تاریخ پست:1396/7/6 7:17
خبرنگار امرداد: پوروچیستا رستمی

کُماچ یا کماج نوعی نان شیرینی است که مانند کیک در دیگ‌های کوچک تهیه می‌شود و در آیین‌های شادی، آیین‌های ویژه درگذشتگان و گهنبارها پخته می‌شود.

مواد لازم:

آرد یک کیلو، تخم‌مرغ سه عدد، شکر یک پیمانه، گلاب نصف پیمانه(در صورت تمایل شیر هم افزوده شود)، نمک یک هشتم قاشق غذاخوری، مایه خمیر یک قاشق غذاخوری، هل کوبیده و دارچین کوبیده از هرکدام دو قاشق مربا خوری، مغز گردو و بادام و کشمش 100 گرم (در صورت تمایل)، روغن مایع یک استکان، جوش شیرین یک قاشق مرباخوری سر خالی

آرد را پس از الک کردن با کمی نمک مخلوط کرده، مایه خمیر را با آرد مخلوط می‌کنیم. خمیر را ورز می‌دهیم و سپس در جای گرم قرار می‌دهیم تا ور بیاید(حجم آن دو برابر شود.). پس از دو برابر شدن خمیر آن را با گلاب و شیر شل کرده تا به شکل ماست کمی سفت در بیاید. سپس جوش شیرین، تخم‌مرغ، شکر، هل، دارچین و مغزیات( برخی از شهرها به کماچ خرما نیز می‌افزایند) را به خمیر می‌افزاییم و ظرف مورد نظر را گرم کرده و روغن را در آن می‌ریزیم تا گرم شود و خمیر آماده شده را که کمی استراحت داده‌ایم در روغن می‌ریزیم و در فری که از قبل گرم شده است به مدت یک ساعت و دمای 180 درجه می‌گذاریم. گفتنی است بهتر است ظرفی را آب کرده و در فر بگذاریم تا بخار آن از خشک شدن کماچ جلوگیری کند.

 

خمیر پس از ورز آمدن

افزودن گلاب به خمیر

افزودن تخم‌مرغ

 افزودن شکر و نمک و جوش‌شیرین

افزودن مغزیات، هل و دارچین

فرتور از همایون مهرزاد است.

1393


تاریخ پست:1396/7/6 7:17 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :3467

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics