تاریخ پست:1396/6/27 4:40
خبرنگار امرداد

با روستا شناسی یزد رفتیم سراغ دیاری که زادگاه پدر من است . با دیدن آنجا دلم می‌گرفت که چرا بابابزرگم، رستم يزداني كه کدخدای اله‌آباد بود، زنده نیست تا بالاخره آباد شدن دوباره‌ی روستا را ببیند، خدا بیامرزدش همیشه در فکر آباد کردن و کشاورزی و دامداری بود.

به سراغ فرنشین اله‌آباد آقای شاهرخ باستانی رفتم تا كمي از تاريچه اله‌آباد برايم بگويد:

چنانکه از نامش برمی‌آید روستایی بلند پرواز و پیشرفته در سطح منطقه در طول تاریخ خود بوده است. نام اله‌آباد یعنی عقاب، این روستا با همین نام در بین روستاهای اطراف پرآوازه و مشهور بوده است. روستای اله‌آباد با مساحتی حدود 30 کیلومتر مربع در ده کیلومتری شهرستان و در مسیر اصلی جاده یزد – اردکان قراردارد و از موقعیت جغرافیایی از قدیم تاکنون بوده است یعنی این روستا در مسیر زارچ، اشکذر، فیروزآباد، مجومرد، علی آباد، جعفرآباد، حسین آباد، عصرآباد و رحمت آباد بوده و از زمانی‌که با حیوانات عبور می‌کردند تاکنون که خودرو جایگزین شده، محل گذر بوده و از این لحاظ موقعیت خیلی خوبی داشته است. اله‌آباد تاریخچه‌ای صدساله و پرفراز و نشیب را تجربه کرده است. روستایی که در طول تاریخ چندین بار به علت خشک‌سالی و خشک شدن قنوات، خالی از سکنه شده و دوباره با تلاش بی‌وقفه به موقعیت اصلی خود برگشته است و اکنون هم به یاری خدا آن دوره سکون و سکوت به پایان رسیده و دوباره فعالیتی نو در آن آغاز شده است.

اله‌آباد دارای قناتی بوده که سرچشمه اصلی آن شاید باورکردنی نباشد بیش از 9 فرسنگ (نزدیک به 60 کیلومتر) با روستا فاصله داشته است. سرچشمه اصلی اله‌آباد در نزدیکی خویدک یزد در راه بافق بود. این قنات با تلاش مردم این روستا تا 30 سال پیش جاری بوده ولی به علت حفر چاه‌های عمیق در خویدک و فهرج کم‌کم آن قنات خشک شد که افرادی همچون سهراب یزدانی با مخارج خود تلاش كرد دوباره قنات را زنده كند ولی به علت مسافت زیاد و ساخت و سازهای فراوان مسیر قنات مقدور نشد و کار بی‌نتیجه ماند. اله‌آباد از شرق به شهر یزد و از غرب به اشکذر و از جنوب به زارچ و از شمال به کویر لوت مي‌رسد دارای دو محله اصلی بوده که زرتشتیان و مسلمانان در محله‌ای جداگانه زندگی می‌کرده‌اند ولی با هم زندگی مسالمت‌آمیزی داشته و در طول تاریخ وقایع خاصی گزارش نشده است. جمعیت زرتشتیان این روستا در آخرین سرشماری که ما در دست داریم 135 الی 110 خانوار و بالغ بر 495 نفر جمعیت داشته است.

اله‌آباد دارای دو مدرسه یکی پسرانه و دیگری دخترانه است که مدرسه پسرانه گودرزی در سال 1286 از سوي گودرزمهر بازسازی انجام داده که قبلاً مدرسه توسط انجمن اکابر هند ساخته شده بود، و به نام مدرسه گودرزی اله‌آباد دوباره آغاز به كار کرده است. تا آنجا که ذهن من کمک می‌کند از آموزگاران مدرسه گودرز می‌توان استاد بمان، استاد شهریار، استاد رستم یزدانی، بهرام شهریاری، استاد خدابخش یزدانی و مهربان برزوئیان را نام برد. این مدرسه مدتی پس از انقلاب هم فعال بود ولی به علت کمبود دانش‌آموز تعطیل و به جای آن مدرسه‌ای با همین نام در محله مسلمان‌نشین ساخته شد و فعال است.  مدرسه گودرز قدیم پارسال با بودجه معادل 30 میلیون ریال از سوي سازمان میراث فرهنگی بازسازی شد و اکنون دراختیار آموزش و پرورش زارچ است.

مدرسه شاهپوری از سوي شاهپور مزدا و رستم مزدا دو برادر خیراله‌آبادی در سال 1315 تأسیس شده است. این مدرسه تا اوایل انقلاب غیردولتی بوده و مخارج از سوي انجمن تهران و انجمن ایران بمبئی پرداخت می‌شده است. این مدرسه در اوایل انقلاب تغییر نام یافت که مورد اعتراض انجمن زرتشتیان اله‌آباد قرار گرفت و اکنون به صورت مخروبه‌ای بدون در و پنجره و دیوار است که با اینکه چندین بار به آموزش و پرورش زارچ مراجعه كردیم و نمایندگان چندین دوره هم كارهايي كردند ولی نتوانستیم آن را تحویل بگیریم و بازسازی كنيم که این امر باعث نگرانی و ناراحتی همکیشان شده است. نخستين آموزگار آن سرور کابلی همسر روانشاد اردشيرخاضع بود.

در‌مهراله‌آباد از سوي خسرو مهر بنامگانه فرزند جوان ناکامش بنا شد که به گفته قدیمی‌ها در مهر درسال 1286 بازسازی شده و تاکنون چندین بار بازسازی و مرمت از سوي افراد گوناگون صورت گرفته است. دخمه اله‌آباد که باز از سوي خسرو مهر از بنیانگذاران اله‌آباد بعد از یک خشکسالی طولانی و برگشت آب قنات به این روستا بوده انجام شده است.

اله‌آباد یک باب حمام عمومی داشته که توسط خانواده مزدا ساخته شده و در اوایل انقلاب از سوي جهاد سازندگی بازسازی شده است ولی اکنون درآن بسته و سنگ‌نوشته آن نیز به سرقت رفته است.

آب انبار اله‌آباد که از سوي دولت مهر ساخته شده دارای دو شیر جداگانه برای افراد زرتشتی و مسلمان بوده و به یاد داریم که استاد خدابخش از انباری که در ته آب انبار بود به عنوان یخچال طبیعی برای خنک کردن نوشیدنی استفاده می‌کرد.

خواجه خضراز سوي شابهرام کیخسرو ساختمان اولیه آن ساخته شده و از سوي گشتاسب فریدون بازسازي شده است ولی در دهه 70 از سوي فرزند شابهرام کیخسرو پرویز دوباره بازسازی شده و مرمت اساسی ومحوطه سازی شد. و محلی است برای زیارت برای همکیشان که خادمی آن را روانشاد رستم شهریار بر دوش داشت و اکنون فرزندان وی این زحمت را می‌کشند

اله‌آباد داراي انجمني است كه در سال 1333 از سوي خدابخش يزداني پايه‌گذاري شد و تا كنون فعال است.

اله‌آباد داراي محصولات كشاورزي زيادي بود و اهالي اين روستا بيشتر نيازهاي خود را از همين محصولات برطرف مي‌كردند، معروفترين محصولات آن خيار سبز و پياز است.

درِ دروازه اله‌آباد درخت بزرگ و كهنسالي بود كه قطر آن به دو متر مي‌رسيد و جوي آبي هم از كنارآن مي‌گذشت و سايه‌انداز بسيار خوبي داشت و محل جمع شدن اهالي ده بود. درِ دروازه خاطراتي براي همه اهالي روستا دارد.

موقعيت كنوني اله‌آباد:

با همت هموندان كميسيون كشاورزي انجمن كارهايي در روستا انجام شد تا از نابودي و تخليه كامل جلوگيري شود. انجمن زرتشتيان اله‌آباد تلاش دارد همه‌ي آيين‌هاي ديني از سال و گهنبار گرفته تا آيين‌هاي ديگر را در روستا برگزار كند که اله‌آباد از يادها نرود. اينك انجمن با تشويق‌هايي كه انجام داده شاهد آن است كه همكيشان درحال بازسازي خانه‌هاي پدري‌شان هستند و اين خود جاي اميدواري دارد.

 


تاریخ پست:1396/6/27 4:40 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1915

دیدگاه هموندان

نام : یک اله آبادی زمان : ۲۷ شهریور ۱۳۹۶ _ ۰۷:۴۹:۲۲

بنام خدا جا دارد از همکیشی عزیزی که در مورد اله آباد گزارشی تهیه کرده سپاسداری نمایم چند نکته در گزارش آمده است نشان دهنده اینست که گزارش چند سال پیش تهیه شده و الان در سایت قرار گرفته است چونکه درمورد تاریخچه اله آباد آنچه حدس زده می شود بالای چهار صد سال می باشد . مدرسه شاهپوری اله آباد در سال 1315 افتتاح شده و هم اکنون توسط میراث وآموزش و پرورش بازسازی شده و بعنوان کانون بازنشستگان و ستاد اسکان آموزش و پرورش از آن استفاده می شود مدرسه گودرزی که صاحب اصلی آن انجمن اکابر هند بوده و وکالت آن انجمن تهران در اختیار دارد متاسفانه با پیگیریهای زیادی که از طرف انجمن اله آباد انجام شده هیچگونه اقدامی از طرف انجمن تهران برای در اختیار قرار گرفتن مدرسه صورت نگرفته است. والان تبدیل به یک کارگاه صنعتی شده استو کلاس های در اختیار گارگران غیر ایرانی است

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics