تاریخ پست:1396/9/13 17:10
خبرنگار امرداد: سپینود جم

برای نگاه‌داری از نگاره‌های برجسته‌، درگاه‌های ارزشمند کاخ‌های اختصاصی سایت جهانی پاسارگاد سقف‌دار شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان فارس، حميد فدايي مدیر پایگاه میراث جهانی پاسارگاد گفت: مسقف شدن درگاه‌های کاخ اختصاصی، الگویی برای نگاه‌داری از نقش‌های هخامنشی سایت جهانی پاسارگاد است و با سقف‌دار شدن اين درگاه ها، بخشی از نگاره‌های برجسته‌ی هخامنشی پاسارگاد با رعایت شرایط و ضوابط موجود به گونه‌ی اصولی‌تر نگهداری می‌شوند.

مدير پايگاه ميراث جهاني پاسارگاد با بیان این‌که اجرای این برنامه با همکاری هیات ایتالیایی از ساختار سازه‌ای پروفيل‌هاي پولادي ضد زنگ در كشور ايتاليا تهيه و ساخته مي‌شود و در نهايت برای نصب به پاسارگاد فرستاده می‌شود  افزود: به زودی پنل‌های خورشیدی نیز در بالای این سقف‌ها برای نورپردازی آماده می‌شود.

 فدایی در ادامه گفت: از دیگر برنامه‌های این پایگاه جهانی سقف‌دار کردن همه‌ی مجموعه کاخ‌ها است ولی هم‌اکنون طراحی این سقف‌ها برای دو نقش برجسته ی مهم این کاخ (اختصاصی) بوده است.

وی در پایان یادآور شد: همه‌ی کارهای حفاظتي و بازسازی مجموعه جهانی پاسارگاد در چارچوب يك تفاهم‌نامه‌ی سه ساله بسته شده با كارشناسان و باستان‌شناسان كشور ايتاليا صورت گرفته است که نگاه‌داری و بازسازی اصولی نقش انسان بالدار و همچنين كاخ (دروازه) از آن جمله است.

بنابراین گزارش به گفته‌ی مدیر مجموعه جهانی پاسارگاد تفاهم‌نامه مشترک سه ساله با هیات ایتالیایی تا پایان سال 2018 میلادی به پايان می‌رسد و امید است در چارچوب تفاهم نامه‌های دوباره فعاليت‌های مشترک در اين مجموعه‌ی جهانی ادامه یابد.

 


تاریخ پست:1396/9/13 17:10 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1350

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics