تاریخ پست:1397/2/18 13:59
در امرداد 386 چاپ شده است

یکی نامه بُد از گَه باستان

خبرنگار امرداد: فرشته جمشیدی

«یکی نامه بُد از گه باستان»، عنوان نوشتاری است که با درون‌مایه‌ی يادي از شاهنامه‌ي از ميان رفته‌ي ابومنصوري به قلم فرشید ایراهیمی پژوهشگر تاریخ در هفته‌نامه‌ی امرداد 386 در رویه‌ی شاهنامه چاپ شده است.
در بخشی از این نوشتار اینگونه آمده است:

«آنان با تکيه بر بن مایه‌های(:منابع) پراکنده‏ي پيشين تاريخ ايران، و به رهبري و راهنمايي «ابو منصور مَعمَري»، دستور و مشاور امير ابومنصور، شاهنامه‏‏اي منثور به نامگانه‌ي «امير ابومنصور عبدالرزاق» با پاژنام(:لقب) «شاهنامه‏ي ابومنصوري» را نگاريدند.
اما شوربختانه کنون از شاهنامه‏ي گرامي ابومنصوري به جز «ديباچه‌ی» پرمايه‏ي آن (آن هم به برکت شاهنامه‏ي فردوسي)، برگی دگر برنمانده و نيک است تا در اين‌جا پيرامون نگارش آن به فرمان امير ابومنصور به بخشي از اين ديباچه که به کوشش شادروان علامه محمد قزويني بازسازي شده، بنگريم.
اين ديباچه که به جز بخش‌هايي افزوده (:الحاقي) بر آن، برابر با پژوهش قزويني، همان ديباچه‌ی شاهنامه‌ي نثر ابومنصوري است، نه تنها از نخستين نمونه هاي نثر پارسي دري پس از اسلام است که به راستي از شيواترين و زيباترين نمونه‌هاي نخستين نسل سره‌نويسي پارسي به شمار مي‌رود و زمان پايان يافتن آن که بي‌گمان همان تاريخ بسر آمدن شاهنامه‌ي ابومنصوري است، محرم سال 346 مهی گفته شده است. پس اين ديباچه نزديک به شش سال زودتر از....»


تاریخ پست:1397/2/18 13:59 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :646

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics