تاریخ پست:1396/7/15 14:35
خبرنگار امرداد: سپینود جم

بازسازی حمام تاریخی میمند فیروزآباد، از سوی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردش‌گری فارس به پایان رسید.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردش‌گری فارس از پایان بازسازی حمام تاریخی میمند در بخش میمند ازتوابع شهرستان فیروزآباد خبر داد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردش‌گری فارس، مصیب امیری، از پایان بازسازی حمام تاریخی میمند در بخش میمند از توابع شهرستان فیروزآباد خبر داد و افزود: حمام تاریخی میمند از سازه‌های بر جای مانده از روزگار قاجار است و درست در کنار مسجد جامع میمند جای دارد و به گمان زیاد از دید ساختمانی و سازه‌ای با مسجد جامع میمند هم‌خوانی و از نظر پلان دارای ویژگی‌های حمام‌های عمومی است.

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردش‌گری فارس در ادامه گفت: عملیات اجرایی بازسازی در بخش‌های سنگ ازاره بدنه، سفیدکاری بدنه و کاربندی و تزیینات سقف با ویژه شدن اعتباری بیش از 300 میلیون ریال  انجام شده و عملیات بازسازی آن در سه ماهه‌ی اخیر آغاز و به پایان رسیده است.

گفتنی است، در ساخت این بنای ملی مصالحی از سنگ، آجر، گچ و ساروچ  به کار رفته است. همچنین تغییرات بسیاری در فرم ورودی این حمام و پیوند میان در و سربینه دیده می‌شود. پس از ارتباط فضای هشتی این حمام دارای چهار جای‌گاه رخت‌کن به‌گونه‌ی صلیبی شکل است. دو راه که از هشت و نیم هشت سربینه آغاز می‌شود ما را به بخش گرم خانه راهنمایی می‌کند و پس از گذر از مسافت متناسب، از فضای گرم‌خانه وارد خود گرم‌خانه می‌شویم . این فضا نیز ازدید معماری مانند سربینه دارای شکل هشت و نیم هشت است که در اضلاع بزرگ‌تر در جایگاه‌های شست‌وشو و خزینه دیده می‌شود. این حمام دربخش پایانی یک خزینه مستقیم به فضای گرم‌خانه داشته و دو خزینه دیگر به وسیله‌ی یک پیوند راهرویی به دو گرم‌خانه دیگر می‌رود. گمان می‌رود حمام تاریخی میمند به همین شوند در بخش بالا و گوشه از دید ساختمانی و سازه‌ای با مسجد جامع میمند هم‌خوانی دارد.

حمام تاریخی  میمند به شماره 6780 در فهرست ملی به ثبت رسیده است.

 

 


تاریخ پست:1396/7/15 14:35 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :635

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.مطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics