تاریخ پست:1396/10/17 14:16
خبرنگار امرداد: بامداد رستگار

گام تازه‌ی بازسازی خانه‌ی صدر جهرمی در بافت تاریخی شیراز  تا پایان دی‌ماه 1396 به پایان می‌رسد.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری فارس مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی فارس در همین باره گفت: در راستاي نگاهداری از اين سازه‌ی تاريخي ارزشمند کار بازسازی در بخش‌هايي از گوشه‌های خاوری (:شرقی)، باختری (:غربی) و جنوبی سازه با بازسازی کف و بدنه، بازسازی ازاره‌های سنگی، بازسازی تاق نماهای دیوارجان پناه پشت بام، بهینه‌سازی آجرکاری و سنگ ازارهو آیینه‌کاری اتاق شاه نشین انجام شده است.

امیری در دنباله افزود: اعتبار ویژه شده برای اجرای این گام از عملیات بازسازی 700 میلیون ریال بوده است و بازسازی از اردیبهشت‌ماه 1396 آغاز و پایان دی‌ماه به انجام می‌رسد.

به گفته‌ی مدیر کل میراث فرهنگی فارس، خانه صدرجهرمیاز دید ریخت (:فرم) و آذین‌بندی معماري برپایه‌ی الگوي خانه‌هاي روزگار قاجار داراي يک حياط مرکزي است که در سه سویه داراي ساختمان مسکوني و در گوشه‌ی خاوری تنها آشپزخانه (:مطبخ)‌ جای دارد. همچنیندر گوشه‌ی جنوبي که ورودي سازه در آن جای دارد شاه‌نشين ستون‌دار سنگي و تالار آيينه جای گرفته است.فضاي داخلي شاه‌نشين نیز داراي نقش‌های گچ‌بري برجسته با الگوبرداری از نقش برجسته‌هاي تخت جمشيد آذین شده است.

سازه‌ی‌تاریخی خانه‌ی صدرجهرمی در بافت تاریخی- فرهنگی شهر شیراز، در سال 1377 به شماره ثبتی 2277 در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.
تاریخ پست:1396/10/17 14:16 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :704

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.نظر سنجی

آیا به کودکان کار کمک می‌کنید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics