تاریخ پست:1396/9/21 14:55
خبرنگار امرداد: بامداد رستگار

برابر با گفتارهای گذشتگان، پیشنیان بر آن بودند که بخش خشکی و شایسته‌‏ی زیست در زمین ویژه‏ی  یک‌چهارم  شمالی است که آن را ربع مسکون می‌نامیدند و همه‌ی 90 درجه‏‌ی عرض شمالی را خشکی نمی‏‌دانستند.

اما بیرونی نخستین دانشمندی است که در ایران‌زمین با نیروی شگفت‌انگیز دانش و خرد بر این نگره بود که در نیم‌کره‏‌ی جنوبی زمین (ربع شمالی دیگر) درست در نقطه‏ا‌ی برابر قطرهای  یک چهارم  شمالی نیز خشکی هست و دو ربع دیگر زمین را آب فرا گرفته و همین آب‏‌ها میان دو قاره را جدایی افکنده است.

و این پرسش که چرا نیاکان‌مان تنها یک ربع شمالی زمین را دارای خشکی می‌دانستند پرسش چهارم از هشت پرسش ابوریحان از پورسینا است.

نگرش بیرونی را به قاره‏‌ی نوین در دو جا از «تحقیق ماللهند» و یک جا در «قانون مسعودی» می‌توان دید و برابر با آنچه ابوریحان گفته هر پژوهشگری بی‌گمان می‌شود که ربع شمالی (خشکی مقاطر) که ابوریحان با چشم خرد بدان نگریسته همان سرزمینی است که میان دو اقیانوس آرام و اطلس بوده و 462 سال پس از ابوریحان و شش سد سال پیش از این به وسیله‏‌ی کریستوفر کلمبوس اسپانیولی، که بی‌گمان بود به هندوستان رسیده است، تنها به گونه‏‌ی ناگهانی و از روی اشتباه پیدا گشت!

آنچه در بالا آمده است جستاری است با عنوان «بیرونی نخستین اندیشمندی که آمریکا را یافت» که به قلم فرشید ابراهیمی به نگارش درآمده است. متن کامل این جستار را می‌توانید در امرداد 378 بخوانید.

لینک فروش اینترنتی شماره‌ی 378 امرداد:

https://goo.gl/uLFJbn


تاریخ پست:1396/9/21 14:55 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1194

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics