تاریخ پست:1397/2/2 12:0
خبرنگار امرداد: سپینود جم

قشم بزرگ‌ترین جزیره‌ی مسکونی ایران و از زیباترین  خواستگاه‌های (:مقاصد) گردشگری جنوب ایران است. قشم با پیشینه‌ا‌ی کهن از مهمترین بخش‌های استان هرمزگان است. شهرستان قشم، با پهنه‌ای نزدیک به ۹/۱۶۰۹ کیلومتر مربع در جنوب استان هرمزگان، در شمال باختری (:غربی) تنگه‌ی استراتژیک هرمز، در ۲۶ درجه و ۴۵ دقیقه‌ی پهنای شمالی و ۵۵ درجه و ۴۷ دقیقه‌ی درازای خاوری نسبت به نیم روز گرینویچ قرار دارد و بلندی آن از سطح دریا ۶ متر است.

در گستره‌ی این جزیره‌ی زیبا پدیده‌های شگفت طبیعی بسیاری جای گرفته است که در این میان می‌توان از تنگه کریان قشم یاد کرد.

تنگه کریان منطقه‌ای دست‌نخورده و بکر در دل کوه‌های دولاب قشم است که هنگام بارندگی و پس از باران از زیبایی ویژه‌ای برخوردار می شود. آب‌گرفتگی چاله‌های این دره و بلندای آن از سطح زمین، خنکای نسیمی که از میان دره می‌گذرد هوایی خوش و دل‌چسب را به‌همراه دارد.

صادرات شهرستان قشم گونه‌های ماهی ومیگو، صنایع دستی، قایق، لنج و خاک سرخ است. از آن‌جایی که صید آبزیان در این شهرستان از جایگاه خوبی برخورداربوده وبیش‌تر مردم این شهرستان ماهی گیر و کارگر معدن خاک سرخ هستند، ماهی، میگو و خاک سرخ مهم‌ترین صادرات منطقه هستند. از مهم‌ترین صنایع دستی مردم شهرستان قشم می توان به لنج سازی، گلابتون دوزی، خوس دوزی، شک دوزی، سوند و حصیربافی، توربافی، گرگور سازی اشاره کرد. می‌توان گفت که لنج‌سازی کهن‌ترین صنعت سازمان یافته و منظم سواحل جزایر جنوبی ایران است و پیشینه‌ی این حرفه و صنعت بومی با تاریخ دریانوردی و بازرگانی ایرانیان کهن درهم آمیخته است. در حال حاضر بیش‌ترلنج‌های ساخته شده در جزیره قشم چه از نظر حجم و اندازه و چه نوع شناور به وسیله استادان محلی طراحی و پرداخته می‌شود. یادگیری و آموزش فن جلافی (نجار لنج) به‌طور تجربی است و پسران از پدرانشان به ارث برده اند. این صنعت یک صنعت کاملا مردانه است و زنان در آن دخالتی ندارند.


تاریخ پست:1397/2/2 12:0 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :822

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.مطالب مرتبط

نظر سنجی

آیا به کودکان کار کمک می‌کنید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics