Real Time Analytics Real Time Web Analytics
تاریخ پست:1395/12/25 18:33
خبرنگار امرداد: فرشته جمشیدی

«پائولینا نیخچائو» Paulina Niechcial مردم‌شناس، ایران‌شناس و زرتشتی‌پژوه لهستانی است که سال‌ها در زمینه‌ی جامعه‌شناسی و مردم‌شناسی به پژوهش درباره‌ی هازمان(:جامعه) زرتشتی در ایران پرداخته است و در این راستا بارها به ایران سفر کرده است. او که به زبان فارسی به شیرینی سخن می‌گوید، با شگفتی از فرهنگ و شهری‌گری(:تمدن) ایران یاد می‌کند. پائولینا این‌بار در سفری گردشگری به ایران آمده است.
وی کتابی با عنوان «اقلیت زرتشتی در تهران معاصر» به زبان لهستانی نوشته‌ است و درباره‌ی آن می‌گوید: «البته دوست داشتم که کتاب را به زبان فارسی برگردانم که به شوند کمبود زمان تا کنون نتوانسته‌ام، اما در همین راستا گفتارهایی(:مقاله) به زبان انگلیسی و ترکی استانبولی در نشریه‌های دانشگاهی چاپ کرده‌ام. برای من جالب بود که بیشتر جمعیت زرتشتی، وارون گذشته که در یزد و کرمان بودند، اکنون در تهران زندگی می‌کنند. درون‌مایه‌ی کتاب من درباره‌ی چگونگی نگاه‌داری دین، آیین و سنت‌ها از سوی زرتشتیان ایران در روزگار اکنون است. روشن‌تر بگویم، چگونگی نگاه‌داری دین و شناسه(:هویت) از سوی زرتشتیان در کشوری با بیشینه‌ی جمعیت دینی مسلمان، جستاری است که در این کتاب به آن پرداخته‌ام.»...
برای آشنایی بیشتر با پائولینا و پژوهش‌های ایران‌شناسی، به ویژه پژوهش‌هایی که درباره‌ی زرتشتیان ایران داشته است، «امرداد» با او به گفت‌وگو نشسته است. متن گفت‌‌وگو در رویه‌ی زرتشتیان «امرداد» 360 چاپ شده است.


تاریخ پست:1395/12/25 18:33 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1082

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.نظر سنجی

برای خرید کتاب چه چیزی را در نظر می‌گیرید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد