تاریخ پست:1396/9/11 19:0
خبرنگار امرداد: نگار جمشیدنژاد

نشست طرح ملی روستای بدون بیکار با آرمان بررسی و توانایی‌سنجی دهکده‌ی گردشگری دوسیران کازرون برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان فارس، چهارشنبه 8 آذرماه 1396 خورشیدی در دهکده‌ی گردشگری دوسیران، نشستی با باشندگی معاون ساماندهی و توانمندسازی صندوق کشور، مشاور پارلمانی صندوق کارآفرینی کشور، مدیرکل صندوق کارآفرینی استان فارس، معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، فرماندار شهرستان کازرون، سرپرست اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون، بخشدار بخش کوهمره و نودان و شماری از مسوولین، طرح ملی روستای بدون بیکار با هدف بررسی و توانایی‌سنجی دهکده گردشگری دوسیران برگزار شد.

بنابر این گزارش به گفته‌ی محمدرضا معینی سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان کازرون این روستا با دارا بودن طبیعت و اقلیم چهار فصل و صنایع دستی منحصر بفرد وابسته به فرهنگ پرمایه‌ی بومی منطقه، امکان ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی را دارد. از این‌رو با پافشاری به گسترش پایدار و دگرگونی الگوی معیشت خانوار با کاهش وابستگی به کشاورزی با نگرش به کمبود منابع آبی زیر زمینی، اقامتگاه‌های بوم‌گردی می‌تواند نقش به‌سزایی در رونق اقتصاد و کارآفرینی پایدار در دهکده‌ی گردشگری دوسیران داشته باشد. 

وی افزود: وجود جاذبه‌های طبیعی و تاریخی ثبت شده در فهرست آثار ملی کشور، میزان گردشگرپذیری در فصل‌های گوناگون، وجود امکانات خدمات همگانی(مدرسه، درمانگاه و...) ، دارا بودن طرح هادی، امکانات زیرساختی (آب، برق، تلفن و..)، از عناصری هستندکه می‌تواند در گسترش گردشگری روستا نقشی موثر داشته باشند.

سرپرست اداره میراث فرهنگی شهرستان کازرون همچنین به تشکیل کارگروه گردشگری ویژه به روستای دوسیران، در راستای طرح ملی روستای بدون بیکار با دبیری اداره‌‌ی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان کازرون نیز اشاره کرد.

دهکده‌ی گردشگری  دوسيران يكي از روستاهاي تاريخي كازرون از شهرستان‌های استان فارس با پیشینگی بسيار است كه آثار آن را مي‌توان از روزگار پيش از تاريخ به‌گونه‌ی نقش‌های رنگي در یکی از پناهگاه‌های صخره‌ای، تا دوران تاريخي كه دربردارنده‌ی معماري چهار صفه، آب‌انبارها و گورستان‌هاي کهن با سنگ‌گورهای ارزشمند و تندیس شيرهاي سنگي مشاهده كرد. دوسیران به شوند پیشینه‌ و برابر با سامانه‌ی (:نظام) طایفه‌ای، دارای چندین گورستان (گورستان پای‌تپه، گورستان رییسی‌ها، گورستان شحنه و ملاها و گورستان طایفه‌ی امیرها) است. این دهکده‌ی گردشگری  با دارا بودن 14  یادمان تاریخی شناسایی و ثبت شده در فهرست آثار ملی-تاریخی ایران، معماری یکدست پلکانی، طبیعت زیبا و دست‌نخورده و باغستان‌های دست‌ساز پلکانی در سال 1391 عنوان یکی از روستاهای آرمان گردشگری استان را به خود ویژه کرده است.

 


تاریخ پست:1396/9/11 19:0 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1556

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics