تاریخ پست:1396/7/23 20:23
در امرداد374 چاپ شده است

ماراتون، شکستی بر روی کاغذ!

خبرنگار امرداد: فرزانه خسروی

«ماراتون» و شگفتی‌های این نبرد تاریخی از نوشتارهایی است که با عنوان «ماراتون، شکستی بر روی کاغذ!» به قلم فرشید ابراهیمی پژوهشگر تاریخ در ویژه‌نامه‌ی داریوش بزرگ شماره‌ی 374 امرداد چاپ شده است.
بخشی از این نوشتار چنین است:
«و اينک نبردي تاريخي همه‌ي برگ‌هاي رويدادنگاران عصر باستان را به خويش واداشته است!»
در برابرخليج ماراتون در کرانه‏‌ي آتن، دشت ماراتون به درازاي 9 کیلومتر و پهناي 2  کيلومتر ديده مي‌شود. پيرامون خليج، باتلاق، اما کرانه‌هاي آن از ماسه پوشيده شده و زمين سخت و باريک است. در سوي باختر(:غرب)، تپه‌هايي سنگي نمايان است که سپاه يونان در دامنه‏‌ي آن جاي داشته است.
ناوهاي ايراني نيروهاي خود را به رهبري «داد» (داتيس)، سردار مادي داريوش، و با راهنمايي «هيپياس»يوناني (که از او خواهيم گفت) در جلگه‏‌ي ماراتون (42 کيلومتري شمال خاوري آتن) پياده کردند (490 ‍‍پیش از میلاد). هرودوت بي‌آنکه از شمار ناوهاي آتني نامي ببرد، سپاهيان آتن را روي‌هم‌رفته ۳۰ هزار تن مي‌نويسد. رهبري ارتش آتن نيز به دستِ «ميلتيادس»بود. ارتشي که به گفته‏‌ي يونانيان سپرهايشان بهتر و نيزه‌هايي بلندتر از پارسيان داشتند و در سرزمين خويش مي‌جنگيدند؛ که برآيند(:نتيجه‏) آن باز هم به «گفته‏‌ي يونانيان»: شکست پارسيان و ازدست دادن هفت کشتي و بازگشت نوميدانه‏‌ي سپاه فرمان‌روایی به ايران بوده است.

خوانندگان می‌توانند برای دست‌رسی به هفته‌نامه‌ی امرداد از راه‌های زیربهره ببرند:

لینک فروش اینترنتی شماره‌ی 374 امرداد:

https://goo.gl/skkDku

لینک اشتراک ایمیلی امرداد:

https://goo.gl/XqpSbS

 


تاریخ پست:1396/7/23 20:23 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :966

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics