تاریخ پست:1396/6/20 14:43
مسوول انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه:

خاستگاه مرد پارتی منفجر شد

خبرنگار امرداد: فرزانه خسروی

فرنشین(:رییس) انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه از تخریب و انفجار در محوطه‌ی معبد باستانی شمی در پسین 15 شهریورماه خبر داد.
فرامرز خوشاب گفت: پسین15 شهریور دو انفجار مهیب - دینامیت یا مانند آن- در منطقه روی داد به طوری که دود و خاک ناشی از این انفجار در همه‌ی منطقه دیده می‌شد.
مسوول انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه به «ایرنا» گفت: معبد باستانی شمی (خاستگاه مرد پارتی نگین موزه ایران باستان) در این شهرستان به دست شماری از قاچاقچیان منفجر و ویران شده است.
وی افزود: تخریب در این منطقه گسترده است اما تعیین ابعاد دقیق آن نیاز به بررسی بیشتر دارد.
از سوی دیگر فرنشین میراث فرهنگی این شهر این انفجار را رد کرده و می‌گوید که دراین منطقه که تاریخی هم نیست تنها حفاری غیرمجاز توسط حفاران صورت گرفته است.
مسوول انجمن دوستداران میراث فرهنگی ایذه با بیان این که این منطقه در گذشته دارای نگهبان بود، گفت: مدیر کل فعلی اداره کل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری نگهبان این منطقه تاریخی را بعد از استخدام چند ماهه در آغاز امسال اخراج کرد.
وی افزود: با توجه به اهمیت جهانی معبد باستانی شمی، بارها با مدیر کل میراث تلفنی و حضوری برای برگرداندن نگهبان و افزایش تعداد نگهبانان گفت‌وگو شد اما به دلایل نامعلوم نگهبان محوطه فوق اخراج شد.
خوشاب گفت: در طی مدتی که این محوطه نگهبان داشت تنها یک یا دو مورد گزارش حفاری محدود گزارش شد که با حضور به موقع نگهبان قاچاقچیان نتوانستند کاری از پیش ببرند.
وی گفت: با توجه به انفجار یادشده— با بررسی و اطلاعات منتشره — با لجستیک قوی و احتمالا یک باند سازمان یافته و حرفه‌ای قاچاقچیان فرهنگی مواجه هستیم که در یک منطقه کاملا بن بست و قابل کنترل اقدام به چنین جنایت‌هایی می کند.
مسوول انجمن دوستداران ایذه افزود: در محل فاجعه نیروهای یگان حفاطت میراث فرهنگی ایذه یک راس الاغ، موتور برق، یک دستگاه هلتی بزرگ ادوات حفاری از قبیل بیل و کلنگ کشف و ضبط کرده اند.
او گفت: موضوع به صورت ویژه به نماینده مجلس، فرماندار شهرستان و استانداری خوزستان منعکس شده که آنان قول همکاری و بررسی موضوع را دادند.
وی در دنباله افزود: یگان حفاظت میراث فرهنگی خوزستان نیازمند ابزار و ادوات دفاعی و حفاظتی و حراستی ،وسایل نقلیه متناسب با ماموریت های محوله و افزایش چهار برابری نیروهای فعلی را دارد.
وی گفت: در گذشته نیز این معبد همزمان با حضور باستان شناسان مورد سرقت قرار گفته بود، یک بار در حین حفاری‌های باستانشناسی هیات ایتالیایی، کوزه درون قبر حفاری شده، شبانه به سرقت رفت.
خوشاب بیان کرد: هم اکنون هشدار می‌دهیم محوطه های باستانی ایذه مانند محوطه باستانی اشکفت سلمان و کول فرح نیز در معرض سرقت، حفاری و تخریب قرار دارند و مدیران میراث فرهنگی و متولیان امر باید پاسخگوی هرگونه تخریب ناشی از سهل انگاری در حفاظت ازاین محوطه‌ها در محاکم قضایی و در پیشگاه ملت شریف باشند.


تاریخ پست:1396/6/20 14:43 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :376

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

کامنت خصوصی است؟ بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.نظر سنجی

جای کدام درس در سامانه‌ی آموزشگاه‌ها خالی است؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد