تاریخ پست:1396/11/4 16:58
یادی از چهره‌های ماندگار زرتشتی

موبد اردشیر رستمی؛ آورنده‌ی آتش بزرگ به تهران

خبریار امرداد: گوهر برومندی

روانشاد موبد اردشیر موبد رستم رستمی یکی از سه موبدی بود که آتش ورهرام را از یزد به آتشکده‌ی تهران آورد.
امروز، چهارم بهمن‌ماه 1396 خورشیدی، برابر با روز آبان در گاهشمار زرتشتی، هشتادوپنجمین سالروز در گذشت زنده‌یاد موبد اردشیر رستمی، نیک‌اندیش زرتشتی است.  موبد اردشیررستمی یکی از سه تن موبدانی بود که 25 روز پس از ساخت آتشکده‌ی تهران، در سال 1296 خورشیدی، آتش بزرگ را با آیین ویژه از یزد به تهران آورد و در روز آذر از ماه آذر(جشن آذرگان) در آفرینگانی آتشکده‌ی تهران جای داد و به همین مناسبت در آن روز، آیین جشن‌خوانی و نیایش برگزار شد.
«امرداد» برای گرامی‌داشت یاد این چهره‌ی ارزشمند زرتشتی در چنین روزی به زندگی‌نامه‌ی او پرداخته است. نوشتاری که در پی می‌خوانید برگرفته از پیش شماره‌ی سوم پیک کنکاش است.

 زندگی‌نامه‌ی روان‌شاد موبد اردشیر موبد رستم رستمی
«روان‌شاد موبد اردشیر در حدود سال 1247 خورشیدی در یزد در خانواده‌ای دیندار پا به جهان نهاد و پس از طی تحصلات زمان خود و فراگرفتن اصول کار موبدی در نزد موبدان راهی هندوستان شد و به تکمیل اطلاعات دینی پرداخت و پس از بازگشت، در آتشکده‌ی ورهرام یزد سمت موبد بزرگ(ارشدیت) داشته و پس از آنکه آدریان تهران ساخته و آماده شد یکی از سه موبدی بود که آتش بزرگ را به تهران آوردند. وی در تهران به کار موبدی پرداخت و کارهای دینی خارج از آدریان به او محول گردید.
دروس اوستا و دینی مدارس دخترانه‌ زرتشتیان نیز به وی محول شد. مردی خوش‌خو و مورد احترام جماعت بود و همه اورا به نیکی یاد می‌کنند.
وی در 65 سالگی روز آبان و بهمن‌ماه(برابر با چهارم بهمن‌ماه)، 1311 خورشیدی جهان را بدرود گفت. از وی سه پسر و چهار دختر برومند به یادگار ماند. روانش شاد باد.»


تاریخ پست:1396/11/4 16:58 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1020

دیدگاه هموندان

نام : سید امیرحسین ایمانی زمان : ۵ بهمن ۱۳۹۶ _ ۲۰:۴۱:۴۷

به به بسیار نیکو باد آتش پرفروغ ایران زمین

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.مطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics