تاریخ پست:1396/4/21 17:25
خبرنگار امرداد: نگار جمشیدنژاد

«آدم‌ها و باغ سوخته» عنوان نمایشگاهی است از کارهای مهرداد خضریان و محمدعلی مقدادی که در خانه‌ی هنرمندان ایران به نمایش درآمده است. این نمایشگاه دربردارنده‌ی چهار مجموعه‌‌ی دیگرگون ولی هم‌گرا است که در پیوستگی نهانی اجزا، در کنار هم به معنا می‌رسند. تندیس‌های چوبی که در میانه‌ی نمایشگاه فراروی نگاه بینندگان قرار دارد پسماندهای چوبی یک گارگاه ساخت ساز سنتی هستند که وامانده از نوازش زخمه‌ای پر شور با گلویی زخمی خاموشی را به فریاد نشسته‌اند. عکس‌هایی در قاب تصویر، کتاب‌هایی با نام «نوشته‌های پشت بلیت» و چشم دگمه‌ای‌ها از  دیگر بخش‌های این مجموعه هستند.

مهرداد خضریان و محمدعلی مقدادی هر دو دانش‌آموخته‌ی معماری هستند و این نخستین کار گروهی است که برگزار می‌کنند. این هنرمندان جوان نمایشگاه خود را این‌گونه معرفی می‌کنند:  

«آدم‌ها و باغ سوخته؛ رویدادی است که از هم‌آوایی چهار مجموعه پدید می‌آید. نخستین، مجموعه‌ای از مجسمه‌های چوبی، چوب‌هایی برآمده از دل درخت، درختانی که دست‌آورد پیوند میان زمین و آسمان‌اند. «آخشیج»‌های چهارگانه با هم چوب را پدید می‌آورند. آّب، باد، خاک و آتش(خورشید)، هرتکه چوب، روزی تکه‌ای از تن درختی بوده و اکنون راهی نو را می‌پیماید. آغازگر سفری می‌شود از پی یافتن چشمه‌ای پرنور در وجود خویش.

دومین مجموعه عکس‌هایی است که لحظه‌های نابِ بودن را به ثبت رسانده‌اند. آن‌هایی که تلنگر می‌زنند تا مبادا از یاد ببریم هدفی مشترک ما را هم مسیر کرده. شاید در ظاهر همگی به هدف مشترک‌مان رسیدیم و دیگر در سفرهای بعدی با یک‌دیگر هم‌سفر نباشیم ولی مگر غیر از این است که همه‌ی ما بلیتی در دست داریم و در یک اتوبوس نشسته‌ایم؟ عکس‌ها، آدم‌ها و آدمک‌ها، مسیر، درخت‌ها و «آتش» را نشان‌مان می‌دهد. عکس‌ها همانند دیگر مجموعه‌ها «پیکسل»هایی هستند از رویداد «آدم‌ها و باغ سوخته» آدم‌ها همان گره‌های رنگی فرش‌اند با اندیشه‌های گوناگون که آتش زندگی از هیزم پندارهاشان شعله‌ور می‌شود.

سه دیگر کتابی است دیگرگون درباره‌ی «ایران» با نام «نوشته‌های پشت بلیت» چیدمانی با 3000 پوشینه(:جلد ) از این کتاب، به‌مانند خشت‌های خامی در انتظار دستان مهرازانی(:معمارانی) چیره‌دست. هر خشت دفتری است برای اندیشه‌نگاری؛ کتاب ناتمامی که درون خود نوشته می‌شود و رشد می‌یابد. این کتاب به‌سان رسانه‌ای است که یک پروژه‌ی هنری را حمل می‌کند. روایتی با ماهیت تعاملی که خود بخشی از پروژه‌ای بزرگ‌تر است. کاری همچون درخت کاشتن، درختی که شاخ و برگ می‌گستراند و سر به‌سوی آسمان می‌کشد، دانه‌ای پدید می‌آورد و دیگربار دانه از آسمان بر خاک می‌نشیند و باز درختی دیگر...

چهارمین مجموعه «چشم دگمه‌ای‌ها»، آدمک‌های بازیافتی که نه زبان سخن دارند و نه دستی که کاری از پیش برند. همگی‌شان با وجود یکتا بودن شباهت‌های آشکاری با هم دارند. ساخته شده از اشیا مصنوعی گوناگون ِدنیای امروز، ماده‌هایی طبیعی با تاریخچه‌ای به درازای تاریخ جهان، آدم‌هایی که اکنون اندیشناک به باغ سوخته می‌روند. باغی که سبب می‌شود از یاد نبریم برای مقصد مشترکی قدم در راه گذاردیم و بی‌گمان این مقصد و یا هدف چیزی غیر از جست‌وجو و شناخت روی‌های(:وجوه ) دیگرمان نیست.»

نمایشگاه «آدم‌ها و باغ سوخته» آدینه 16 تیرماه 1396 خورشیدی در گالری پاییز خانه‌ی هنرمندان ایران گشایش یافت و تا 27 تیرماه ادامه دارد. دوست‌داران می‌توانند تا 27 تیرماه همه روزه از ساعت 14 تا 21 از این نمایشگاه دیدن کنند.

 

فرتور از یاسمن سلامتی است.

0114

 

 

 


تاریخ پست:1396/4/21 17:25 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2144

دیدگاه هموندان

نام : دوست زمان : ۲۲ تیر ۱۳۹۶ _ ۱۲:۲۵:۴۴

چه تندیسهای جالبی

نام : هنردوست زمان : ۲۶ تیر ۱۳۹۶ _ ۱۱:۰۵:۰۲

کاش اطلاع رسانی این نمایشگاهها بیشتر باشد تا بازدیدشان را از دست ندهیم

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics