تاریخ پست:1396/3/28 16:20
خبرنگار امرداد: فرشته جمشیدی

 قدیمی‌ترین بخش دیوار چین که در درازای سال‌ها آسیب‌های بسیاری به آن وارد شده است، مرمت می‌شود. دولت چین پس از تحقیق علمی برای شناسایی کهن‌ترین بخش دیوار چین،بخشی از دیوار چین را که در فاصله سال‌های 770 تا 476 پیش از میلاد ساخته شده و در ایالت باستانی «ژی» جای دارد را مرمت کند.
این بخش از دیوار چین، 620 کیلومتر درازا داشته و در سال‌های گذشته به واسطه آسیب‌هایی که به شوند(:دلیل) گذشت زمان و یا ساکنان محلی به آن وارد شده، تا اندازه‌ی بسیاری تخریب شده است.
این در حالی است که در سال 2007 نیز سازمان یونسکو به مقامات کشور چین هشدار داد، در صورتی که شرایط حفاظت از دیوار چین بهبود نیابد، این اثر تاریخی در فهرست میراث جهانی در خطر قرار می‌گیرد.
یونسکو اعلام کرد که در دهه‌های گذشته و بویژه در چهارسال گذشته، صدمه‌های زیادی به بخش‌های گوناگون دیوار چین وارد شده‌اند که ازآن جمله به استفاده از بخشهایی از این دیوار تاریخی برای ساخت خانه‌های روستاییان می‌توان اشاره کرد. هرچند مقامات دولت چین با سازمان یونسکو درباره‌ی حفاظت از این اثر تاریخی هم‌‌ رای هستند، ولی تحقق این مساله را امری نشدنی می‌دانند.
آن‌ها بر این باورند که به‌ شوند(:دلیل) درازای بسیار دیوار چین که چند هزار کیلومتر است، حفاظت و نگهداری از تمام قسمت‌های آن امری نشدنی است.
برپایه‌ی بررسی‌های باستان‌شناسان چینی که در سال‌های گذشته انجام شده‌اند، بخشهای گوناگون دیوار چین در 13 استان کشور چین جای داشته‌اند و به گمان بسیار بیش از پنج هزار کیلومتر درازا دارند. البته باستان‌شناسان چینی بر این باورند که هنوز بخش‌هایی از دیوار چین کشف نشده‌اند.
دیوار چین یکی از عجایب هفت‌گانه جهان شمرده می‌شود، در جهان از دید زمان ساخت طولانی‌ترین و بزرگترین مهندسی تدافعی نظامی در گذشته است. این دیوار در نقشه جغرافیایی چین 7000کیلومتر امتداد یافته است.
تاریخ ساخت دیوار چین به سده‌ی نهم پیش از میلاد باز می‌گردد. حکومت وقت چین برای جلوگیری از تازشهای ملیت‌های شمالی، برج‌های آتش برای خبررسانی و یا قلعه‌های مرزی برای بدست آوردن اطلاعات دشمن را درارتباط با دیوار و بر روی آن ایجاد کرد .
این اثر سال 1987 در فهرست میراث جهانی سازمان یونسکو ثبت شد.چون امکان استفاده از ماشین‌های باری برای حمل و نقل میسر نیست، اهالی محلی آجرها را با قاطر جا به جا می‌کنند.عبور از کوه‌های بلند و تپه‌های پر شیب فقط با پای پیاده ممکن است.

0114


تاریخ پست:1396/3/28 16:20 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1701

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics