تاریخ پست:1396/4/23 15:47
آریابرزن غیبی

آیین سی‌روزه‌ی شادروانان اسفندیار و سیروس فروهری پنج‌شنبه، ۲۲ تیرماه ۱۳۹۶ خورشیدی از ساعت ۱۱ و ۳۰ دقیقه در تالار باغچه بوداغ‌آباد کرمان برگزار شد.

این آیین با اوستاخوانی موبدان فرهنگ فلاحتی و هومن فروهری آغاز شد و سپس موبد هومن فروهری درباره‌ی فلسفه‌ی آیین سی‌روزه، روان‌شادان و زندگی آن‌ها سخنرانی کرد.

در دنباله سخنان وی درباره‌ی زندگی عموی شادروانش، زنده‌یاد سیروس فروهری را می‌خوانیم:

«وقتي به من گفتن درباره‌ی عموی شادروانم سيروس فروهري بگویم، دوباره ياد خاطرات كودكي و نوجواني افتادم، زماني كه عمو تازه از آمريكا برگشته بود، بسیار به سلامتي خود اهميت مي‌داد! يادم است كه تنها با چنگال خوراك مي‌خورد.

در همان سال‌ها به فکر راه‌اندازي ماهنامه اشا افتاد و با تلاش‌هاي زياد آغاز به چاپ و نقد و طنز و گزارش كرد. نزديك به ٢٠ سال پيش با پيگيري‌هاي زياد مجوز رسمي ماهنامه اشا صادر شد، چرا كه باور داشت توليد محتوي، نقد، طنز و گزارش براي پيشرفت جامعه بسيار مهم است!

يادم است در سال‌هاي نخست با طنز و كشيدن كاريكاتور مشكلات را به چالش مي‌كشيد كه بعدها به برخی دلايل، ماهنامه‌ی اشا به سمت گزارش‌محوري رفت. بسیاری سعي كردند چرخ ماهنامه را به هر دليل حركت ندهند و به هر بهانه‌اي ماهنامه را چاپ نكنند و یا آن را تبديل كنند به فصل‌نامه و ... كه با پشتكار شادروان سيروس همه چيز در نوع خود به بهترين گونه در درازای بیش از ٢٠ سال انجام شد، بدون اينكه آب در دل جامعه تکان بخورد.

شادروان سيروس فروهري با اصرار جامعه و جوانان نامزد انتخابات هجدهمين دوره انجمن زرتشتيان كرمان شد. يادم می‌آید آن زمان پشت تريبون گفت: «اگر به من راي بدهيد من مي‌خواهم ریيس انجمن شوم.» و با اعتماد بالا و اكثريت آرا نزديك به ٥٠٠ راي ریيس انجمن زرتشتيان شد.

همگان به ياد دارند كه چه شوري به پا بود و همه‌ی كميسيون‌ها چه اندازه فعال و كارا بودند. چون مسئوليت را مي‌پذيرفت و آزادي مطلق مي‌داد و به همگان فقط به خاطر زرتشتي بودن اعتماد داشت.

شايد ديگر هازمان زرتشتي ايران همچون سيروس فروهري، مديري توانمند و دموكرات و مسووليت‌پذير به خود نبيند.

در دوران سه سال و نیم رياستش به خاطر تغيير و تلاش به پيشرفت جامعه بسيار زير فشار بود. او براي پيشرفت هازمان زرتشتيان كرمان هزينه‌هاي اعتباري زيادي داد و تهديدهاي زيادی ديد.

من در آن زمان بسيار در هازمان فعال بودم و در بيشتر مراحل همراه عمو بودم و مي‌ديدم چگونه به آرامي همه‌ی حركت‌هاي بزرگي را در هازمان ما انجام داد.

هازمان ما بسياري از كارهاي بنيادين را مديون انجمن ١٨ کرمان و مديريت شادروان سيروس فروهري است. تا واپسين لحظه‌ی زندگيش در همه‌ی مراحل همراه هازمان زرتشتي چه در انجمن و چه در ماهنامه اشا و چه در موسسه‌ی اردشير همتي بود.

شادروان سيروس فروهري يك انسان كاملا دموكرات، دوست‌داشتني، شوخ‌طبع و گسترش‌دهنده شادي بود. در آخرين نوشته‌اش كه آرين پسر عمویم براي من فرستاد، او بزرگ‌ترين وصيتش را براي هازمان زرتشتي مي‌كند و مي‌نويسد: «مهم نيست ما زرتشتيان در جهان چقدر جمعیت داریم، بلكه مهم اين است كه ما براي جهان چقدر مي‌توانيم مفيد باشيم.»

 

 

فرتوراز آریابرزن غیبی است.

0114


تاریخ پست:1396/4/23 15:47 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1691

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics