تاریخ پست:1396/2/1 21:42
خبرنگارامرداد: فرزانه خسروی

«پرده نقالی شاهنامه»، جدید‌ترین اثر مهدی طالعی‌نیا، به‌عنوان سی‌امین اثر هنری این هنرمند، چهارم اردیبهشت‌ماه در موزه هنرهای سنتی سازمان میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری رونمایی می‌شود.

آیین رونمایی از پرده نقالی شاهنامه‌ای، اثر مهدی طالعی نیا،در موزه هنرهای ملی، با باشندگی(:حضور) مدیر موزه  دکتر بهرمان، مرشد شاهو صالحی، استاد عقیلی و گروه بسیاری از هنرمندان هنرهای سنتی دردوشنبه، چهارم اردیبهشت، ساعت 10تا 12 برگزار می‌شودد.
موضوع این پرده شاهنامه است و دربردازنده‌ی داستان‌های کلیدی شاهنامه همچون «زایش زال»، «زایش رستم»، «هفت‌خوان رستم»، «نبرد رستم و سهراب» و «کشته شدن رستم» است.

این پرده با الگوی پرده درویشی برای نخستین بار کشیده شده است؛ پرده درویشی به نقاشی‌هایی با پهنا و درازای بسیار، گاهی تا 10 12 مترمربع، گفته می‌شود که موضوع‌های گوناگون ملی و مذهبی و داستان‌های فولکلور هم‌زمان در آن‌ها به‌نمایش درمی‌آید و در «پرده نقالی شاهنامه» رویدادهای حماسی شاهنامه موردتوجه قرار گرفته است.

دوست‌داران تاریخ و فرهنگ ایران می‌تواند برای باشندگی در این ایین به خیابان آزادی، تقاطع بزرگراه یادگار امام، سازمان میراث فرهنگی، موزه هنرهای ملی. بروند.

 


تاریخ پست:1396/2/1 21:42 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1281

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.نظر سنجی

برای گذراندن اوقات فراغت تابستان چه برنامه‌ای دارید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics