تاریخ پست:1396/3/28 11:52
نمایشگاه گزیده‌ قالیچه‌های کاخ گلستان

نقش و رنگ در تار و پود

خبرنگارامرداد: مارال آریایی

قالیچه دو ذرعی از قالیچه‌های زیبایی است که در نمایشگاه «گزیده‌ قالیچه‌های کاخ گلستان» به نمایش گذاشته شده است.
یک دسته گل در میانه، دو تاج گل در دو سوی قالی‌ و نوشته‌ها در دو سوی دسته‌گل از دیگر بخش‍ها چشم‌نوازتر است. در دوره قاجار به انگیزه‌های گوناگون، نقش‌های اروپایی در آراستن بناها و پدید آمدن آثار هنری به کوشش هنرمندان ایرانی بسیار به‌کار رفته‌است. بافت قالی با نقش‌های گل‌فرنگ و نگاره تابلوهای رنگ و روغن اروپایی رونق بسیاری به‌خود می‌گیرد.
نقش گل‌رز و تک برگ‌های سبز رنگ بافته شده در حاشیه و هم‌چنین طرح گل‌فرنگ‌ متن قالی برگرفته از همان سبک هنری است. رنگ‌های اصلی قالی کِرِم، زرد، قرمز، سبز، صورتی و آبی است و در شمال‌باختر، به‌گمان بسیار قره‌باغ در اندازه 134 / 220 سانتی‌متر بافته شده‌است
قالی دارای نبشته‌هایی شامل یک واژه، دو تاریخ و دو بیت شعر که چنین نوشته شده‌است:
این قالی ما که نقش باغ ارم است / شایسته تخت شاه دارا خدم است
شهزاده نصرالله چون کرده سند / انصاف بده بمثلش این دوره کم است
در بالای قالی واژه «مطاع‌الدوله» بافته شده و در آغاز و پایان متن قالی تاریخ‌های «سنه 1319» و «1320» آمده‌است این قالی به‌انگیزه ثبت تاریخ‌های آغاز بافت در ابتدای قالی و پایان بافت در انتهای آن در نوع خود بی‌مانند است.
«مُطاع» به‌چَم(:معنی) پیرودار از فرنام‌های(:القاب) دوره قاجار است که با پسوند «السلطنه یا الدوله» آورده می‌شده‌است.
در سروده واژه «اِرَم» به‌چشم می‌خورد که نام باغی و برداشتی از بهشت در دین اسلام است. هنرمند نقش قالی را در تجسمی از آن باغ و یا برداشتی از باغ ارم شیراز دانسته و آن را شایسته جایگاه شاه زمانه، مظفرالدین‌شاه دیده‌است.
بنا به بررسی‌های بسیار هویت شهزاده نصرالله شناسایی نشد و به‌گمان توصیفی برای حکمران آن منطقه باشد و به‌چَم شاهزاده‌ای که خدا یاری‌اش کرده‌است.
نمایشگاه «برگزیده قالیچه‌های کاخ گلستان» تا پایان خوردادماه در چادرخانه کاخ گلستان برپاست و دوست‌داران می‌توانند برای بازدید به میدان پانزده خرداد، کاخ گلستان بروند.


تاریخ پست:1396/3/28 11:52 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1382

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics