تاریخ پست:1396/5/13 10:4
زهرا شفیع‌زاده

اینجا تخت سلیمان است. مجموعه‌ی تاریخی‌ای که در میراث جهانی به ثبت رسیده است. شوربختانه حال و روز میراث جهانی ما به این‌گونه است که در تصویر می‌بینید. ستون‌های رها شده که بازدیدکنندگان روی آن‌ها می‌نشینند. با اینکه این محوطه جهانی است بی توجهی و عدم نگهداری درست میراث فرهنگی بسیار در آن‌جا  دیده می‌شود.
در سفری که چندی پیش به این گستره‌ی باستانی داشتم دیدم در موزه‌ی این اثر شگفت انگیز و ارزشمند بسیاری از آثار یافت شده بدون هیچ گونه حفاظ و حتیا بدون توجه مسوولان محوطه در معرض دسترس همگان بود  که به راحتی امکان آسیب رساندن به آن‌ها فراهم است. شناسنامه‌ی آثار نیز به روشی غیر اصولی روی آن‌ها جای داده شده بود.
تخت سليمان در «محال افشار» و تقريباً چهل و پنج کيلومتري شمال شرق بخش تکاب شهرستان مياندوآب جای دارد. اين محل که مورخان آن را «کنژک» روزگار ساساني يا «شيز» و «گنجک» دوره اسلامي دانسته اند و روميان آن را «گزکا» و اشکانيان آن  را «فرا آسپا» ناميده اند، با استناد به آثار به دست آمده از کاوش‌هاي باستان شناسي و مطابقت آن‌ها با متون تاريخي، محل يکي از سه آتشکده مهم و معتبر روزگار ساساني يعني آتشکده آذرگشسب بوده که خسرو پرويز دوم نيز کاخي در جوار آن بنا نهاده بود و روزهایی از سال را در آن زندگی مي‌کرد. معبد کاخ ساساني در حمله "هراکليوس" – امپراطور بيزانس روم شرقي – به سال 624م ویران شد. اگرچه آثار بازسازي و مرمت از دوره خلفاي عباسي در اين منطقه ديده شده و نمونه سفال هاي پيش از سده‌ی هفتم مهی(:قمری) نيز ضمن کاوش هاي اين مجموعه به دست آمده است، اما دوره رونق و بازسازی دوباره‌ی آن مربوط به زمان حکمراني دومين ايلخان مغول و برادرزاده هلاکوخان يعني "آباقاخان" (680- 663 مهی) است که آن را براي قصر تابستاني خود مناسب تشخيص داده بود.

فرتور از زهرا شفیع‌زاده است.

0114


تاریخ پست:1396/5/13 10:4 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1528

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.مطالب مرتبط

نظر سنجی

آیا به کودکان کار کمک می‌کنید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics