نشست‌های غیرعلنی نبوده‌ام ولی برخی موارد نیاز به برگزاری نشست‌های غیرعلنی دارد و به صلاح انجمن و جامعه نیست که پخش شود. هم‌چنین در برخی نشست‌ها نام افراد آورده می‌شود که درست نیست همه از آن آگاه شوند و شاید مطرح شدن آن، نتیجه‌ی خوبی را در پی نداشته باشد و برخی افراد دچار خودسانسوری شوند.

کوشیده‌ایم که شمار نشست‌های غیرعلنی را کم کنیم ولی برگزار نشدن آن‌ها ناشدنی است.

 

توان و خروجی انجمن هم‌خوانی ندارند

فرامرز پوررستمی از باشندگان در نشست، با ارایه‌ی آماری از دقایق برگزاری نشست‌های انجمن، شمار مصوبه‌ها و متوسط تحصیلات هموندان هیات‌مدیره‌ی انجمن که به گفته‌ی وی در میان انجمن‌های زرتشتی بی‌مانند است، توان و خروجی انجمن را با هم متناسب ندانست. وی گفت: به نظر می‌آید زمان و انرژی انجمن بیش‌تر برای کارهای جزیی صرف می‌شود و اصلا به کارهای کلان نمی‌رسد.

پوررستمی افزود: هم‌چنین برخی درگیری‌ها و اختلاف سلیقه‌های شخصی در این میان هست که قابل اثبات نیست ولی وجود دارد، که انرژی و زمان هیات‌مدیره‌ی انجمن را می‌گیرد. از بیرون هم به نظر من گاهی این جریان هدایت می‌شود. وی سومین دلیلی که انجمن را درگیر کارهای ریز می‌کند و از کارهای کلان بازمی دارد را دبیرخانه‌ی ضعیف انجمن دانست و گفت: مشکل از رییس هیات‌مدیره است. او دوست ندارد که دبیرخانه‌ای قوی داشته باشد. برای نمونه، نامه‌هایی که به انجمن می‌رسد را می‌گوید اول من بخوانم، سپس ثبت شود. و این کاری خلاف قانون است. نامه باید نخست ثبت شود و سپس خوانده شود.

آرمین هورمزدی در پاسخ سخنان پوررستمی گفت: درست است که هموندان جدید هیات‌مدیره دارای تحصیلات بالا و تخصص در رشته‌ی خود هستند و پیشینه‌ی کار اجتماعی نیز دارند، اما بخش بزرگی از آن‌ها برای نخستین بار به انجمن وارد شده‌اند. از سویی، ساختار انجمن، ساختاری سنتی و پیچیده است که طبیعی است ذات این ساختار برخی مقاومت‌ها را در برابر این افراد دارد.

وی با یادآوری شرایط اقتصادی انجمن و گفتن این‌که ریشه‌ی بسیاری از مشکلات را باید در مسایل مالی جست، گفت: مسلما داشتن دبیرخانه‌ای قوی، نیاز به کارمندان بیش‌تر با سطح توقع مالی بالا دارد. از سویی انجمن برخی مسایل روزمره و جزیی دارد که از دیرباز بوده و مجبور است برای آن‌ها هزینه کند.

رستم خسرویانی، فرنشین انجمن نیز در پاسخ به سخنان پوررستمی گفت: کارهای روزمره‌ی انجمن بسیار زیاد است. ما سعی می‌کنیم که کارها را به ارگان‌های دیگر بسپاریم و در این چند سالی که من در انجمن بودم یکی از طرح‌های خودم برون‌سپاری کارها بود. اما این کار نمی‌شود، زیرا سازمان‌های ما نیروی کاری، ساختار و شرایط مالی انجام کارها را ندارند. برای نمونه ما مصوب کرده بودیم که مدارسی که به نام انجمن زرتشتیان تهران، در یزد وجود دارند را به انجمن‌های زرتشتی همان محله واگذار کنیم، اما نخستین چیزی که انجمن‌های محله‌ی زرتشتی‌نشین یزد به ما می‌گفتند این بود که ۱۰۰ میلیون بدهید تا برای نگه‌داری و بازسازی مدرسه اقدام کنیم. حال حساب کنید بیش از ۴۰ مدرسه در یزد داریم، این پول را از کجا بیاوریم؟

وی با گفتن این‌که همین روزمرگی‌ها وقت انجمن را می‌گیرد، راهکار حل این مشکل را پول و بهبود وضع بودجه‌ی انجمن دانست و گفت: افزون بر این‌ها ما تا سالیان گذشته با اداره‌ی دارایی و سازمان آب و فاضلاب درگیری چندانی نداشتیم و آن‌ها به ما کاری نداشتند. اما دو سال است که اداره‌ی دارایی به شدت به دنبال این است که از انجمن مالیات بگیرد. هم‌چنین اداره‌ی آب و فاضلاب برای انشعاب آب تالار پذیرایی و چاه‌های مارکار تهران‌پارس، از ما هزینه‌های چند صد میلیونی درخواست کرده‌ است.

خسرویانی سخنان خود را در این بخش این‌گونه ادامه داد: «چه زمانی بوده است که انجمن برای پرداخت هزینه‌هایش چک چند ساله بدهد؟ ما هم می‌خواهیم که دبیرخانه‌ای قوی داشته باشیم و من بارها به دوستان هیات‌مدیره گفته‌ام که اگر کسی را می‌شناسند یا راهکاری سراغ دارند بگویند تا دبیرخانه را سر و سامان دهیم.»

وی در پایان درباره‌ی نامه‌های دبیرخانه نیز گفت که نخست ثبت می‌شوند و سپس در میان کمیسیون‌ها آن‌ها را پخش می‌کند.

 

بر چه اساس برای انجمن وکیل تعیین می‌شود؟ و حقوق آن چگونه تعیین می‌شود؟

سخن‌گوی انجمن در پاسخ این پرسش گفت که وکیل‌هایی هستند که از گذشته با انجمن همکاری می‌کنند و در این گردش هم همکاری آن‌ها ادامه دارد. اگر هموندی از اعضای هیات مدیره معرفی شود، آزمایشی با او کار می‌شود و اگر مورد رضایت بود کار با او ادامه پیدا می‌کند. حق‌الزحمه‌ی وکیل بر اساس عرف پرداخت می‌شود.

 

تا چه زمان باید شاهد اعمال قانون درباره‌ی همکیشان مانند بالا بردن اجاه بها یا تخلیه‌ی خانه باشیم؟ 

هورمزدی در پاسخ این پرسش گفت که اعمال قانون همیشه باید صورت بگیرد و قانون باید اجرا شود.

 

زاویه‌ی دید انجمن نسبت به انتشار گزارش کتبی قابل دسترس مالی و مورد تایید حسابرس چیست؟

هورمزدی گفت که این گزارش در مجامع سالیانه‌ی انجمن ارایه می‌شود.

جمشید گشتاسبی خزانه‌دار انجمن نیز در پاسخ گفت: «گزارش‌ها و مدارک رسمی انجمن که قابل استناد باشد در مجمع عمومی که ۳۱ تیرماه برگزار می‌شود، ارایه می‌شود و گزارش‌های رسمی بدین شکل وجود ندارد. اگر شرکتی سهامی عام باشد و در بورس شرکت کند بنا بر ضوابطی که دارد و به شوند سهام و تجاری بودن می‌بایست گزارش رسمی بدهند. اما انجمن بدین شکل نیست و فقط گزارش‌های خود را در مجامع رسمی ارایه می‌دهد.

 

ارستو ستودیان یکی از باشندگان در نشست درباره‌ی نامه‌نگاری‌هایی که به انجمن می‌شود گفت: «من در گردش ۴۰ انجمن زرتشتیان تهران باشنده بودم، نخست باید نامه ثبت و شماره شود و پس از آن خوانده شود. این‌گونه نیست که نامه نخست خوانده شود و اگر مورد قبول بود شماره شود.

 

اهمیت جمع‌آوری اطلاعات بر کسی پوشیده نیست چرا تاکنون برچسب اموال تهیه نشده است؟

هورمزدی در پاسخ گفت که همه‌ی اموال انجمن برچسب دارد و ممکن است برچسب برخی از اموال کنده شده باشد. فردی که این پرسش را کرده بود در ادامه‌ گفت که برچسب باید دارای کد باشد و در سیستم نگهداری شود. آیا انجمن این کار می‌کند؟ هورمزدی در پاسخ گفت که ساختار انجمن سنتی است و این گفته درست است. در گذشته سیستم‌های رایانه‌ای نبوده است و اکنون باید از آن استفاده کرد.

 

چرا ساختار اداری انجمن به‌گونه‌ای اصلاح نشده است که از توان کافی برای پیشبرد اهداف انجمن به خصوص در زمان فطرت برخوردار باشد؟

هورمزدی در پاسخ گفت که این سخن در گفته‌های فرامرز پوررستمی بود و ساختار اداری انجمن به نوعی همان دبیرخانه است. توضیحات کافی را فرنشین انجمن دادند و من باور دارم زیربنای همه‌ی مسایل، مسایل مالی است.

 

با توجه به پتانسیل بالا و سطح انتظاراتی که پیش از انتخابات گردش ۴۳ وجود داشت اعلام بفرمایید فعالیت بارز و خاص این گردش چه بوده است؟ آیا گردش ۴۳ نیز دچار روزمرگی نشده است؟ آیا تفاوت بین عملکرد گردش ۴۳ و دیگر گردش‌ها وجود دارد؟ آیا انتظار ما نابه‌جا بوده است؟

هورمزدی در پاسخ گفت که از آنجایی‌که نشست را راس ساعت برگزار کردیم برخی از همکیشان در نشست نبودند. در آغاز نشست برخی از کارهای گردش ۴۳ را که خاص بود و فراتر از کارهای روزمره بود یاد شد. پاسخ به این پرسش در آغاز نشست داده شده است تلاش می‌کنیم این گزارش را در تارنمای انجمن نیز بگذاریم تا در دسترس همه باشد.

هورمزدی درباره‌ی بخش دوم پرسش که مقایسه‌ای بین گردش ۴۳ و گردش‌های پیشین انجمن بود گفت: « باور دارم که نه تنها گردش‌های انجمن بلکه همه‌ی ارگان‌ها تلاش می‌کنند تا در مقطع زمانی که کار کرده‌اند بهترین عملکرد را داشته باشند. اشتباه در عملکرد در همه‌ی گردش‌ها وجود دارد، اما مهم این است که هموندان انجمن بهترین تصمیم را بگیرند. نظر من این است که مقایسه‌ی گردش‌های گوناگون کار درستی نیست زیرا شرایط گوناگون در هر گردش متفاوت بوده است.

 

آیا هیات رییسه‌ی گرامی، از ۱۲۰ هزار مترمربع زمین‌های بنیاد نیکوکاری آرش آگاهی دارد و چه برنامه‌ای برای زنده کردن این زمین‌ها دارد؟

رستم خسرویانی در پاسخ این پرسش گفت: «زمین‌های هرمز آرش شاید بیش‌تر از ۱۲۰ هزار مترمربع باشد. این زمین‌ها از پارک پلیس در فلکه‌ی چهارم تهران‌پارس تا استادیوم دارایی ادامه دارد و به اتوبان شهید بابایی می‌رسد. این زمین‌ها از سوی بنیاد مستضعفان و بنیاد شهید گرفته شده است و مردم عادی بر روی این زمین‌ها خانه ساخته‌اند. برخی از زمین‌ها سند ندارد و مردم که خانه ساخته‌اند به دنبال سند آن هستند. این زمین‌ها به نام انجمن نشده است و تنها وکالت‌نامه‌ای به انجمن داده شده و در آن آمده است که می‌بایست فردی از خانواده‌ی هرمزآرش در جریان مسایل باشد. نوه‌ی هرمزآرش در لندن زندگی می‌کند و چندین بار به او نامه‌نگاری کرده‌ایم تا انجمن بتواند به دنبال کارهای قانونی این زمین‌ها برود، اما شوربختانه همکاری شکل نگرفته است. بسیاری از راه‌های گوناگون، به دنبال گرفتن سند برای زمین‌های خود هستند.

 

چرا درباره‌ی موقوفات انجمن، فرنشین انجمن سخن می‌گوید؟

طرحی که به تصویب هیات مدیره است این بود که پاسخگویی موقوفات بر دوش هیات رییسه و رستم خسرویانی باشد.

 

آیا رییس و هموندان کمیسیون موقوفات در جریان پرونده‌های این کمیسیون هستند یا فقط رییس انجمن و دوستان نزدیک و اعضای پیشین انجمن در جریان پرونده‌ها هستند؟ 

هورمزدی در پاسخ گفت مسایل مربوط به کمیسیون موقوفات در این کمیسیون مطرح می‌شوند و رستم خسرویانی هموند کمیسیون موقوفات هستند و مسوولیت اصلی انجمن نیز به عنوان فرنشین بر دوش اوست.

برخی از پرونده‌ها مربوط به گردش‌های پیشین است و از سوی فرنشین انجمن، پیگیری می‌شود و نتایج آن در هیات‌مدیره مطرح می‌شود.

کورش ساسانی فرنشین کمیسیون موقوفات نیز در ادامه‌ی گفته‌های هورمزدی افزود: «پرونده‌هایی مانند مرتاض و قصرفیروزه چون مربوط به گردش‌های گذشته است با تیمی که دارند با وکیل مربوطه‌ی خود ادامه می‌دهند. کمیسیون موقوفات درباره‌ی این امور آگاهی دارد اما دخالتی در این کارها نمی‌کند اما به طور کامل در جریان این پرونده‌ها نیست. این عدم ‌آگاهی از نظر کمیسیون موقوفات اشکالی ندارد و امیدوارم امور به سرانجام برسد و به نفع جامعه‌ی زرتشتی باشد.

فرنشین انجمن نیز گفت که گفته‌های فرنشین کمیسیون موقوفات درست است و برخی از پرونده‌ها از گذشته و مربوط به گردش‌های پیشین است و کسانی که می‌بایست در دادگاه شرکت کنند از افرادی هستند که از گذشته درگیر پرونده‌ها هستند. گزارش کار را در کمیسیون مربوطه و هیات‌مدیره اعلام می‌کنیم. به جز به دو پرونده‌، دیگر امور مورد آگاهی هموندان کمیسیون موقوفات قرار می‌گیرد.

 

هرمز فیروزمند در پرسش شفاهی خود گفت که زمین‌های هرمزآرش شش قطعه است و به نام انجمن زرتشتیان تهران شده است و سند در ازای یک ریال وجه رایج و یک سیر شاخه نبات به نام انجمن شده است. زمین‌های کل تهران‌پارس در حدود ۳۰۰ هزارمتر مربع است. منظور من از این پرسش بود که آیا هیات‌مدیره در جریان این زمین‌ها است یا خیر؟ چندین بار با وکیل‌های انجمن گفت‌وگو کرده‌ام و گفته‌ام که انجمن می‌تواند در روزنامه‌ی رسمی کشور آگهی کند و از تهمتن آرش و همسرش گردآفرید که هموند هیات‌ امنا هستند، دعوت کند و از آن‌ها بخواهد نشستی تعیین شود. پس از دفعه‌ی سوم که در نشست باشنده نشدند دادگاه اختیارات آ‌ن‌ها را به انجمن می‌دهد.

با توجه به بحث اقتصادی چرا حق‌الزحمه‌ی وکیل‌های انجمن هر مقدار باشد بدون مصوبه و قانون پرداخت می‌شود؟

هورمزدی گفت که در گردش ۴۳ هیچ‌گونه پرداختی بدون مصوبه انجام نمی‌شود.

 

مواردی که یکی از وکیل‌های انجمن در این مدت به سرانجام رسانده‌اند را نام ببرید.

هورمزدی در پاسخ گفت که وکیل‌های انجمن براساس نوع پرونده‌ای که در اختیار آن‌ها است و وقتی که دارند، کمیسیون موقوفات پرونده‌ها را به آن‌ها اختصاص می‌دهد. اختصاص پرونده‌ها به وکیل‌ها نیازمند تایید هیات‌مدیره است.

 

عرف پرداختی وکیل را بیشتر توضیح دهید.

سخن‌گوی انجمن در پاسخ گفت که وکیل براساس نوع پرونده حق‌الزحمه‌ی خود را دریافت می‌کند. وکیل‌ها توافقی کار می‌کنند و نرخ مشخصی ندارند.

خسرویانی درباره‌ی این پرسش گفت که متوجه‌ی منظور پرسش شده و فرد خاصی مورد نظر است. انجمن سه وکیل دارد و از سوی هایت‌مدیره گزینش می‌شوند و درباره‌ی او رای‌گیری می‌شود. اگر وکیلی در پرونده‌ای موفق بود پرونده‌ی دیگری به او داده می‌شود. وکیل اعلام می‌کند که برای هر پرونده‌ای چه مقدار باید هزینه شود و چه مقدار حق‌الزحمه است. انجمن تنها یک وکیل دارد که مشاوره‌های حقوقی را نیز انجام می‌دهد و نامه‌های حقوقی را انجام می‌دهد.

 

چه اقداماتی برای جلب مشارکت جامعه برای جمع‌آوری کمک‌های مالی انجام شده است؟ ارتباط انجمن با آحاد مردم جامعه چگونه ارزیابی می‌کنید؟

هورمزدی گفت خیراندیشانی هستند که کمک می‌کنند اما چون شرایط اقتصادی جامعه خوب نیست تعداد آن‌ها کم شده است. ارتباط انجمن با گروه‌های گوناگون مردم از راه تارنما، سرویس پیامکی و کانال مجازی و نشست‌های پرسش‌وپاسخ است.

تاج گوهر خداداد کوچکی(خادم) فرنشین کمیسیون روابط عمومی درباره‌ی این پرسش گفت که تلاش انجمن این است که خیراندیشان را جذب کند، تعداد خیراندیشان بیش‌تر شده است.

 

درباره‌ی پرونده‌ی مرتاض توضیح دهید.

فرنشین انجمن با گفتن مواردی از گذشته درباره‌ی پرونده گفت: «در حکم تجدیدنظر که آن را پیگیری کردیم دادگاه حکم داده است که دکتر مرتاض تصرف عدوانی کرده است و سند‌ها به انجمن ایرانی بمبئی برگشته است. اما چون مرتاض در یزد نفوذ دارد قاضی‌های یزد حکم قطعی را صادر نمی‌کنند. قاضی‌ها اعلام می‌کنند که حق با انجمن است اما حکمی صادر نمی‌کنند. قاضی‌ پس از این‌که رای به تصرف عدوانی زمین مارکار از سوی مرتاض داده است بندی قانونی را آورده است که بر مبنای آن اگر کسی زمین کسی را بگیرد دولت می‌تواند قیمت زمین را از فردی که زمین را تصاحب کرده است بگیرد. اما قانون بدین شکل نیست و می‌گوید اگر فردی چند متر از زمین را بگیرد می‌تواند پول را آن را بدهد و درباره‌ی گرفتن کامل زمین اجرا نمی‌شود. انجمن اکنون درباره‌ی این موضوع لایحه نوشته است و منتظر نظر دادگاه است.»

 

افرادی که همراه فرنشین انجمن به دادگاه می‌روند پولی دریافت می‌کنند؟

هورمزدی گفت که وکیل حق‌الزحمه‌ی خود را دریافت می‌کند. خسرویانی در این‌باره گفت که حق‌الزحمه‌ی وکیل براساس قرارداد اولیه است. او افزود دیگر افراد پولی دریافت نمی‌کنند.

 

ساختمان که از سوی مرتاض بر روی زمین مارکار ساخته شده است در حال فروش است، چند درصد امیدوار هستید که این زمین‌ها به زرتشتیان برگردد؟

خسرویانی در پاسخ این پرسش گفت که منتظر هستیم تا حکم به نفع انجمن صادر شود تا پس از آن وارد معامله شویم. اگر قاضی غیرعادلانه قضاوت نکند رای به نفع انجمن صادر می‌شود. قاضی‌ها در یزد از قدرت کافی برخوردار نیستند و اگر نتوانستیم از راه دادگاه به نتیجه برسیم از مراجع بالاتر اقدام می‌کنیم.

 

ارستو ستودیان یکی از باشندگان در نشست، دیدگاه خود را درباره‌ی تخلیه‌ی خانه‌های رستم‌باغ از سوی فرنشین انجمن گفت که خسرویانی در پاسخ او گفت که موقوفه‌ی رستم گیو دارای هیات‌ امنای جداگانه‌ای است و آقای ستودیان باید مشکلات خود را در آن‌جا بازگو کند.

 

بنا بر توضیحات ارایه شده درباره‌ی پرونده‌های خاص چرا علاوه بر کمیسیون موقوفات کمیسیون خاص تشکیل نمی‌دهید؟

آرمین هورمزدی در پاسخ این پرسش گفت با تشکیل کمیسیون مشکلی حل نمی‌شود و باید افراد در ساختاری که قرار می‌گیرند فعالیت کنند.

 

تشکیل کمیسیون برنامه‌ریزی در انجمن در چه مرحله‌ای قرار دارد؟

کامبیز میزانیان درباره‌ی این پرسش گفت: «پیشنهاد شد که کمیسیونی تشکیل شود تا کار برنامه‌ریزی را انجام دهد، در نشست‌های نخستین گردش ۴۳ تشکیل این کمیسیون رای نیاورد و قرار بر این شد تا پس از آن درباره‌ی تشکیل این کمیسیون تصمیم گرفته شود.»

 

هر یک از افرادی که به عنوان پاسخگو در این نشست از سوی کمیسیون خود باشنده هستند درباره‌ی کارهایی که در این یک‌سال انجام داده‌اند گزارشی ارایه دهد.

بهمن تیمساری فرنشین کمیسیون ساختمان در این‌باره گفت که در کمیسیون ساختمان تاکنون می‌توان از بازبینی از ساختمان‌هایی که برای انجمن زرتشتیان تهران است و بررسی نوع و کاربری آن‌ها، پیگیری مصوبات گردش‌های قبلی انجمن زرتشتیان تهران که مربوط به کمیسیون ساختمان است به ویژه ساختمان‌های کیخسروی و خرمن گیو، همکاری با کمیسیون خدمات درباره‌ی باغ اوسون و برنامه‌ریزی برای نگهداری آن نام برد.

کامبیز میزانیان هموند کمیسیون فرهنگی، آموزشی و دینی درباره‌ی مهمترین کارهای انجام شده‌ی این کمیسیون در یک‌سال گذشته گفت: «برنامه‌‌ریزی خاص برای جشن‌ها و کار کردن بر روی کیفیت جشن‌ها، برنامه‌ریزی برای بهبود آدریان تهران و راه‌اندازی موزه در این مکان، تغییر مدیر دو مدرسه‌ی گیو و نوشیروان و کمک کردن به کمیسیون خدمات درباره‌ی سرویس مدرسه‌های زرتشتی.»

کورش ساسانی درباره‌ی کارهای انجام شده در کمیسیون موقوفات گفت: «شناسایی اماکن مسکونی و تجاری متعلق به انجمن، برنامه‌ریزی درباره‌ی مکان‌های وابسته به انجمن در یزد از جمله کارهای مهم این کمیسیون است.»

مهردخت شهریاری فرنشین کمیسیون خدمات درباره‌ی کارهای انجام شده‌ی این کمیسیون در یک‌سال گذشته گفت: «بازسازی شاه‌ورهرام ایزد و آشپزخانه صنعتی مارکار تهران‌پارس، تنظیم آیین‌نامه برای درمانگاه یگانگی، برگزاری مناقصه‌ی سرویس مدرسه و جابه‌جایی خوابگاه دختران تهران و بررسی باغ اوسون با همکاری کمیسیون ساختمان از مهمترین کارهای این کمیسیون بود.»  

افشین نمیرانیان هموند کمیسیون روابط عمومی درباره‌ی کارهای انجام شده از سوی این کمیسیون گفت: «کارهای کمیسیون روابط عمومی درباره‌ی ارتباط برقرار کردن انجمن با جامعه‌ی بیرون است و دیگر وظیفه‌ی این کمیسیون برقراری ارتباط بین بخش‌ها و سازمان‌های زرتشتی است. بررسی خواسته‌های نیازمندان دیگر کاری است که این کمیسیون انجام می‌دهد.»

مهناز فیروزمند که این پرسش را از هیات‌مدیره‌ی انجمن پرسیده بود، گفت: هدف من از این پرسش این بود که ببینم فرنشین هر یک از کمیسیون‌های انجمن چه برنامه‌ای و چه اولویت‌بندی‌ای دارید و کدام یک را تاکنون انجام داده‌اید؟ من از برخی انتظار نداشتم که کارکرد و وظایف کمیسیون‌های خود را بازگو کنند. وی سپس درباره‌ی زمین‌های مارکار یزد گفت: وقتی که درباره‌ی زمین‌های بنیاد نیکوکاری آرش از سوی فرنشین انجمن اطلاعات شفافی داده نمی‌شود، چگونه درباره‌ی اطلاعاتی که زمین‌های در این‌جا داده شد قضاوت کنیم؟ مگر نمی‌گوییم وکیل ما در آن‌جا نامه را امضا کرده است؟ چه اتفاقی افتاده است؟ چرا ما ناآگاه بودیم از گودبرداری زمین و تازه پس از پی‌ریزی بنا متوجه آن شدیم؟ آقای دکتر اختیاری همیشه یزد هستند و من که هر از چندگاهی به یزد می‌روم، هر بار ایشان را آن‌جا دیدم، پس چگونه است که جامعه‌ی ما درباره‌ی زمین خود بی‌اطلاع است؟

 

فرنشین انجمن خواهان بازتاب خبری کارهای مثبت انجمن شد

یکی از همکیشان یزدی باشنده در نشست نیز پیرامون زمین‌های مارکار یزد در پرونده‌ی مرتاض گفت: چه اقداماتی پس از گودبرداری و اکنون که ساختمان ساخته شده است، از سوی انجمن انجام شد؟ من هم فکر می‌کنم که اعمال قانون درباره‌ی همکیشان راحت‌تر انجام می‌گیرد تا غیرهمکیشان. من در تارنمای امرداد خواندم که در یکی از ساختمان‌های کنار پذیرشگاه پارسایی تخلفات بسیاری انجام گرفته است و آقای دکتر خسرویانی گفته‌اند که رسیدگی به آن زمان‌بر است. آقای دکتر چرا برای غیرهمکیشان زمان‌بر است و برای همکیشان زمان‌بر نیست؟ از الان برخورد با آن‌ها آغاز شود تا در ماه‌های آینده دست‌کم نتیجه گرفته شود.

آرمین هورمزدی در پاسخ به این همکیش یادآور شد که از واژه‌ی اعمال قانون استفاده نشود، زیرا انجمن اصلا قدرت اعمال قانون را ندارد و این کار نیروهای اجرایی و قضایی کشور است.

رستم خسرویانی نیز در پاسخ به این شخص گفت: متاسفانه برخی کارهای ما رو لوث می‌کنند. برای نمونه شخص غیرهمکیشی که بیش از ۳۰ سال در رستم‌باغ زندگی می‌کرد و در دوره‌های گوناگون انجمن برای بیرون کردن او اقدام کردند و ما حکم تخلیه‌ی وی را گرفتیم، آیا آن سایت آمد آن را مطرح کند؟ بعد یک همکیش که بیرون شد را در بوق و کرنا می‌کنند. من چه کار کنم؟ خودم باید بروم به آن‌ها بگویم اطلاع‌رسانی کنید؟ خودشان باید بیایند اطلاع‌رسانی کنند تا مردم آگاه باشند.

وی سپس درباره‌ی پرونده‌ی زمین‌های مارکار یزد و سندی که از سوی وکیل انجمن امضا شده است گفت: ایشان متاسفانه بدون آن‌که به ما اطلاع بدهند، از آبان‌ماه این کار را کرده بودند و ما هر چه پیگیر می‌شدیم اصلا به ما اطلاع نمی‌دادند و نامه را فوق‌محرمانه کرده بودند که با ترفندهای مختلف سرانجام توانستیم به آن دست یابیم.

 

از سوی تارنمای امرداد پرسیده شد که آقای خسرویانی، ما بارها بر سر مسایل گوناگون با شما تماس گرفته‌ایم، اما هر بار شما می‌گویید «من با شما حرفی ندارم». آیا غیر از این است؟

هورمزدی: من به عنوان سخنگوی انجمن، همواره پاسخگو هستم. آقای خسرویانی هم تا کنون ندیده‌ام که با جایی مصاحبه کنند.

 

یکی از باشندگان درباره‌ی موقوفه‌ی رستم آبادیان توضیحاتی خواسته بود.

رستم خسرویانی با گفتن تاریخچه‌ای از موقوفه و بنیاد آبادیان و توضیح این‌که بر اساس نیت‌نامه‌ی موقوفه، رییس، نایب‌رییس و خزانه‌دار انجمن زرتشتیان تهران باید در هیات امنا و هیات‌مدیره‌ی موقوفه و بنیاد آبادیان باشند گفت: شوند دیرکرد معرفی این افراد از سوی انجمن، دیر آمدن پروانه‌ی هیات‌رییسه‌ی انجمن از سوی ثبت شرکت‌ها است. اکنون همه چیز آماده است و تنها جایگاه پنجم خالی است که به دنبال وراث نفر پنجم هستیم.

 

برای افزایش اجاره‌بهای مغازه‌های انجمن در کنار دبیرستان‌های فیروزبهرام و نوشیروان چه برنامه‌ای دارید؟

هورمزدی: تنها ملکیت بخشی از این مغازه‌ها برای انجمن است و سرقفلی در اختیار مغازه‌دار است، از همین‌رو بدیهی است که درآمد چندان زیادی نمی‌توان از اجاره‌ی این مغازه‌ها به دست آورد. اما کمیسیون موقوفات هر هفته برای به‌روزرسانی اجاره‌ها برنامه دارد.

 

چه فکری برای بهره‌برداری بهینه و هزینه‌های نگه‌داری ساختمان در دست ساخت مارکار تهران‌پارس شده است؟

هورمزدی: ساختمان مارکار با هزینه‌ی یکی از دهشمندان زرتشتی در دست ساخت است و ما باید برنامه‌ای بیاندیشیم تا از خود این ساختمان درآمد به دست آوریم و هزینه‌های نگه‌داری آن را فراهم کنیم.

خسرویانی: احتمال دارد ما برای ساختمان در دست ساخت در مارکار، در دی‌ماه امسال آیین گهنبار برگزار کنیم. این ساختمان در یکی دو سال آینده ساخته خواهد شد و این‌که ما چه برنامه‌ای داریم، آقای خراشه، دهشمند این بنا نخست باید نیت‌نامه‌ی خود را برای ساختمان بنویسند و سپس ما برنامه‌ی خود را بریزیم.

 

توضیحی درباره‌ی موقوفه‌ی رستم گیو از زبان فرنشین انجمن

بر اساس وقف‌نامه، دو تن از پنج هموند هیات‌امنای این موقوفه از انجمن زرتشتیان هستند که برای گرفتن حکم تولیت این دو تن باید نخست انجمن به ثبت شرکت‌ها می‌رسید. اکنون که این مورد به انجام رسیده است، بنا است این هفته دو تن از سوی انجمن برای باشندگی در هیات‌امنای موقوفه‌ی گیو معرفی شوند.

 

آیا سوء مدیریت در این چند دوره‌ی انجمن شوند مشکل اقتصادی انجمن بوده است؟ چرا سیاست‌های انقباضی انجمن در این چند ساله پاسخ‌گو نبوده است؟

جمشید گشتاسبی، خزانه‌دار انجمن: من به عنوان خزانه‌دار انجمن بر کار همه‌ی خزانه‌دارهای پیشین انجمن صحه می‌گذارم. من هم پیش از آمدن به انجمن، گاهی فکر می‌کردم که اسناد و مدارک انجمن مسایلی دارد، اما اینک می‌بینم که چه زحماتی برای گزارش‌های مالی کشیده شده است.  تاریخ پست:1395/9/24 22:37 اشتراک گذار ی در تلگرام

شمار بازدید :2723

دیدگاه هموندان

نام : KHOSROW زمان : ۲۵ آذر ۱۳۹۵ _ ۰۹:۳۱:۰۰

درود و ستایش برپیروان راستی گران قیمت ترین و ارزشمندترین گوهر و دارایی برای نهادهای زرتشتی و انجمن زرتشتیان تهران مردم زرتشتی هستند. با احترام و به دقت مردم را در کنارتان داشته باشید و حراست کنید. ایدون باد

نام : بابک شهریاری زمان : ۲۵ آذر ۱۳۹۵ _ ۱۶:۴۰:۴۵

لازم دیدم که متذکر شوم جناب فیروزمند در یک لغزش سهوی متراژ زمینهای بنیاد آرش را که به نام انجمن سند خورده 20 هزار متر مربع بیان کردند که دکتر خسرویانی گفتند متراژ زمینها خیلی بیشتر است و البته شایسته بود ایشان رقم 120 هزار متر مربع را یادآور میشدند تا هم لغزش سوال کننده باعث سوء برداشت نمیشد و هم شفافیت بیشتری در جلسه ایجاد میشد.

نام : مهرداد پوررستمی زمان : ۲۶ آذر ۱۳۹۵ _ ۲۱:۲۵:۱۲

درودسخنگوی گرامی انجمناقای هورمزدی درست استکه انجمن توانایی اعمال قانون راندارد/ولی میبایست از قوانین و راهکارهای موجود به خوبی و اگاهانه وبسرعت در جهت حفظ منافع هازمان استفاده کند که بنظر بسیاری /گردشهای پیشین نکرده اند و دلیل واضح ان وضعیت دشوار و طولانی پروندهای بزرگ انجمن است که البته مشاوران و وکلای انجمن نیز نقشی در این وضع دارند باشد که این گردش با درایت و پشتکارکوتاهیهارا جبران کنند

نام : یک همکیش زمان : ۲۸ آذر ۱۳۹۵ _ ۱۰:۴۰:۰۶

مناسبتر است که متراژ اراضی طرح شونده (چه قصر فیروزه، چه زمینهای بنیاد آرش و چه موارد مشابه) مستند به سند باشد تا بعدا همین اظهارات بدون سند مشکل درست نکند.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics