تاریخ پست:1396/10/18 8:46
خبرنگار امرداد: فرشته جمشیدی

از انجیل تا هنر مسیحی گواهی می‌دهند که سه فرزانه‌ی ایرانی نوید آمدن مسیح را دادند. به راستی آنان که بودند که دارای چنین جایگاه برجسته و بی‌مانند‌ی در اندیشه و هنر مسیحی یافتند؟!
آنچه در بالا آمده بخشی از نوشتار «سه فرزانه‌ی ایرانی نخستین دیدارکنندگان با مسیح» به قلم فرشید ابراهیمی پژوهشگر تاریخ است که در امرداد شماره‌ی 380 چاپ شده است. ابراهیمی در این نوشتار تاریخی با تکیه بر درون‌مایه‌ی انجیل و نوشتارهای یونانی به چگونگی این دیدار و تاثیر آن‌ها بر هنر کلیسایی و جهان‌بینی مسیحی پرداخته است.
در بخشی از این نوشتار آمده:
«اگر به داستان بازگردیم، در ادب اروپایی از دیگر پاژنام‌های این سه مغ، می‌توان سه مجوس شرقی، سه شاه، سه پادشاه مقدس و سه فرزانه را یادآور شد. اگرچه در داستان‌های نخستین بر پایه‌ی انجیل متا، آن‌ها سه مرد دانا یا «مجوس» بودند، اما در روایت‌های پسین، به ویژه از سده‌ی دهم پس از مسیح، پادشاه خوانده شدند. این دگرگونی هم می‌توانست به ماندگاری داستان یاری برساند و هم به نهاد پادشاهی که در اروپا گسترش یافته بود، رنگ آسمانی ببخشد و آن جایگاه زمینی را در پوششِ پشتیبانی کلیسا جای دهد.همچنین نام هر یک از این سه تن به روشنی پیدا نیست. هر یک از گفتارها نام آنان را دیگرگون آورده‌اند. گاه از آنان با نام‌های...»
«سه فرزانه‌ی ایرانی نخستین دیدارکنندگان با مسیح» در رویه‌ی تاریخ امرداد 380 چاپ شده است.


تاریخ پست:1396/10/18 8:46 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :228

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.نظر سنجی

بهره‌گیری از کدام سیاست در هنگام آلودگی هوا مناسب‌تر است؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد