Real Time Analytics Real Time Web Analytics
تاریخ پست:1395/11/24 14:38
در امرداد 358 چاپ شده است

سپندارمزگان جشن ستایش زنان

خبرنگار امرداد: فرزانه خسروی

امرداد 358«سپنتَه آرمَئی‌تی» که درگویش پارسی، به‌گونه‌ی «سپندارمذ» و «اسپند» درآمده است. به‌چم عشقِ ورجاوند و پاک است. «سپنتَه آرمَئی‌تی» از دوبخش: «سِپنته»(:مقدس) و «آرمئی‌تی»(:آرمان و عشق) فراهم آمده که از بهترین آرمان‌ها در هنر «زن بودن» یاد می‌کند. مهربانی، فروتنی، فداکاری، شکیبایی، گذشت و از خودگذشتگی را در نهاد و رفتار بانوان می‌توان دریافت کرد که همان ویژگی عشقِ پاک و سپندینه است.
دربخش‌هایی از اوستا، نامه‌ی مینوی ایران باستان، بارها به زنانِ نیک و پارسا درود فرستاده شده و جایگاه بلند مینوی برای آنان آرزو شده است.

«از میان زنان و مردان، آن‌را که برابر آیین راستی ستایش نیکوتری داشته باشد. مزدا اهورا از آن آگاه است - زنانی که با درست‌کاری و راستی سرآمد شده باشند را می‌ستاییم - مردان و زنان نیک‌اندیش که در هر سرزمین با کمک وجدان آگاه با بدی و کژاندیشی مبارزه می‌کنند را می‌ستاییم - زن پارسایی را می‌ستاییم که بسیار نیک‌اندیش، بسیار خوش گفتار، بسیار درست کردار و با وجدان باشد.»
آنچه در بالا آمده است به فرخندگی جشن سپندارمزگان، بخشی از نوشتاری است با عنوان «جشنی برای مهربانی و فروتنی زنان»، به قلم موبد کورش نیکنام که در رویه‌ی اندیشه‌ی «امرداد» 358 چاپ شده است.

 

 


تاریخ پست:1395/11/24 14:38 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1833

دیدگاه هموندان

نام : يك ايراني زمان : ۲۵ بهمن ۱۳۹۵ _ ۰۸:۱۶:۲۳

جشن سپندارمذگان جشن عشق و مهرورزی ایرانی است.بیایید به جای ولنتاین غربی و افسانه ای سپندارمذگان ایرانی و آریایی را جشن بگیریم و به کوذکان و فرزندانمان نیز یاد بدهیم جشن سپندارمذگان جشن عشق و مهرورزی ایرانی است.

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.نظر سنجی

برای خرید کتاب چه چیزی را در نظر می‌گیرید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد