تاریخ پست:1396/10/17 14:16
خبرنگار امرداد: بامداد رستگار

گام تازه‌ی بازسازی خانه‌ی صدر جهرمی در بافت تاریخی شیراز  تا پایان دی‌ماه 1396 به پایان می‌رسد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس در همین باره گفت: در راستاي نگاهداری از اين سازه‌ی تاريخي ارزشمند کار بازسازی در بخش‌هايي از گوشه‌های خاوری (:شرقی)، باختری (:غربی) و جنوبی سازه با بازسازی کف و بدنه، بازسازی ازاره‌های سنگی، بازسازی تاق نماهای دیوارجان پناه پشت بام، بهینه‌سازی آجرکاری و سنگ ازارهو آیینه‌کاری اتاق شاه نشین انجام شده است.

امیری در دنباله افزود: اعتبار ویژه شده برای اجرای این گام از عملیات بازسازی 700 میلیون ریال بوده است و بازسازی از اردیبهشت‌ماه 1396 آغاز و پایان دی‌ماه به انجام می‌رسد.

به گفته‌ی مدیر کل میراث فرهنگی فارس، خانه صدرجهرمیاز دید ریخت (:فرم) و آذین‌بندی معماري برپایه‌ی الگوي خانه‌هاي روزگار قاجار داراي يک حياط مرکزي است که در سه سویه داراي ساختمان مسکوني و در گوشه‌ی خاوری تنها آشپزخانه (:مطبخ)‌ جای دارد. همچنیندر گوشه‌ی جنوبي که ورودي سازه در آن جای دارد شاه‌نشين ستون‌دار سنگي و تالار آيينه جای گرفته است.فضاي داخلي شاه‌نشين نیز داراي نقش‌های گچ‌بري برجسته با الگوبرداری از نقش برجسته‌هاي تخت جمشيد آذین شده است.

سازه‌ی‌تاریخی خانه‌ی صدرجهرمی در بافت تاریخی- فرهنگی شهر شیراز، در سال 1377 به شماره ثبتی 2277 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
تاریخ پست:1396/10/17 14:16 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :827

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics