تاریخ پست:1396/9/5 13:49
خبرنگار امرداد: فرزانه خسروی

«ابوبکر کرجی، گمنام در تاریخ دانش ایرانی»، عنوان نوشتاری است که با قلم فرشید ابراهیمی پژوهشگر تاریخ به زندگی این دانشمند و ریاضی‌دان هم‌روزگار با ابوریحان بیرونی، زکریای رازی و پورسینا پرداخته است.
در این نوشتار آمده: «یکی از شگفت‌انگیزترین سکوت‌های تاریخ دانش، نادیده انگاشتن نام دانشمندی برجسته در دانش ریاضی و زمین‌شناسی است که هم‌روزگار با ابوریحان بیرونی، زکریای رازی و پورسینا می زیسته و 32 سال پیش از ابوریحان زندگی را بدرود گفته (420 ه.ق/1029م و به روایتی : 410 ه.ق)،  اما کسی او را به اندازه‌ی آن سه تن نمی‌شناسد!
شاید یکی از انگیزه‌های این خاموشی، کمبود آگاهی‌های درباره‌ی سرگذشت کسی است که وارون(:برخلاف) سرگذشتش جایگاه و پایگاه بسیار بلند و برجسته‌ای در دانش ریاضی دارد.
ابوبکر کرجی چنان نیرویی به ویژگی دانش جبر و حساب افزود که پیش از او محمد پور موسی خوارزمی و ابوکامل شجاع پور اسلم مصری تنها گام‌هایی را در این راه برداشته بودند.
«در ریاضیات و هندسه، کرجی بیش از آنکه مرتبط با سنت‌های هندسی یونانی بوده باشد بیشتر با ریاضیات شرقی میانه، که خوارزمی نیز بدان گرایش داشته، ارتباط داشته است. در جبر کرجی پا را از خوارزمی نیز فراتر می‌گذارد و...»
«ابوبکر کرجی، گمنام در تاریخ دانش ایرانی» در رویه‌ی تاریخ امرداد 377 چاپ شده است.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد از راه‌های زیر نیز بهره ببرند:

لینک فروش اینترنتی شماره‌ی 377 امرداد:

https://goo.gl/ovxKMS

لینک اشتراک ایمیلی امرداد:

https://goo.gl/XqpSbS

 


تاریخ پست:1396/9/5 13:49 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1428

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics