تاریخ پست:1395/11/14 19:36
اسفندیار آدینه

آیین بزرگ‌داشت جشن باستانی سده در «باغ ارم» شهر دوشنبه، پایتخت تاجیکستان، با شرکت گروه‌های رقص وارکستر فیلارمونیک دولتی تاجیکستان و با برپایی نمایشگاه هنرهای دستی و خوراک و فرآورده‌های کشاورزی همراه شد.

مردم زیادی دراین روز در باغ ارم گرد هم آمده بودند و در بیرون دروازه‌ی ورودی هم بازار مکاره گل و نهال برگزار شد و گروهی از ساکنان شهر دوشنبه و شهرهای پیرامون آن برای کاشتن در باغ‌ها و مزارع خود نهال می‌خریدند.

این جشن باستانی به ابتکار وزارت فرهنگ تاجیکستان برگزار شد و آرمان از برگزاری آن، زنده‌سازی جشن‌ها و سنت‌های باستانی مردم این کشور خوانده شده است.

به خجستگی جشن سده، عبدالجبار رحمان‌زاده و روشن رحمانی، دو پژوهشگر ادبیات و فولکلور، نوشتاری درباره‌ی جشن مردمان ایرانی در تارنمای خبرگزاری رسمی خاور بازتاب داده‌اند. به نوشته استادان رحمانی و رحمان‌زاده، برخی از آیین‌ها و رسوم امروزی تاجیکان که با گرامی داشتن آتش و روشنایی در پیوند هستند، به احتمال بسیار از جشن سده سرچشمه می‌گیرند.

در نوشتار آنان آمده است: «اکنون نیز هنگام جشن عروسی در بخارا، سمرقند، بدخشان، ختلان، ناحیه‌های سغد و برخی جای‌های وادی حصار، عروس را از گرد آتش گرداندن، شمع روشن نمودن و یا در میان همه‌ی تاجیکان پس از مرگ سه روز چراغ خانه را خاموش نکردن، به نظر می‌رسد که از آیین گذشته ما سرچشمه گرفته‌اند».

 این دو استاد شناخته‌شده‌ی ادبیات و فولکلور همچنین جشن سده را یک جشن کشاورزی و کشاورزان خوانده و ابراز امیدواری کرده‌اند که گرامی‌داشت آن، به ویژه کشاورزان تاجیکستان را دل‌گرم سازد.

آن‌ها نوشته‌اند: «امید داریم که جشن سده نیز به صورت یک جشن ملی و مردمی، نه تنها برای دلخوشی و ضیافت برگزار شود، بلکه رسم کشاورزان شده، برای رشد باغ‌داری و تاک‌پروری، گُل‌کاری، گل‌پروری، چارواداری و زراعت‌کاری و در مجموع آبادکاری کوشش نماید و از این پس نیز گسترش یابد».

 

سده

سده

سده

سده

سده

6744


تاریخ پست:1395/11/14 19:36 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2323

دیدگاه هموندان

نام : یک همکیش زمان : ۱۵ بهمن ۱۳۹۵ _ ۱۱:۵۹:۰۶

به امید خدا که کسی این جشن رو به اسم خودش مصادره نکند.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics