تاریخ پست:1396/3/26 8:14
همایون مهرزاد

ارزشمندترین خانه‌ی جهان که می‌توان بخشی از تاریخ را در آن دید در قلب تهران جای دارد. موزه یا خانه مقدم از جمله خانه‌های بازمانده از روزگار قاجار و متعلق به یکی از درباریان آن زمان به نام محمد تقی خان احتساب الملک ـ بوده است.
احتساب الملک دارای دو پسر به نام‌های حسن و محسن بود که برای ادامه تحصیل به اروپا رفتند. حسن در فعالیت‌های ادبی، سیاسی و اجتماعی حضور فعالی داشت و در جوانی درگذشت. از او نمایشنامه بسیار معروف «جعفرخان از فرنگ آمده» به جا مانده است. برادر کوچکتر ـ محسن ـ پس از پایان تحصیلات خود در رشته‌های نقاشی، تاریخ هنر و باستان شناسی  در سال 1315 خورشیدی به میهن بازگشت و به همراه همسر فرانسوی خود «سُلما» در خانه پدری ـ محل کنونی موزه مقدم ـ ساکن شدند.
در سال 1351خورشیدی، زنده یاد استاد مقدم ـ استاد ممتاز دانشگاه تهران ـ با توجه به علاقه وافرش به علم، تاریخ و هنر، خانه پدری خود را به همراه آثار نفیس گردآوری شده وقف دانشگاه تهران کرد. استاد محسن مقدم در سال 1366 خورشیدی گیتی را به سوی مینو ترک کرد و پس از مرگِ همسر ایشان در سال1369 ، سرپرستی موزه مقدم به دانشگاه تهران واگذار شد.
از ویژگی‌های آشکار این موزه همگون بودن نسبی فضای مهرازی(:معماری) با آثار تاریخی موجود در آن است، فضایی که با مساحتی برابر با 2117 مترمربع شامل سه حیاط بیرونی، اندرونی و سرایداری است.
ساختمان بیرونی، حوض‌خانه و کتاب‌خانه در ضلع جنوبی حیاط بیرونی قرار دارند و ساختمان اربابی و ایوان قاجار در ضلع غربی این حیاط واقع شده اند، همچنین گلخانه در ضلع شمالی حیاط و دیوار تجدد و حوض ژاپنی در ضلع غربی حیاط بیرونی قرار دارند.
در ضلع جنوبی خانه ساختمانی بیرونی (تابستانی) جای دارد و شامل دو اتاق پیشخوان و اتاق پذیرایی است. در یک بخش از اتاق پیشخوان قاب عکس و لوازم شخصی استاد مقدم جای دارد و آثار تزیینی چوبی، وسایل آشپزخانه و صندوق خانه‌های قدیمی در بخش دیگر این اتاق به نمایش گذاشته شده اند.
این خانه تاریخی که یادگار واپسین روزهای سلسله‌ی قاجار است، 2117 مترمربع مساحت دارد و شامل سه حیاط بیرونی، اندرونی و سرایداری است.
فرتورهای زیر از بخش تابستانه‌ی این گنج‌خانه‌ی تاریخی است.

کاشیکاری های دوران تیموریان

کاغذدیوارهای کاشی دوران قاجار

نیم طافچه های قاجاری

  آیینه کاری و کاشیکاری دوران قاجار

 کاشی دوره ایلخانیان با نشان پرچم ملی آن دوران

میزکاشی دوران قاجار

دکوردیواری چوبی دوران زندیان

کاشی های دوران ایلخانیان حدود 700سال قبل و تیموریان

نوشته ای از قران کریم دوران قاجار

فرتور از همایون مهرزاد است.

1393

 

 


تاریخ پست:1396/3/26 8:14 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2747

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.نظر سنجی

برای گذراندن اوقات فراغت تابستان چه برنامه‌ای دارید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics