تاریخ پست:1396/3/4 14:27
خبرنگار امرداد: نگار جمشیدنژاد

«راه شاهنامه» عنوان جنبشی فرهنگی است که از سوی علی‌اکبر پدرام در پاسخ به دروغ بزرگ نبرد «ماراتن» بنیانگذاری شد. از آن‌جا که  از این یاوه‌گویی در بازی‌های المپیک برای کوچک شمردن ملتی بزرگ که آوازه‌ی فرهنگ و شهری‌گری(:تمدن) مردمانش در جهان پیچیده است بهره‌گیری شده است، علی‌اکبر پدرام سکوت خود را در برابر این دروغ بزرگ و توهین آشکار به ملت ایران شکست و در نخستین حرکت خود در سال 1392  با انجام دو استقامت به فاصله‌ی 45 کیلومتر و با پیام آشتی و دوستی برای جهان «راه شاهنامه» را آغاز کرد.

علی اکبر پدرام در گام نخست در 18 آبان‌ماه 1392 فاصله‌ی 45 کیلومتری ورزشگاه شریعتی کرج تا بنیاد نیشابور تهران  و در گام دوم  در 26 اردی‌بهشت‌ماه 1393 از میدان فردوسی مشهد تا آرامگاه فردوسی را دوید. گام سوم «راه شاهنامه» که بنا بود در سال گذشته انجام شود به شوند آسیب‌های بدنی جدی علی‌اکبر پدرام به خاطر تمرین‌های آمادگی، ناچار به اردی‌بهشت‌ماه 1396 خورشیدی رسید. این‌بار هم به شوند نزدیکی 25 اردی‌بهشت‌ماه روز بزرگ‌داشت فردوسی بزرگ به انتخابات ریاست جمهوری و مخالفت مسوولین با برگزاری این برنامه در آن روز، این جنبش فرهنگی مردم‌نهاد در سوم خوردادماه 1396 گام سوم خود را استوارتر از گام‌های پیشین برداشت.

علی‌اکبر پدرام آرمان برگزاری «راه شاهنامه» را نشان دادن فرهنگ کهن و پرمایه‌ی ایرانیان در پاسخ به نبرد دروغین ماراتن که به گزارش برخی رخدادنگاران یونانی نماد شکست ایرانیان در برابر یونانیان آمده است می‌داند. وی نام‌گذاری یک رشته‌ی وزشی در المپیک را به این نام مخالف روح بازی‌های المپیک می‌داند.

نبرد ماراتن به گزارش هرودوت، نبرد کوتاهی بود که میان سپاه ایران و سپاه یونان در سال 490 پیش از میلاد و در زمان فرمانروایی داریوش بزرگ، در دشت ماراتن رخ داد. این نبرد به شوند به هم خوردن تاکتیک سپاه ایران بدون نتیجه ماند و شماری از سپاه هر دو کشور کشته شدند و ایرانیان بدون دست یابی به اهداف خود در این نبرد به خاک خود بازگشتند. پس از آن چند تن از رخدادنگاران یونانی با بزرگ‌نمایی و دروغ‌پردازی درباره‌ی این نبرد، ماراتن را نماد شکست ایرانیان خواندند که گزارشی سراسر دروغ و یاوه‌پردازی است.

دوندگان گام سوم «راه شاهنامه» از ساعت 6 و 30 دقیقه‌ی پگاه سوم خوردادماه، از دروازه‌ ‌قرآن شیراز دو خود را آغاز کردند و پس از پشت سرگذاشتن فاصله‌ی 45 کیلومتری، در ساعت 10 و30 دقیقه به تخت جمشید رسیدند.

درفش راه شاهنامه در گام سوم از سوی علی‌اکبر پدرام به جمال میرزایی دونده‌ی جوان دو استقامت سپرده شد و این دونده‌ی پیشکسوت به گونه‌ی نمادین دونده‌ی جوان گام سوم راه شاهنامه را همراهی کرد.

در زیر فرتورهایی از برگزاری گام سوم راه شاهنامه از دروازه قران شیراز تا پایگاه جهانی تخت‌جمشید آمده است.

علی‌اکبر پدرام، دونده و بنیان‌گذار راه شاهنامه

فرتورها از مجید لطفی است

0114


تاریخ پست:1396/3/4 14:27 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2587

دیدگاه هموندان

نام : همایون مهرزاد زمان : ۴ خرداد ۱۳۹۶ _ ۲۱:۵۶:۴۵

درود بر اراده ستودنی آقای علی اکبر پدرام دونده وبنیان گزار راه شاهنامه که ورزش را در اندیشه پاکشان به کردار رسانده اند . همگی دستمریزاد

نام : همکیش زمان : ۹ خرداد ۱۳۹۶ _ ۱۰:۱۸:۲۱

به همگی این عزیزان به ویژه آقای پدرام درود و خسته نباشید میگم که برای سربلندی ایران تلاش می کنند

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics