تاریخ پست:1396/3/27 11:41
خبرنگار امرداد: فرزانه خسروی

روابط عمومی پژوهشگاه میراث فرهنگی و گردشگری از آغاز فصل نخست کاوش و گمانه‌زنی برج خاموشی ترک آباد در شهرستان اردکان یزد با آرمان آگاهی از آیین خاکسپاری زرتشتیان ایران در دوره ایلخانان مغول خبر داد.

مهدی رهبر، سرپرست هیات فصل نخست کاوش و گمانه زنی برج خاموشی ترک آباد امروز 27 خوردادماه با گفتن این خبر افزود:  این دخمه وارون دیگر بناهای مشابه در  شهرستان یزد و نمونه هایی چون شریف آباد، تفت و غیره که با مصالح سنگ و گچ و بر فراز بلندی‌ها ساخته شده اند، با گل و خشت در سطح دشت و در بین باغ های پسته جای گرفته  است.
به گزارش مهر، او با اشاره به برخورداری این دخمه از پلانی مدور و دارای دو دیوار داخلی و خارجی گفت:  برپایه‌ی منابع و شواهد موجود دخمه ترک آباد به دست زرتشتیان ساکن در این منطقه و در روزگار ایلخانان مغول ساخته شده است.
این باستان شناس در توضیح دخمه ترک آباد گفت: دایره‌ی بیرونی این دخمه نزدیک‌به ۳۴ متر قطر دارد و از دیواری به پهنای نزدیک‌به ۱۰۰ سانتی متر و با حداقل ۷ ردیف چینه، هر یک به بلندی ۶۵ سانتی متر تا ۷۰ سانتی متر تشکیل شده است.
او با استناد به گواهی‌های موجود، بلندی این دیوار را حدود ۵ متر دانست و گفت: کلفتی دیوار داخلی ۲۱ متر است و حدود ۶۰ سانتی متر تا ۷۰ سانتی متر ضخامت دارد. ابعاد ارایه شده برپایه‌ی بقایای بر جای مانده از بنا محاسبه شده و تغییر احتمالی آن‌ها پس از پایان کاوش دور از ذهن نیست.
او افزود: در حد فاصل میان دو دیوار خارجی و داخلی تعداد ۳۰ اتاق که تحت عنوان «آرامگاه» نامگذاری شده، وجود دارد. هر یک از این اتاق‌ها به درازی ۷۰/۴ متر و پهنای ۱۵۰-۲۰۰ سانتی متر، ایجاد شده اند. در ایجاد این آرامگاه‌ها  از خشت‌هایی به ابعاد ۵×۲۴×۲۴ سانتیمتر یا ۶×۲۶×۲۶ سانتیمتر و همپنین چینه در سطوح گوناگون استفاده شده است. پوشش این آرامگاه ها به صورت تاق‌های ضربی و با بهره‌گیری از خشت شکل گرفته‌اند.
مهدی رهبر با اشاره به بن‌مایه‌های موجود گفت: زرتشتیان ایران برای در امان ماندن از تعرضات مسلمانان، منطقه ترک آباد را برای اسکان و انجام آیین شان انتخاب کرده بودند.
او ترک آباد را محل گردهمایی زرتشتیان در سده‌ی هشتم مهی(:هجری) دانست و افزود: حتا زرتشتیان فارس نیز به این مکان کوچ کرده و آتش مقدس را با خود به آنجا آورده بودند و در این زمان مکاتباتی نیز با پارسیان هند داشته‌اند.


تاریخ پست:1396/3/27 11:41 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1769

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.نظر سنجی

برای گذراندن اوقات فراغت تابستان چه برنامه‌ای دارید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics