تاریخ پست:1396/6/26 4:0
هرمز فیروزمند

ارباب هرمز آرش فرزند تيرانداز در محله خيرآباد يزد به دنيا آمده و همچون بسياري از زرتشتيان بخش زيادي از زندگي خود را در هندوستان با فعاليت در صنعت (كارخانه يخ‌سازي) گذرانده و درآمد حاصل از آن را به ايران آورده و در سال 1320 صرف خريد زمين‌هاي تهران‌پارس مشتمل بر باغ مجيدآباد به وسعت هزار هكتار از ابوالقاسم بختيار كرده و با شراكت ارباب وفادار تفتي و ارباب رستم دينيار مرزبان اقدام به شهرسازي در آن زمين‌ها كرده است كه نحوه خيابان‌بندي و درخت‌كاري و استقرار مراكز تفريحي، آموزشي آن هنوز زبان‌زد است. ساختمان موجود در اين باغ محل زندگي تابستاني ارباب هرمز و خانواده بوده است.

فرزندان آن روانشاد (2 پس و 3 دختر) به نام‌هاي رويين تن، تهمتن، دلنواز، زرين و ياسمين هستند كه رويين تن در اثر حادثه‌اي در همين باغ دارفاني را وداع گفته و درمانگاه رويين تن آرش در تهران‌پارس به نامگانه وي هنوز در خدمت‌گزاري اهالي تهران‌پارس و منطقه است.

فرزند ديگر وي تهمتن هنوز در قيد حيات است كه با بروز انقلاب ايران را ترك كرده و همين سبب مصادره اموال او از جمله باغ مجيدآباد شده است كه بخشي از آن به تعاوني مسكن فرهنگيان واگذار و بخش ديگر آن با عنوان پارك پليس پذيراي بسياري از مردمي است كه بدون آگاهي از امكاناتي  چون دبيرستان پري آگاهي آرش (كه از محل وقف او به نامگانه همسرشان در تهران مشغول فعاليت فرهنگي است) مدرسه راهنمايي هرمز آرش، مسجد خيابان بهار تهرانپارس، و .. بهره برده و خيابان اصلي تهران‌پارس به نام آرش تيرانداز (كه اكنون حجربن عدي قلب شده) را طي مي‌كنند تا دمي در آن پارك زير سايه درخت‌هاي باقيمانده بياسايند.


تاریخ پست:1396/6/26 4:0 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :2596

دیدگاه هموندان

نام : بهروز جمشیدیان زمان : ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۱:۰۴:۵۶

با سپاس بسیار از اقای فیروزبخت ، ارزومندم انجمن زرتشتیان تهران بتواند با کوشش و همت بیشتر این سرمایه کلان و بی انتها را به هازمان بازگرداند که چیزی کمتر از زمینهای قصرفیروزه نیست.. شاد و به کامه باشید.

نام : بهروز جمشیدیان زمان : ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۱:۰۶:۳۴

با پوزش آقای فیروزمند درست میباشد. سپاس

نام : یک ایرانی زمان : ۲۶ شهریور ۱۳۹۶ _ ۱۳:۲۴:۳۵

درود بر ایرانیان راستین ارباب هرمز آرش و فرزندان ایشان

نام : فرامرز پوررستمی زمان : ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ _ ۰۱:۳۲:۲۰

آفرین دست مریزاد به جناب هرمز خان فیروز مند.

نام : بردیا بزرگمهر زمان : ۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ _ ۱۳:۲۲:۵۸

بر روان پاک فروهرگروسمان نشین ارباب هرمز نیک اندیش درود باد

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.مطالب مرتبط

نظر سنجی

آیا به کودکان کار کمک می‌کنید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics