تاریخ پست:1397/3/10 12:30
خبرنگار امرداد: سپینود جم

حمام تاریخی قطرویه نی‌ریزبرنامه‌ی بازسازی حمام تاریخی قطرویه شهرستان نی‌ریز از سوی میراث‌فرهنگی فارس آغاز شد.

به گزارش روابط عمومی میراث فرهنگی، صنایع دستی  و گردشگری استان فارس، مصیب امیری مدیرکل میراث فرهنگی استان فارس در این باره گفت: برنامه‌ی بازسازی حمام تاریخی قطرویه نی‌ریز از آغاز خوردادماه سال 1397 خورشیدی آغاز شده است و  برنامه‌ی بازسازی در بخش پشت‌بام اجرایی خواهد شد. 

امیری در ادامه افزود: اعتبار بازسازی این حمام به میزان 530 میلیون ریال، از محل 3 درصد نفت و گاز تامین شده  است و پیش‌بینی می‌شود پروژه تا 3 ماه دیگر به پایان برسد.

گفتنی است، در بخش جنوب خاوری (:شرقی) دژ بهرام گور، حمامي با مهرازی (:معماری) اسلامي و سقف گنبدی شکل وجود دارد. درب ورودی این حمام به سوی شمال خاوری است و دالان‌های ورودی آن دایره‌ای شکل است. میان دالان یک حوض وجود دارد و اپیرامون آن اتاق‌های کوچکی جای گرفته است که در آن زمان  قهوه‌چی‌ها وآرایشگران در آنجاکار می‌کرده‌اند. دالان از راه یک راهرو به صحن حمام می‌رسد و در بخشی از صحن حمام، اتاق‌هایی برای دوش گرفتن وجود دارد. کوره‌ی حمام  نیز در کنار حمام قرار گرفته است که از راه یک راهرو به آن می‌رسد و آب گرم از این کوره به همه‌ی دوش‌های حمام متصل است. سطح این سازه از سنگ فرش بوده است که  تخریب شده و  بخش‌هایی از آن باز سازی شده است.

 

 


تاریخ پست:1397/3/10 12:30 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :451

دیدگاه هموندان

نام : ابوالفضل بهشتی Abolfazl Beheshti زمان : ۱۱ خرداد ۱۳۹۷ _ ۰۵:۲۷:۱۵

سپاسگزاریم از اینگونه رویداد های خوشایند

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.مطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics