تاریخ پست:1396/6/19 11:38
خبرنگار امرداد: فرزانه خسروی

گورستان خالدنبی که یکی از جاذبه‌های گردشگری بی‌مانند ایران بود به‌ دست افراد ناشناس آتش زده شد و ستون‌های سنگی آن ویران شد

مقام های محلی در استان گلستان در شمال ایران می‌گویند که فرد یا افراد ناشناس محوطه‌ی گورستان باستانی خالد نبی را که یکی از شوندهای(:دلایل) شهرتش سنگ گورهای عجیب آن است، به آتش کشیده و چند سنگ را شکسته‌اند.
محمد حمیدزاده فرنشین(:رییس) هیات امنای این مجموعه به «ایرنا» گفته است که آتش‌سوزی پنجشنبه 16شهریور روی داده  و به شوند خشکی علفزارها هرلحظه به گستردگی آن افزوده می‌شده است. او احتمال داده که مخالفان توسعه‌ی مجموعه و افزایش گردشگری در منطقه دست به ایجاد حریق زده باشند.
حمیدزاده گفته است که افزون بر ایجاد آتش سوزی٬ عاملان سه سنگ مزار استوانه‌ای را که اهمیت تاریخی و پژوهشی داشت٬ تخریب کرده اند. این سنگ‌ها به شکل صلیب بوده اند.
مدیرکل محترم میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری گلستان درپی پخش این خبر در شبکه‌های مجازی  بیانیه‌ای منتشر کرده با این درونمایه: «مطالبی درخصوص آتش سوزی و تخريب سنگ‌های مزار خالدنبی در برخی گروه‌ها منتشر شده كه موارد ذيل جهت تنوير افكار عمومی به اطلاع می‌رسد:           
سال‌های سال اين قبرستان قديمی رها شده بود و در ارتباط با تخريب‌ها هيچ واكنشی صورت نمی‌گرفت.
درسال گذشته دو اقدام مهم صورت گرفت. ابتدا گورستان ثبت ملی شد و سپس با اختصاص اعتبار فنس كشی انجام و كانكس‌هايی جهت سايت اداری وحفاظتی خريداری و به محل منتقل شد.
برای تبديل گورستان به موزه باز و استقرار نيروهای حفاظتی اقداماتی صورت گرفت ولی مجوز تبديل به موزه به دليل مشكل مالكيتی صادر نشد و استقرار نيروی حفاظتي نيز مورد موافقت دستگاه‌های ذی‌ربط قرار نگرفت ونهايتا مقرر شد كه حفاظت و مراقبت طی تفاهمنامه‌ای به دهياری روستای گچی سو واگذار شود كه اين امر نيز نيازمند موافقت دستگاه‌های نظارتی است كه به محض موافقت اقدام خواهد شد.
در سال جاری نيز اعتبار قابل توجهی برای مرمت سنگ‌های قبر تخریبی سال‌های گذشته اختصاص داده شده، كه بعد از تخصيص مرمت و نصب خواهد شد.
مورد اخير نيز توسط نيروی انتظامی و يگان حفاظت ميراث فرهنگی تحت بررسی است و اقدام لازم جهت شناسايی و برخورد با خاطيان صورت خواهد گرفت.»
دیرینگی این گورستان بیش از هزار سال است و بلندی برخی از این سنگ قبرها به دو متر می‌رسد.
سالانه بیش از ۱۰۰ هزار گردشگر ایرانی و خارجی از گورستان باستانی خالد نبی و مناظر و چشم‌اندازهای طبیعی پیرامون آن بازدید می‌کنند.

 


تاریخ پست:1396/6/19 11:38 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1251

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.مطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics