تاریخ پست:1396/9/22 13:5
خبرنگار امرداد: سپینود جم

پیوند زناشویی در دین زرتشتی بر پایه‌ی وضعیت و زمان دگرگونی‌هایی داشته است و به شیوه‌های گوناگونی برگزار می‌شده است. در این گزارش نگاهی داریم به چگونگی پیوند زناشویی در دین زرتشتی و همچنین شیوه‌ی برگزاری آن در شهرهای زرتشتی‌نشین.

در دین زرتشتی پس از آشنایی دختر و پسر آیین‌های گوناگونی مانند خواستگاری، بله‌برون و نامزدی برگزار می‌شود. «ایران پیرغیبی»، یکی از زرتشتیان کرمان، درباره‌ی چگونگی برگزاری آیین‌های پیش از عروسی در میان زرتشتیان کرمان می‌گوید: «در زمان خواستگاری و تا زمان بله گرفتن خانواده‌ها چیزی نمی‌خوردند. در آن زمان‌ها عروس‌ها به زودی پاسخ آری می‌دادند برای همین زمان خوراک نخوردن به درازا کشیده نمی‌شد. یکی دیگر از مواردی که با ارزش بود نظر پدربزرگ و مادربزرگ درباره‌ی دختر یا پسر بود.»

آیین گواه‌گیری که برابر با آیین عقد است در بیشتر شهرها و روستاهای زرتشتی برگزار می‌شود.

در گذشته عروس، جامه‌ی سبز می‌پوشید و تور و پارچه‌ی سبز، رنگ بر روی سرش می‌انداخت. داماد کلاهی به رنگ سبز، بر سر می‌گذاشت که این آیین اکنون نیز انجام می‌شود.

آنچه در بالا آمده است بخشی از نوشتاری است که با عنوان «آیین زناشویی زرتشتیان از آغاز تا کنون» در تازه‌ترین شماره‌ی امرداد چاپ شده است. متن کامل این نوشتار را می‌توانید در امرداد 378 بخوانید.

 

لینک فروش اینترنتی شماره‌ی 378 امرداد:

https://goo.gl/uLFJbn


تاریخ پست:1396/9/22 13:5 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :901

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics