تاریخ پست:1396/3/21 12:28
خبرنگار امرداد: فرزانه خسروی

 این‌جا کاخ امیرآباد است. کاخی از روزگار قاجار که شاهان و شاهزادگان قاجاری روزگاری در آن برو و بیایی داشتند. کاخی از 173 سال پیش.
این کاخ دو اشکوبه(:طبقه) در ۱۵ کیلومتری جنوب زواره، در دل کویر مرکزی ایران به دست سهام السلطنه قاجار از محافظان راه‌های این منطقه در زمان سلطنت ناصرالدین شاه، با تزیینات بسیار زیبا و گچ‌بری‌های بی‌مانند ساخته شده است.
کاخی که سال 1385 خورشیدی به شماره‌ی ۱۷۰۴۱ در فهرست آثار ملي به ثبت رسیده است این روزها حال و روز خوشی ندارد و با وجود وعده‌های بسیار برای بازآرایی و بهسازی هنوز نشانه‌های بیماری از سر و روی آن نمایان است.
سرپرست اداره‌ی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی، و گردش‌گری اردستان گفت: بهسازی و بازسازي سازه‌ی كاخ اميرآباد زواره از دوره‌ی قاجار در شهرستان اردستان پايان يافته و براي بهسازی بام، جداره‌ها، پي‌بندي، و ايزولاسيون سقف مدت يك سال و دو ماه بيش از یک میلیارد ریال هزينه شده است.
وی افزود: با به پایان رساندن بهسازی كاخ امير آباد قرار است اين سازه‌ی تاريخي به مجموعه‌اي به عنوان دروازه‌ی ورودي كوير دگرگون شود. (30 اردیبهشت 1392خبرگزاری ایمنا، کد خبر 10202)

از ویژگی‌های این کوشک خشتی، که بازمانده از روزگار قاجار است، ساختمان حوض‌خانه‌ای با حیاط مرکزی در سه هزار مترمربع در دو اشکوب ساخته شده و انبار، آسیاب، بادگیرها، حوض‌خانه، قسمت‌های زمستانی، خلوت از بخش‌هاي اين سازه‌ی تاريخي است.
روستای امیرآباد در فاصله ۱۵کیلومتری شهر زواره و در کناره‌ی کویر یکی از جاذبه های گردش‌گری منطقه است.
کاخ امیر آباد یا کوشک امیرآباد در روزگار قاجار به دست مصطفی قلی خان عامری در سال ۱2۶۰مهی(:قمری) ساخته شده است. مصطفی قلی خان عامری نام‌ور به سهام‌السلطنه در زمان ناصرالدین شاه قاجار راه‌دار کاشان تا کرمان بوده و این سازه محل استقرار و اسکان وی در زمستان بوده است.
این سازه دو تالار بزرگ برای دیدارها و اتاق‌های بسیار برای کارهای اداری و میهمانان دارد و همچنین اتاق‌هایی برای نگه‌بانان و بازداشت‌گاه و آشپزخانه و چاپارخانه و انبار آذوقه نیز دارد.
این سازه‌ی زیبا در کناره‌ی کویر چند بار به گونه‌ی ناقص بهسازی و بازسازی شده است. نگاره‌ای که در این گزارش آمده کم‌تر از یک ماه است که گرفته شده است. آثار ویرانی در این یادمان 173 ساله که زیر پوشش میراث فرهنگی است به خوبی دیده می‌شود.
اگر کاری بنیادین از سوی کارشناسان میراث فرهنگی انجام شود این سازه را می‌توان از ویرانی نجات داد و با توجه به این‌که تا شهر زواره حدود ۱۵ کیلومتر راه دسترسی به کاخ است می‌توان با بازآرایی و بهسازی آن گردش‌گران را جذب کرد و از گیرایی‌های کویر نیز بهره برد.

فرتور از پوریا خلیلی است.

0114


تاریخ پست:1396/3/21 12:28 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :3431

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics