تاریخ پست:1396/1/3 15:52
خوان نوروزی در سازمان ملل

شادباش نوروزی دبیرکل سازمان ملل متحد

خبرنگارامرداد: فرزانه خسروی

دبیرکل سازمان ملل متحد در جایگاه این سازمان فرا رسیدن نوروز را به هموندان(:اعضا) این سازمان شادباش گفت.

آیین بزرگداشت نوروز پسین دوشنبه 2 فروردین ماه در مقر سازمان ملل متحد در نیویورک برگزار شد. در این مراسم بان کی مون دبیرکل سازمان ملل به همراه موگنس لیگتوفت فرنشین(:رییس) مجمع عمومی سازمان ملل متحد نیز حضور یافته و با سخنانی کوتاه فرارسیدن نوروز را به باشندگان شادباش گفتند.

در مراسم امسال که مانند سال‌های گذشته به میزبانی و مدیریت نمایندگی کشورمان برگزار شد و با استقبال کاردار(:دیپلمات)ها و شهروندان 12 کشور همراه بود، غلامعلی خوشرو سفیر و نماینده‌ی دائم جمهوری اسلامی کشورمان در سخنانی نوروز را یک پدیده جامع فرهنگی و اجتماعی توصیف کرد که بازتاب دهنده‌ی شادی، باهم بودن، مراقبت از طبیعت، میانه روی و پاکیزگی خانه و خویش و همچنین پیام آور امید، شادی، نور، زندگی و عشق است.

خوشرو مرتبط ساختن انسان و طبیعت و فراخواندن بشر به حفظ محیط زیست را یکی از ابعاد نوروز برشمرد و اظهار داشت: نوروز فرصتی را فراهم می آورد تا بشریت به تلاش مشترک جهت تحقق اهداف توسعه پایدار بیشتر بیاندیشد.

سفیر کشورمان در ادامه به وجه دیگر نوروز پرداخت و گفت: این جشن کهن ابنای بشر را فارغ از قومیت، نژاد یا ملاحظات اقتصادی و سیاسی گرد هم می آورد و در یک کلام مشوق فرهنگ صلح است. وی افزود گفتمان نوروز بر اعتدال بنا شده است. اعتدال در طول شب و روز و میانه روی در نحوه زندگی. اکنون اعتدال نیاز واقعی جهان مشحون از افراط گرایی است.

نماینده‌ی دائم کشورمان در پایان افزود: در جهانی که افراط گرایی و رادیکالیسم پدیده های شومی چون تروریسم، جنگ، مرگ و ویرانی را برانگیخته‌اند، نوروز پیام آور صلح و مدارا است و فرصت مغتنمی را فراهم می آورد تا به جامعه جهانی و بشریت، زیبایی های دوستی، صلح و همکاری میان مردمان جهان را ارزانی دارد.

یادآوری می‌شود که از سال2010 و تصویب قطعنامه مجمع عمومی سازمان ملل متحد با عنوان روز جهانی نوروز، هرساله مراسم بزرگداشت این جشن باستانی در مجمع عمومی این سازمان به میزبانی کشورمان و همراهی 11 کشور دیگر که نوروز را گرامی می دارند برگزار می‌شود.


تاریخ پست:1396/1/3 15:52 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1303

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.نظر سنجی

آیا به کودکان کار کمک می‌کنید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics