تاریخ پست:1396/5/24 17:6
گفت‌وگو با سولماز رامفر سرپرست کلیپ جشن تیرگان

رشته‌های هنری جدی گرفته نمی‌شوند

خبرنگار امرداد: آریا جوانمردی

سولماز رامفر که با همراهی تنی چند از هنرمندان و کودکان زرتشتی نماهنگ جشن تیرگان را سرپرستی کرده است در گفت‌وگو با امرداد از روند ساخت این نماهنگ و سختی‌های کار موسيقى گفت.

رامفر موسیقی را از سال ۱۳۸۴ با استاد اردشیر کامکار و ساز کمانچه و استاد محسن كرامتى آغاز کرده و دوره ى مربى گرى ارف را نزد فرزاد حكيم رابط گذرانده است .او که دارای لیسانس بیولوژی است می‌گوید در زمان تحصیل بیشتر برای رضایت خانواده این رشته را خوانده و پس از آن به دنبال علاقه‌اش موسیقی، رفته است.

این هنرمند موسیقی کودکان نزدیک به پنج سال است که در حوزه‌ی موسیقی کودکان فعالیت می‌کند.

او درباره‌ی آموزش موسیقی به کودکان می‌گوید: «موسیقی ارف برای  ورود کودکان به دنياى موسيقى مانند گذراندن پیش دبستانی براى مدرسه به کار می‌رود و در ناخودآگاه آن‌ها نفوذ می‌کند. در این سن کودکان علاوه بر آموختن اينكه از موسيقى و كار جمعى  لذت ببرند ، كمى تئوری موسیقی و نواختن سازهاى بلز و فلوت ريكوردر را آموزش می‌بینند. اما  پس از پايان دوره اكثرا سازهاى غربى مانند پيانو و ويولون را انتخاب مي‌كنند و با موسيقى دستگاهى ايرانى آن‌طور كه بايد آشنا نمي‌شوند.»

از این رو سولماز رامفر به همراه فخرالدين انديشه كه آهنگساز و نوازنده‌ى سنتور و سه تار است با استفاده از سازهاى ایرانی مانند تار و تنبک و ملودى‌هاى ايرانى کودکان را با موسیقی ایرانی آشنا کردند.

رامفر به همراه گروه‌اش تاکنون دو کار «جشن تیرگان» و «کرشمه» را ساخته است. او درباره‌ی دلیل انتخاب نام تیرگان می‌گوید: «از آن‌جایی که کودکان با جشن‌ها و مناسبت‌های ایرانی غریبه هستند تصمیم گرفتیم تا جشن‌های ایرانی را برگزینیم تا با فلسفه‌ی جشن‌ها و نام آن‌ها آشنا شوند. برای جشن‌های مهرگان و سده نیز قصد اجرای برنامه داشتیم که به دلیل کمبود زمان و بودجه این کار تاکنون انجام نشده است.»

او در پایان از خانواده‌ها می‌خواهد تا از این‌گونه کارهای هنری پشتیبانی کنند تا فضا برای اجرای کارهای فرهنگی و هنری از این دست فراهم شود.

 

فرتور از مژده شهریار است.

0114


تاریخ پست:1396/5/24 17:6 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1339

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.نظر سنجی

آیا به کودکان کار کمک می‌کنید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics