تاریخ پست:1396/6/25 13:4
سپنتا نیکنام از پیگیری جمع‌آوری فنس‌ها خبر داد

لایحه‌ای در شکایت از مرجع صادرکننده دستور تنظیم می‌شود

خبرنگار امرداد:‌آریا جوانمردی

ماموران يگان حفاظت اداره راه و شهرسازي با همراهي نيروهاي انتظامي بامداد پنجشنبه 23 شهریورماه 1396 اقدام به جمع‌آوري فنس‌هايي نمودند كه اخيراً در حريم دخمه زرتشتيان به همت انجمن زرتشتيان يزد طبق قانون و با طی کردن مراحل قانونی كشيده شده بود.

به گفته‌ی سپنتا نيكنام فرنشین (:ریيس) انجمن زرتشتيان يزد هيچ‌گونه دستور و حكم قضايي به انجمن ابلاغ نشده است، اما در جلسه‌اي كه چهارشنبه با حضور تني چند از مسوولان برگزار شده بود از انجمن درخواست كرده بودند كه انجمن زرتشتیان یزد نسبت به جمع‌آوري فنس‌ها اقدام نمايد.

این موضوع در جلسه هيات مديره انجمن زرتشتيان يزد مطرح و به اتفاق تمامي آرا، ‌هيات مديره حاضر در جلسه با پيشنهاد جمع‌آوری فنس‌ها مخالفت نمود.

اين اتفاق‌ها در حالي رخ داده است كه طبق قانون حقوق شهروندي ، محاكم و دادسراها مكلف هستند حق دفاع متهمان و مشتكي عنهم  را رعايت كرده و فرصت استفاده از وكيل و كارشناس را براي آنان فراهم آورند كه نه تنها فرصت استفاده از وكيل به انجمن داده نشده، بلكه بدون ابلاغ حكم به انجمن اقدام به جمع آوري فنس ها نموده اند. تا این لحظه اقدامات انجمن برای دریافت متن شکواییه و دستور بازپرس بدون نتیجه بوده است.

شنيده‌ها حاكي از آن است كه اداره كل راه و شهرسازي با ارایه گزارشي كه حاوي اطلاعات خلاف واقع است،‌ عنوان نموده كه در حين حصاركشي به انجمن يزد اخطار توقيف عمليات داده است كه اين ادعا كاملا مردود است.

همچنين به نظر مي رسد دستور قضايي به استناد تبصره ماده 690 قانون مجازات اسلامي مبني بر تصرف عدواني صادر شده كه اين موضوع با توجه به اينكه در حدود يك ماه قبل شكايت اداره راه و شهرسازي مبني بر تصرف عدواني انجمن در دادسرا و دادگاه مردود اعلام شده و قرار منع تعقيب صادر شده بود ،‌ طرح مجدد و ورود به هر دليل مخالف آيين دادرسي كيفري است.    

بنا به گفته نيكنام به زودي لايحه‌اي در اعتراض به دستور صادره از سوی دادسرا و اقدامات انجام شده تنظيم و به مراجع ذي‌صلاح ارایه خواهد شد و انجمن اين اقدام را به صورت قانوني تا حصول نتيجه پيگيري خواهد کرد.

 


تاریخ پست:1396/6/25 13:4 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2173

دیدگاه هموندان

نام : فرشید بختیاری زمان : ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۳:۱۱:۰۷

حالا خدا رو شکر رییس انجمن خودش عضو شورای شهر هم هست

نام : همکیش زمان : ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۳:۲۲:۴۸

کار سختی است ولی شدنی همت کم نکنید ومایوس نشوید

نام : هومن فروهری زمان : ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۴:۲۹:۳۹

با وضعیتی که در خبر شرح داده شد دوستان دارند ،قلدرانه حق جامعه زرتشتی کل ایران را ضایع می کنند. تنها راه در این شرایط پیگیری کار را از مراجع حکومتی است.که کار به تنش الکی نکشد . درخواست ما ازحکومت جمهوری اسلامی ایران حل و فصل موضوع وحصارکشی زمین مذکور و احقاق حق زرتشتیان است. اینگونه که پیداست انجمن زرتشتیان یزد تمام موارد قانونی را رعایت کرده و حکم دادستان یعنی اعمال زور و قدرت که کار پسندیده ای نیست. جامعه زرتشتیان ایران همواره در کنار برادران شیعه و تمام ایرانیان زیسته و از ایران دفاع کرده است جایز نیست مسایلش درگیر اختلافات سیاسی خنده دار شود، مسلما حکومت جمهوری اسلامی از این بی عدالتی جلوگیری می کند و تنها کسی که وظیفه پیگیری ومسیولیت این موضوع را دارد نماینده زرتشتیان در مجلس جناب آقای اختیاری است که خواست جامعه را از مراجع حکومتی و امنیتی پیگیری کند ، منتظر خبرها وگزارش های خوب در این رابطه هستیم.

نام : مهرداد زمان : ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۵:۴۴:۳۹

نماینده زرتشتیان در این 11 سال چه اقدامی کرده اند و یا اینکه اینبار آیا میخواهند با نامه نگاری حل و فصل کنند . به عمل کار برآید به سخندانی نیست دمت گرم سپنتا

نام : مهربان-پ زمان : ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۶:۲۲:۱۴

امیدوترم حال که انجمن زرتشتیان یزد آغازگر گرفتن حق جماعت شده است نماینده زرتشتیان نیز این راه را پی بگیرد و از اختیارات قانونی خود استفاده کند تا با کمک هم حق جامعه را بازگردانند.

نام : همکیش زمان : ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۸:۴۴:۰۴

شهرداری نهادی است برای انجام خدمات شهری.شورای شهر نمایندگان مردم برای ابلاغ خواسته های مردم به شهرداری.قدرت این دو تعریف شده است و اینکه شخصی در شورا توهم قدرتمندی رویارویی با قانون را داشته باشد بدون اخذ اجازه مردم مذموم است.اینکه این شخص نماینده زرتشتیان منطقه ای از یزد باشد و انهم نیازمند اجازه مردم باشد تکلیف روشن است.در نظرات با نظر جناب ماوندادی برخوردم که حقیقت را روشن ساخت و همچنین با نظر هموند سابق انجمن.دخمه تحت نظارت انجمن قاسم آباد که از مسیر هیات امنایی عمومی به حوزه یزد وارد می شود مانند اتشکده یزد که میراث جهانی زرتشتیان است مانند پیرسبز تحت مدیریت انجمن شریف آباد که گزارش عملکرد شفاف مالی اش را در دوره زیارتش میبنیم...این اماکن خاص و مخصوصا درآمدزا مانند اتشکده باید هیات امنایی و با نظارت متخصصان و باتجربگان اداره شوند تا خسرانی بیش از پیش براثر مدیریت های خام نصیب جماعت نشود.

نام : ظنز تلخ زمان : ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۹:۰۶:۴۹

انجمن زرتشتیان یزد میتواند از گردش ۳۵ انجمن تهران مشاوره بگیرد و مثلا ۷۰ درصد این زمین ها را بدهد و بی دردسر ۳۰ درصد آن را نگه دارد دیگر نه دادگاهی هست نه بگیر و ببندی نه دردسری تازه می تواند ۲۰ سال بعد با افتخار از این عملکرد خود دفاع کند

نام : بازرس انجمن زمان : ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۹:۳۷:۵۸

جالبه، جوری جناب آقای سپنتا نیکنام مصاحبه کرده که دادستان دادگاه، غیر قانونی کار کرده است وای حکم صادره توسط همون دادگاه، قانونی است!! عجیبه. اصل داستان اینه که انجمن زرتشتیان یزد، غیرقانونی فنس کشیده است. حالا دارد توجیه می کند.

نام : مهرداد زمان : ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ _ ۲۰:۵۶:۲۷

پاسخ به فرشیدبختیاری عزیز واقعا خداروشکر که رییس انجمن عضو شورای شهر هم هست . چون اگر نبود همین مجوز حصارکشی هم گرفته نمیشد و تاحالا همه زمینها از دستمون رفته بود و خداروشکر که دل و جرات داره و از مقامش برای دفاع از حقوق جامعه استفاده میکنه نه اینکه مثل نماینده محترم 11 سال در مقام نماینده ایرانیان زرتشتی باشه و هیچ کاری واسه زمینهای دخمه نکنه اونموقعی که ایشان نماینده مجلس شدن زمینهای این منطقه متری 200 هزار تومن بود و الان متری 2 میلیون تومن و اونموقع می شد خیلی راحتتر قضیه رو جمعش کرد تو این 11 سال هیچ کاری نکردند و بعضی های دیگه دوبار اقدام به حصارکشی کردند و جلوی از بین رفتن موقوفات رو گرفتند این تفاوت بین دو نفر در دو مقام هستش

نام : اردشیر زمان : ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ _ ۲۲:۰۷:۳۷

با درود،من از هیچکس به نا حق حرفی نمیزنم ،نماینده محترم ما تا کنون بسیاری از مشکلات جامعه را حل وفصل نموده اند،شاید از این موضوع در جریان فوری قرار نگرفتند،و امکان دارد،از ایشان کمکی خواسته نشده است.

نام : عضو انجمن زمان : ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ _ ۲۳:۲۱:۲۴

متولی دخمه انجمن زرتشتیان یزد هستش و باید برای حفظ اموال اقدام می کرد. اونم از راه درست و قانونی. چراهمش سعی می کنه خودش رو توجیه کنه. یک کار اشتباه کرده و هی بقیه رو مقصر می دونه. جناب آقای سپنتا نیکنام، خودت هم می ثونستی داری کار غیرقانونی انجام می دی. با این روش غیر از اینکه این پرونده رو خراب کردی، کار دیگه ای انجام ندادی. اینکه یک کار رو خراب کنی و هی توجیه کنی، هیچکس باور نمیکنه. خیلی سعی نکن اشتباه خودت رو بگردن دیگران بندازی

نام : مهرداد زمان : ۲۵ شهریور ۱۳۹۶ _ ۲۳:۲۴:۲۷

آقای همکیش . ادبیات و روش نگارش شما رو همه میشناسن . بهتره که شما هم همت کنید و به غیر از نگارش کاری انجام دهید . باید در این مورد همازوری خودمون رو نشون بدیم . هیات امنایی شدن آتشکده و دخمه نتیجه ای جر رستم باغ تهران رو نخواهد داشت. بجای تخریب یاری رسان باشیم

نام : سیما. زمان : ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ _ ۰۰:۰۰:۴۲

همکیشان عزیز به نظر شما روسای انجمنهای دوره های قبل در زمان خودشون به ذهنشون خطورنکردهکه دور دخمه فنس بکشن یا شهامتش را نداشتند؟ چرا به شعور مردم اینجوری توهین می شه به راحتی؟ ایکاش به جای اقدام جسورانه کشیدن فنس، کمی از تجربه گذشتگان درس میگرفتیم. اول پیگیری حقوقی درست میشد و سند وقف را ابقا میکردند بعدا دیوارکشی میکردند نه فنس کشی!! بدون ایجاد اینهمه تشنج.

نام : همکیش یزدی زمان : ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ _ ۰۰:۰۸:۰۹

جناب آقای مهرداد، چه استدلال عجیبی، این زمین ها در زمان نمایندگی موبد کورش نیکنام، 100 هزار تومن بوده، چرا اون موقع درست تشده!! هر کاری روش خودش رو داره، این پرونده در دادگاه حقوقی مطرح بوده و باید مسیر خودش رو طی می کرد. با فنس کشی غیرقانونی و محکوم کردن قوه قضاییه، سند زمین که درست نمیشه عضو محترم شورای شهر!! من هم موافقم که این انجمن صلاحیت مدیریت دخمه و آتشکده رو ندارد. باید هیات امنایی اداره شود.

نام : نازنین زمان : ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ _ ۰۰:۲۲:۵۸

آقای فرشید بختیاری واقعا درست گفتی اما آقا مهرداد هر چی خواست به نفع خودش برداشت کرد. منم داشتم به این موضوع فکر میکردم که روسای قبلی انجمن یزد که عضو شورای شهر نبودند با چنین اقدامات عجولانه و کم پشتوانه ای، اموال انجمن رو به باد ندادند و زرتشتیا رو چندین باره اینجوری به هر صفتی سر زبونها ننداختن.

نام : سپنتا نیکنام زمان : ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ _ ۰۰:۴۴:۱۵

به یاری اهورامزدا درود بر تمامی همکیشان در ابتدای امر لازم است تا از تمامی اعضای هیات مدیره انجمن زرتشتیان یزد تقدیر و تشکر نموده که با همازوری خود در این چند وقت موجب شدند تا اتفاقات خوبی رقم بخورد دوم سپاسگزارم از تمامی همکیشان و مسولان انجمن و بویژه جوانانی که در این چند وقت با حضور در دخمه و یا با تماس تلفنی از انجمن اعلام حمایت نمودند سوم ممنونم از تمامی منتقدین منصفی که تیزبینانه فعالیت انجمن را رصد میکنند و با راهنمایی های خود ما را در راه رسیدن به اهداف انجمن که همانا اعتلای جامعه زرتشتی هست یاری میکنند اما اکنون روی صحبتم با افرادیست که با عناوین و اسامی جعلی سعی بر تسویه حسابهای شخصی دارند. از این گروه تقاضا دارم تا همازوری جامعه را حفظ کنند و اگر با شخص بنده مشکلی دارند ، آن را با منافع جامعه که در اینمورد خاص موضوع دخمه یزد است خلط مبحث نکنند برای حل این موضوع بنده نیز سعی کرده ام تا اختلافات را کنار گذاشته و از تمام عزیزان کمک بگیرم ، از نماینده مجلس گرفته تا همکیشان آگاه به مسایل حقوقی و آشنا با پرونده دخمه تا با همازوری یکدیگر جامعه را به حق واقعی خود برسانیم این اختلاف نظرها تا زمانی خوب و قشنگ است که داخلی باشد مانند تیم استقلال و پرسپولیس ، اما وقتی با کشور دیگری بازی میکنیم ،تمامی طرفداران این دو تیم باید حامی تیم ملی باشند ، این مورد جای تسویه حساب شخصی نیست همازوربیم

نام : دلسوز از یزد زمان : ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ _ ۰۰:۵۵:۲۲

نمیدانم چرا وقتی این عکسها رو میبینم دلم میگیره!!! دلگیری بیشتر وقتی میاد که نظراتی رو مغرضانه توسط افرادی خاص در جهت تخریب می بینم... واقعا داریم به کجا میرسیم؟؟؟ حسادت و توهم تنها عواملی هست که برای تخریب کامنتی با نام ناشناس به ذهنم میرسه. همازوری را برای همکیشان آرزومندم.

نام : فردی از جامعه زمان : ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ _ ۰۳:۴۵:۴۳

متاسفم برای جامعه خودم بجای همازوری هم آزاری میبینم چگونه انتظار دارید مهاجرت نکنند قباحت داره مطالب بازرس انجمن دیکته شده است نفرین بر منافقین جامعه

نام : بابک رستمی زمان : ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ _ ۰۷:۲۴:۰۵

پاسخ به مهرداد عزیز، مگه این مجوز حصارکشی که صحبت می کنید که خذا را شکر!! توسط رییس انجمن و عضو شورای شهر گرفته شده، قابلیت اجرا هم داشت؟ مسلما نه وگرنه خراب نمی کردند. این مجوز از اول هم غیرقانونی بود و کار رو خراب تر کرد. ایکاش رییس انجمن افرادی با تجربه مانند خانم فرخانی و آقای فیروزفرد بودند. ایکاش

نام : همکیش زمان : ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ _ ۰۹:۱۰:۲۷

کاسه کوزه بسیاری از تاخت های برجامعه را میتوان بر سر نماینده شکست.بله ایشان تخصصشان فقط نامه نگاری است.عموی سپنتا نیز حداقل نامه هایش را منتشر میکرد.نکته اینکه یک جامعه کوچک باید درون خود انتخابات پیش از موعد برگزار و کاندیدهای نمایندگی در چند چالش جامعه خود رانشان دهند.اینکه شخصی تعمدا بر جایگاهی تکیه و تمامی اعمالش تبلیغاتی باشد و دوره قبل بدون استعفا از سمت با دو سمت دیگر قصد نمایندگی کند و از مواهب سمت شهری اش تبلیغات کند و دراخر درمی یابیم آنجا نیز توهم قانون گریزی دارد به یاد بیاوریم انجا نیز رد صلاحیت شد تا دریابد پرستیژ کاذب جای عقلانیت را نمیگیرد.نماینده محترم هم سه دوره در مجلس برای خالی نماندن کرسی تشریف بزده اند یا کار دیگر چیزی رونمایی کنند بدانیم کاری نیز صورت داده اند.

نام : همکیش زمان : ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ _ ۰۹:۵۴:۴۲

خدمت بازرس محترم باید عرض کنم خدمات ارزنده وقانونی شما را در این چندین سالی که انجمن را در اختیار داشتید را هم دیدیم چه تلاشی بابت اتشکده و دخمه و زمینهای مربوطه انجام دادید شاید خواست خدا بود شما دیگر در مسند قدرت نبوده تا همانند دیگر موقوفات زرتشتیان که غصب شد اینها هم از دستمان میرفت این حصار کشی در زمان حکومت چندین ساله شما باید انجام میشد الان هم که این جوان برومند قدم برداشته مانع کار ایشان نشوید ونگران گذشته خود نباشید

نام : بهزاد زمان : ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۰:۵۲:۳۳

فقط پرسشی دارم این دوستی که با نام بازرس انجمن کامنت میگذارند چه کسی میباشد که از عنوان حقوقی ولی مبهم بازرس انجمن استفاده میکند و اگر عمل انجمن یزد تخلف میباشد با قدرت و دلیل اعلام فرماید تا ماهم با دلیل و سند در جریان امر قرار بگیریم ...

نام : منوچهر زمان : ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۱:۰۶:۳۶

چقدر ما بد شدیم و فقط دنبال اهداف سیاسی خودمون هستیم بنظر میاد همه فکر منافع خودشون هستن سپنتا هم شو اجرا میکند و مظلوم نمایی کاش قانونی کار انجام میشد آقای اختیاری هم یا از اوضاع خبر ندارد یا خود را به بی خبری میزند تورو خدا ول کنید وباآبروی جامعه بازی نکنید بهتر هست مردم بازیچه دست کسی نشن و این کار با درایت و قانونی حل میشود و هیچ گاه با لشکر کشی چیزی درست نمیشه بجز اینکه آبروی جماعت بره

نام : مهربان زمان : ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۱:۱۹:۲۰

دوستان عزیزان همکیشان خ9واهران و برادران میشه لطفا اینقدر به نتوپید و به همدیگه حمله نکنید الان باید پشت هم باشیم و از همدیگه دفاع کنیم نه اینکه به هم بحق یا ناحق حمله کنیم الان نماینده محترم زرتشتیان و ریاست محترم انجمن زرتشتیان یزد باید در کنار هم قرار بگیرند و به هم کمک کنند و مشکل رو حل کنند نه اینکه بینشون تفرقه و جدایی بیفته همکیشان و عزیزان لطفا بجای تفرقه بهم کمک کنین با سپاس

نام : جهت اطلاع مهربان_پ زمان : ۲۸ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۲:۴۴:۱۳

با درود جناب مهربان _پ اولا آغازگر حق جامعه زرتشتیان آنهم در یزد انجمن زرتشتیان تهران بود که با قدرت از حق جامعه دفاع کرد و خیلی از همکیشان یزدی و تهرانی و حتی گردش 35 انجمن تهران مخالف گرفتن حق جامعه بوده و خواستشان حل کردن موضوع بصورت مصالحت آمیز بود که این عمل آخر مورد توافق مرتاض قرار نگرفت و طرح دعوی شد ضمنا طبق گفته و شواهد نماینده مجلس در این راه همراه دوستان پیگیر حق بطور قانونی بودند. در حال حاضر نیز با دوستانی که قدم در این راه گذاشته اند هر چند در پرونده مرتاض مخالف طرح دعوی بودند میبایست همسو و همراه شد تا حصول نتیجه. همت زیاد

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.نظر سنجی

آیا به کودکان کار کمک می‌کنید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics