تاریخ پست:1396/7/16 12:16
خبرنگار امرداد: پوروچیستارستمی

موبد فریبرز موبد رستم ماونداد، موبد و دهشمند زرتشتی در آلمان درگذشت.

موبد فریبرز فرزند موبد رستم ماونداد زاده‌ی سال 1294 در یزد و ساکن هامبورگ آلمان در روز آدینه هفتم مهرماه 1396 خورشیدی در هامبورگ درگذشت.

موبد فریبرز، در دوران جوانی نوزوت شد و به جرگه‌ی موبدان دین بهی پیوست. وی جزو نخستین دانش‌آموختگان خلبانی بود. وی در ایران لیسانس وکالت گرفت و برای آموزش عالی به آلمان سفر کرد و در شهر هامبورگ ماندگار شد. موبد فریبرز ماونداد پس از سفر به آلمان خانه‌ای را برای گردهمایی انجمن زرتشتیان هامبورگ فراهم و وقف این انجمن کرد. شادروان موبد ماونداد تاجری نامور و پیوسته پشتیبانِ زرتشتیان و ایرانیان مقیم آنجا بود.

پدر وی روانشاد موبد رستم ماونداد از موبدان سرشناس و خیراندیش یزد بود. موبد رستم ماونداد فرنشینیِ نخستین انجمن موبدان یزد را بر دوش داشت و در ساخت و نگهداری مدارس دولتی یاری رسانده بود. از موبد ماونداد پسری به نام «دارا» به یادگار مانده است. برادر موبد فریبرز ماونداد، روانشاد دکتر منوچهر ماونداد در ایران جراح و پایه‌گذار بیمارستان آراد بود؛ وی سال‌ها در بیمارستان‌های فیروزگر، تهران و آراد پزشک جراح بود. «پریدخت» خواهر بزرگ آن شادروان، همسر روانشاد ارباب مهربان زرتشتی، «همایون» دیگر خواهر وی همسر کیخسرو یگانگی و «ایران» همسر رستم کیانیان است.

«امرداد» درگذشت موبد فریبرز ماونداد را به خانواده‌ی آن شادروان و همکیشان آرامش‌باد گفته و گروسمان‌نشینی و شادی روان آن درگذشته را از اهورامزدا خواستار است.


تاریخ پست:1396/7/16 12:16 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1598

دیدگاه هموندان

نام : یک ایرانی زمان : ۱۶ مهر ۱۳۹۶ _ ۱۳:۲۰:۳۱

خداوندا یاری کن که همه مردم جهان ، خرد را رهنمای خود بدانند و در راه راستی و نیکوکاری گام بردارند. یاد آن موبد عزیز ، گرامی و راهش پر رهرو باد .

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.مطالب مرتبط

نظر سنجی

برای گذراندن اوقات فراغت تابستان چه برنامه‌ای دارید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics