تاریخ پست:1396/4/23 10:0
خبرنگار امرداد: نگار جمشیدنژاد

«شاهنامه‌ی فردوسی به روایت جنگ‌نامه‌ی طاها قاسمی» عنوان نمایشگاهی از نگاره‌های هنرمند نوجوان طاها قاسمی از داستان نبردهای شاهنامه‌ی فردوسی است که در خانه‌ی هنرمندان ایران  به نمایش درآمده است.

طاها قاسمی زاده‌ی سوم خوردادماه 1382 خورشیدی در ساری است. این نوجوان هنرمند که به گفته‌ی خودش به شوند(:دلیل) این‌که پدربزرگش بازیگر تعزیه بود به تصویرگری صحنه‌های نبرد دلبسته شد و از شش سالگی نقاشی را به گونه‌ی جدی پی گرفت. وی سپس با رایزنی خانواده بر آن شد تا صحنه‌های آوردگاه شاهنامه‌ی فردوسی را به تصویر بکشد. طاها انگیزه‌ی خود را از به تصویر کشیدن جنگ‌های شاهنامه، نبردهای دلیرانه‌ی جنگ‌آوران آن برای پاس‌د‌اری از خاک ایران زمین می‌داند و می‌گوید: «شاید اگر نبردی در شاهنامه رخ نمی‌داد استوره‌های نام‌آور آن هم شکل نمی‌گرفت.»

در این نمایشگاه 16 نگاره از نبردهای شاهنامه و 4 نگاره از دیگر نبردهای تاریخی ایران به نمایش درآمده است که از آن میان می‌توان از نبرد بزرگ دریایی خشایارشا در برابر یونانیان نزدیک به 500 سال پیش از میلاد و نبرد «کارهه»، جنگ بزرگ ایرانیان در روزگار اشکانیان در برابر سپاه بزرگ روم و کراسوس رومی به فرماندهی سورنا سردار ایرانی یاد کرد.

نمایشگاه نقاشی «شاهنامه‌ی فردوسی به روایت جنگ‌نامه‌ی طاها قاسمی» آدینه 16 تیرماه گشایش یافت و تا 27 تیرماه ادامه دارد. دوست‌داران می‌توانند تا 27 تیرماه همه‌روزه از ساعت 14 تا 21 از این نمایشگاه در گالری میرمیران خانه‌ی هنرمندان ایران دیدن کنند.

 

 

فرتور از یاسمن سلامتی است.

0114


تاریخ پست:1396/4/23 10:0 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1927

دیدگاه هموندان

نام : همکیش زمان : ۲۴ تیر ۱۳۹۶ _ ۱۱:۴۲:۴۵

واقعا تحسین برانگیز بود با این سن کم. خدا حفظش کند. باید به این چنین خانواده ای درود فرستاد

نام : manuchehr irani زمان : ۱ امرداد ۱۳۹۶ _ ۰۳:۵۱:۳۲

عالی

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics