تاریخ پست:1397/3/13 8:0
در امرداد 388 چاپ شده است

ایران باید درخواست خسارت کند

خبرنگار امرداد: بامداد رستگار

پیمان‌شکنی آمریکا و خروج از برجام از خبرهای داغ این روزهای ایران و جهان است. این اقدام آمریکا افزون بر تحمیل تحریم‌های سخت‌تر بر اقتصاد ایران، آسیب جبران ناپذیری به اعتبار و ارزش پیمان‌نامه‌های بین‌المللی زده است.

اقدام آمریکا در خروج از برجام وارون (:برخلاف) حقوق بین‌الملل و نقض اصول منشور سازمان ملل است. همه‌ی کشورهای هموند متعهد هستند تصمیمات شورای امنیت را بپذیرند، به‌ویژه هنگامی که یک تفاهم‌نامه چندجانبه، با پنج هموند دایمی شورای امنیت و آلمان در پیوند با منافع جامعه‌ی جهانی و پاسداری از صلح و امنیت بین‌المللی صورت گرفته و به تایید شورای امنیت رسیده است.

ایران برای این هیاهوها هزینه‌های سنگینی داده و از پیشرفت‌هایش چشم‌پوشی و واپس‌نشینی کرده است. اگر دولتی از یک پیمان چندجانبه به‌گونه‌ی یک‌جانبه بیرون برود، ملزم به جبران خسارت است. برای نمونه، پس از انقلاب بر پایه‌ی این ادعا که پیمان‌هایی که زمان پهلوی بسته شده است مغایر با منافع ایران بوده است جمهوری اسلامی ایران یک جانبه‌ی این پیمان‌ها را لغو کرد و دولت ایران بیش از 20 میلیارد خسارت پرداخت کرد. همچنین هنگامی که وام‌های بانکی 25 ساله با نرخ 2 درصد   از سوی ایران لغو شد دولت ناچار به پرداخت نقد و آنی وام شد.

آنچه در بالا آمده است بخشی از نوشتاری است با عنوان «ایران باید درخواست خسارت کند» که عضو و سخنگوی هیات رهبری جبهه‌ی ملی ایران درباره‌ی برجام در گفت‌و‌گو با امرداد به آن پرداخته است.

متن کامل این گفت‌وگو را در رویه‌ی دوم (رویداد) امرداد 388 بخوانید.

خوانندگان می‌توانند برای دسترسی به هفته‌نامه‌ی امرداد افزون‌بر نمایندگی‌ها و روزنامه‌فروشی‌ها از راه‌های زیر نیز بهره ببرند.

لینک خرید اینترنتی شماره‌‌ی 388 امرداد:

 https://goo.gl/XapYju

لینک اشتراک ایمیلی هفته‌نامه امرداد:

https://goo.gl/XqpSbS


تاریخ پست:1397/3/13 8:0 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :876

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استهموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics