تاریخ پست:1396/4/8 8:16
خبرنگار امرداد: فرزانه خسروی

به فرخندگی فرارسیدن دهم تیرماه و جشن تیرگان نوشتاری در امرداد 366 چاپ شده با عنوان «درخشان‌ترین ستاره‌ی آسمان، یار آرش بود».
هر سال و در ماهِ تیر در گاهشمار زرتشتیان هنگامی­که روز تیر فرا می­رسد، آن روز را به نام «تیرگان» جشن می­گیرند. تیر در زبان اوستایی،«تیشتریَه» و در پهلوی «تِشتَر» خوانده می‌شود. (نیکنام، 1382، رویه‌ی 85)
آن­گونه که تشتر در اوستا تعریف شده  بی‌گمان همان «شِعری یَمانی» عربی  است. ابوریحان بیرونی ‌شعری یمانی را «بگذرنده» برگردان(:ترجمه) کرده است و می‌گوید که آن ستاره­ای است بر دهان «کلب الجبار». ستاره ‌یادشده در زبان­های اروپایی به «سیریوس» (Sirius) نام‌ور است. برپایه‌ی آن‌چه پلوتارک، گاه‌نگار رونانی، می­نویسد: از زمان بسیار دور هم می‌دانستند که تشتر ستاره‌ی شعری یمانی است. چراکه گاه‌نگار ‌یادشده به‌روشنی از ستوده بودن این ستاره نزد ایرانیان یاد کرده است و می‌گوید: «هرمزد (خداوند) سیریوس را نگه‌بان و پاس‌بان دیگر ستارگان قرار داد.» در شماره‌ی 44 از «تشتر یشت» آمده است: «ما بر ستاره‌ی تشترِ درخشان و باشکوه را تعظیم می­کنیم که اهورامزدا او را سرور و نگهبان همه‌ی ستارگان برگزیده چنان­که زرتشت را برای مردمان.»
«درخشان‌ترین ستاره‌ی آسمان، یار آرش بود» نوشتاری است که به مناسبت جشن تیرگان در امرداد 366 چاپ شده است.

 


تاریخ پست:1396/4/8 8:16 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1016

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.نظر سنجی

آیا به کودکان کار کمک می‌کنید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics