تاریخ پست:1397/1/28 15:28
شریف‌آباد میزبان سده‌ی کهن

شعله‌های آتش در آیین هیرومبا افروخته شد

خبرنگار امرداد: فرشته جمشیدی

 آیین آتش‌افروزی هیرومبا در درب‌مهر شریف‌آباد اردکان یزد برپا شد. این آیین که سده‌ای است بدون در نظر گرفتن روزهای کبیسه در 26 فروردین‌ماه برگزار می‌شود.  
در این آیین دهموبد نيز در میان ايستاده و نام درگذشتگان و جان‌باختگان راه ميهن و ديگر روانان را با صداي بلند نام مي‌برد و خدابيامرزي داده مي‌شود و با اشاره كسي‌كه پهلوي دست دهموبد ايستاده ديگران با صداي بلند «هيرومبا» مي‌گويند. ‏
پس از پایان مراسم خدابيامرزي درگذشتگان، و هنگام فرورفتن خورشید، موبدان هیزم‌های فراهم شده را آتش می‌زنند. زرتشتیان شریف‌آباد هر یک برای همازوری در این جشن، هیزمی به همراه خود می‌آورند که در ‏فراهم آوردن توده‌ی بزرگ هیزم هم بهره باشند.
در بامداد روز بعد (آسمان ايزد) برابر با 27 فروردین‌ماه از هر خانه يك‌نفر با آفرينگاني به محل آمده و مقداري از آتش به جا مانده را به منزل برده و به نشاني بركت و به اميد سالي خوش اين آتش را با بوي خوش در فضاي خانه  مي‌گردانند و آنگاه به اجاق خانه در آشپزخانه برده و در اجاق با آتش منزل هم‌پيوند (درهم مي‌كنند) مي‌‌کند و غروب همان‌روز مقداري از آتش را در مجمر ريخته و يك نفر از افراد خانواده به شاورهرام ايزد شريف‌آباد برده و با  آتش ورهرام هم‌پيوند مي‌كند.

فرتور از یاسمن سلامتی است.

0114

 


تاریخ پست:1397/1/28 15:28 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1861

دیدگاه هموندان

نام : هم کیش رشت زمان : ۲۹ فروردین ۱۳۹۷ _ ۱۳:۰۲:۴۳

درودبرهمکیشانم.از گیلان درودها میفرستم برای عزیزانم تابستون کوشک ورجاوند گیلان مخصوص زرتشتیان گیلان منطقه تفریحی وتوریستی قدم همکیشان بالای سرم

نام : ahdbez زمان : ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ _ ۰۲:۲۲:۱۳

برپا داشتن آداب باستانی و ایرانی دین بهی و زنده نگه داشتن این آداب و گسترش آنها بر عهده تمام ایرانیان فرهیخته و برگشته به اصالت پاک ایرانی خویشتن است و زدودن روان و فکر و مغز خود از آنچه به زور و با هجمه به ایرانیان تحمیل گشته است .

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics