تاریخ پست:1396/7/25 15:13
نقدی بر تناقض‌گویی‌های ترامپ

تا مرد سخن نگفته باشد

فرشیدخدادادیان

از اتهامات آقای ترامپ به سپاه پاسداران و نظام،یا به تعبیر ایشان «رژیم» ایران که از جانب سخنگویان و مسوولین مربوطه پاسخ داده  شده و می‌شود، آن‌چه باعث تعجب و تاسف شهروندان ایرانی است حرف‌های متضاد و بی پایه رییس جمهور آمریکا در مورد تاریخ، فرهنگ و تمدن ایرانی است.

آنجا که از سویی به تاریخ و فرهنگ غرورآمیز ایرانی اشاره و ایرانیان را شایسته بازگشت بدان رجحان تاریخی و فرهنگی می‌داند و از سوی دیگر خلیج فارس را با واژه‌ای جعلی و مورد خوشایند ميزبانان رقص شمشیربازش مورد اشاره قرار می‌دهد.

این تناقض گویی علاوه بر نشان دادن سطح پایین معلومات تاریخی وی از کشور و تاریخ ایران، مويد این نکته مهم نیز هست که مشاوران این «بيزينس من» در کسوت رییس جمهور آمریکا یا کارشان را درست انجام نمی دهند یا جناب ترامپ به مشاوره ایشان وقعی نمی نهد.

امروز یک دانشجوی مقطع کارشناسی تاریخ عمومی که در ترم اول درس دو واحدی اختیاری «تاریخ آمریکا» را پاس می‌کند، دانش و معلوماتش از کشوری که وی رییس‌جمهور آن است به مراتب از اطلاعات آقای ترامپ از ایران بیش‌تر است و این مایه‌ی تعجب و البته تاسف است!!

در این زمینه کاش کارشناسان میز ایرانِ کاخ سفید دو نکته را به جناب ترامپ برسانند:

نخست این‌که جایی به نام خلیج ع ر ب ی در جغرافیای خاورمیانه وجود نداشته و ندارد و تمامی اسناد و متون تاریخی نام منطقه‌ای که مد نظر جنابش است را «خلیج فارس» و «شاخاب پارس» نامیده‌اند.

و نکته دوم این‌که همان تاریخ و فرهنگی که جناب ترامپ بدان اشاره نموده، سخن وری دانشمند به‌نام سعدی دارد که در حکایت سوم از باب اول(در سیرت پادشاهان) کتاب خود بنام «گلستان» به درستی آورده است که:

«تا مرد سخن نگفته باشد

 عیب و هنرش نهفته باشد»

و البته جناب ترامپ به این نکته مهم در ادامه همین حکایت نیز توجه ویژه داشته باشند که حضرت سعدی در بیت بعد نیز هشداری داده که شنیدن آن برای شما واجب است.

«هر بیشه گمان مبر که خالی است

 شاید که پلنگ خفته باشد»


تاریخ پست:1396/7/25 15:13 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1287

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics