تاریخ پست:1396/3/14 9:50
خبرنگارامرداد: فرزانه خسروی

بخش‌هایی از آب انبار نه حصار گرمسار که به ثبت میراث رسیده شبانه به دست عده‌ای ناشناس ویران شد.
فرنشین(:رییس) اداره میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان گرمسار گفت: بخش‌هایی از آب انبار نه حصار بین ساعت ۲ تا ۳ بامداد روز آدینه دوازدهم خردادماه ازسوی عوامل سودجو و فرصت‌طلب تخریب شد.
وی گفت: این تخریب در ساعات غیراداری و تعطیلی انجام شده و به نظر می‌رسد عمدی و با دستگاه لودر انجام شده باشد.
کمالی افزود: این آب انبار که در حال حاضر ۴۰ درصد آن ویران شده است، از بناهای تاریخی سالم و از معدود آب انبارهایی است که دارای دو بادگیر بود.
وی ابراز امیدواری کرد براساس شکواییه تنظیم شده توسط اداره میراث فرهنگی، عامل یا عاملان تخریب این آب انبار تاریخی شناسایی شوند.
فرنشین اداره میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری شهرستان گرمسار یادآوری کرد: آب انبار نه حصار گرمسار به شماره ۲۰۲۴۵ و در آبان‌ماه ۸۶ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
آب انبار ناسار یا همان نه حصار در جنوب قلعه ناسار گرمسار و در مجاورت جاده اصلی به روستا قرار گرفته است. سازنده این بنا طبق نوشته بالای سردر آب انبار مرحوم سیف‌الله معماریان سمنانی است. منبع اصلی، گنبدی شکل و آجرپوش است که بر طاق آجری و ضربی طرفین استوار است.
در دو بخش منبع این آب انبار، دو بادگیر برای خنک شدن آب زیر منبع در نظر گرفته شده است. منبع اصلی این آب انبار از نظر فیزیکی با سایر آب انبارها در سطح استان متفاوت و در نوع خود بی‌‌مانند است.

براساس ماده ۵۶۴ قانون مجازات اسلامی، هرکس بدون اجازه سازمان میراث فرهنگی و برخلاف ضوابط مصوب اعلام شده از سوی سازمان مذکور به مرمت یا تعمیر، تغییر، تجدید و توسعه ابنیه یا تزئینات اماکن فرهنگی- تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی مبادرت کند به حبس از شش ماه تا دو سال و پرداخت خسارات وارده محکوم می‌شود.


تاریخ پست:1396/3/14 9:50 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2178

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics