تاریخ پست:1396/8/1 8:16
جاذبه­‌های گردش­گری- باستان شناسی ایران

گوردخمه­‌ی شیرین و فرهاد بر بلندای صحنه

بنفشه میرزایی

در گستره­ی باختر(:غرب) و شمال باختری ایران و کردستان عراق، شماری گوردخمه وجود دارد که با توجه به دیرینگی آن‌­ها که بیش­تر به روزگار هخامنشی و ماد باز می­‌گردد جاهای بی‌مانندی برای بازدید به شمار می­‌روند.
غارها و پناه­گاه­‌های صخره­‌ای نخستین بار در روزگار پارینه­سنگی مورد بهره­‌وری گروه‌­های انسانی قرار گرفته و به گونه­‌های مختلف تا روزگاران نوین ادامه یافته است. با این حال، در هزاره­ی نخست پیش از میلاد است که در منطقه شاهد استفاده­ی کمابیش گسترده از مهرازی صخره‌­ای برای ساخت فضاهای آرامگاهی هستیم.
گوردخمه­‌ی شهرستان صحنه (شیرین و فرهاد) در بلندی‌­های شمالی این منطقه و در 60 کیلومتری خاور(:شرق) کرمانشاه به سوی همدان جای گرفته است. در این­جا و به فاصله­‌ی یک­صد متری از هم، دو گوردخمه ساخته شده است. گوردخمه‌­ی بزرگ­تر در محل به شیرین و فرهاد بزرگ و گوردخمه­‌ی کوچک به بوچکه شیرین (شیرین کوچک) نامور(:مشهور) است.
گوردخمه‌­ی صحنه در ارتفاع 11 متری از سطح زمین ساخته شده و دربردارنده­ی ایوان و دو فضای خاک­سپاری(:تدفین) است و سطح گسترده‌­ای از صخره­ برای ساخت گوردخمه هموار شده است. با توجه به بقایای موجود، به نظر می­رسد پایه­ ستون‌­های برجای مانده طرحی مخروطی­ شکل داشته­‌اند. که پژوهش­گران از جمله فون­گال این پایه را با انواع هخامنشی تخت­جمشید مقایسه می­‌کند و آن را مربوط به پس از دوره­‌ی داریوش می­داند.
در این­جا گورهای بزرگی وجود دارد که برای خاک­سپاری تعبیه شده است. نوع پایه ستون، پوشش ایوان با کمک تیرهای چهارگوش عمود بر ایوان، گوی بال­دار نقش شده، ایجاد گور بر روی سکو و پوشش‌‌های قوسی و خرپشت‌ه­ای و مقایسه­‌ی آن با نمونه‌­های هخامنشی، از جمله شواهد و مدارکی هستند که برپایه‌­ی آن­‌ها می­‌توان تاریخ اواسط یا اواخر روزگار هخامنشی را برای ساخت این گوردخمه پیش­نهاد داد.
نیاز به یادآوری است که برآیندهای به دست آمده درباره‌­ی گونه­‌ی تاریخ­‌گذاری و انتساب این گوردخمه‌ها به دوره‌­ای ویژه، قطعیت کامل ندارد و گاهی و در بعضی از بن­‌مایه‌­ها(:منابع) آن­‌ها را به مادها نسبت داده­اند.
اگر قصد سفر به منطقه­‌ی کرمانشاه را دارید به شما پیش­نهاد می­‌کنیم که حتما از این مکان برجسته­‌ی باستانی که پیوندی مستقیم با تاریخ فرهنگ و تمدن ایرانی دارد بازدید کنید و از جاذبه­‌های گردش­گری آن لذت ببرید.


تاریخ پست:1396/8/1 8:16 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1294

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.نظر سنجی

آیا به کودکان کار کمک می‌کنید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics