Real Time Analytics Real Time Web Analytics
تاریخ پست:1396/1/29 14:32
خبرنگار امرداد: فرزانه خسروی

مستند سرگذشت فرصت‌الدوله به کارگردانی حسن نقاشی امروز 29 فروردین‌ماه از ساعت 18 تا 20  در خانه‌ی هنرمندان  نمایش داده می‌شود.

حسن نقاشی نویسنده، کارگردان و تدوین‌گر «آثار عجم» درباره‌ی این مستند گفت: این مستند سرگذشت فرصت الدوله شیرازی شاعر، نقاش و باستان شناس روزگار قاجار را روایت می کند که کتاب نامدار «آثار عجم» از او به یادگار مانده است.

وی افزود: نخستین جرقه‌ی «آثار عجم»، زمانی زده شد که دستفروشی را در بازار یزد دیدم که کتاب آثار عجم فرصت شیرازی را می فروخت. کتاب را با قیمت کمی خریدم و تا تهران آن را خواندم. بعدها فهمیدم این نسخه جزو آثاری است که از سوی «فرصت» در هند چاپ شده و او نسخه های کتابش را به یزد آورده بوده است.
وی درباره‌ی درون‌مایه‌ی این کتاب گفت:این کتاب مجموعه‌ای از نوشته‌ها و دغدغه‌های سفرنامه‌ای اوست که در گستره‌ی استان فارس در دوران قاجار روی می‌دهد. همچنین آثار باستانی که از دوران هخامنشی، اشکانی، ساسانی و برخی سده‌های اسلامی باقی مانده را بازگو کند. فرصت برای نخستین بار خطوط میخی و پهلوی را یاد می‌گیرد و کتیبه‌های باستانی را در این کتاب ترجمه کرده است. او همچنین چهره‌های بزرگ فراموش شده را در این کتاب معرفی می کند و ۵۰ نقاشی باستانی در این نوشته موجود است.
این مستند با باشندگی حسن نقاشی، امروز سه‌شنبه از ساعت 18 در خانه‌ی هنرمندان به نمایش درمی‌آید.


تاریخ پست:1396/1/29 14:32 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :743

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.نظر سنجی

برای خرید کتاب چه چیزی را در نظر می‌گیرید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد