تاریخ پست:1396/4/18 14:47
خبرنگار امرداد: فرشته جمشیدی

نوشته‌­های به یادگار مانده از نیاکان‌ِمان گزارش‌هایی دارند که پس از هزاره­‌ها هنوز برای ما جدی است. این نوشته‌­ها مرز میان پندار و واقعیت هستند. در نوشته‌­های کهن ما به اخبار، رخدادها و نام­‌های جانورانی برمی‌خوریم که برایمان هم شگفت‌آور و هم پذیرشش سخت است، مانند جانورانی به نام کلپاسه، کر ماهی، خر سه‌پا، کریشکی که منوچهر آن را به باره داشت. (بندهش، مهرداد بهار: 78). این سخنان در کدامین نوشتار به انجام رسیده است؟ گزارش‌­های اوستا و نوشته‌­های پهلوی میراثی است که نیاکان ما با سختی فراوان ‌سینه‌به‌سینه و یا با بازنویسی‌های فراوان برای ما نگاه داشته­‌اند. این‌ها داستان زندگانی مردمان ایرانی و سرگذشتی است که در درازنای هزاره­‌ها بر زندگانی‌شان رفته است و اکنون یکی از پایه‌های شناسه‌ی(:هویت) ما را پدید می‌آورد که نمی­توان به آسانی از آن گذشت. اوستا، بندهش، مینوی خرد، تاریخ دانشی‌ای‌(:علمی) است که هر ایرانی باید آن را بداند. ما در آموزش تنها به تاریخ عمومی توجه ‌کرده‌ایم، ولی به تاریخ دانش خود نپرداخته­ایم!
خشك‌سالي و آباداني، اين دو واژه آشناترين واژه­‌ها برای مردمان میانه‌ی جهان، ایرانیان، است. ایرانیان از روزگاران بسيار دور اين وضعیت­‌ها را شناخته، به شيوه­‌هايي گوناگون از يكي بهره برده و با ديگري ‌ستیزیده‌اند. ساخت کاریز(:قنات)، ‌سد، آب‌انبار و ... نمونه­‌های کاربرد خرد و دانش در زندگی مردم و ستیز با خشک‌سالی بوده است. داستان سختی­‌ها و کوشش­های مردمان ایرانی...
آنچه در بالا آمده بخشی از نوشتار «ارزشمندی آب، باران و کردار مردمان ایرانی» است که در هفته نامه‌ی امرداد 367 چاپ شده است.


تاریخ پست:1396/4/18 14:47 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :918

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.نظر سنجی

آیا به کودکان کار کمک می‌کنید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics