تاریخ پست:1397/4/3 8:7
گروه اندیشه

ماتيكان شترنگ يا شطرنج نامه

ماتیكان شترنگ یا شطرنج نامه این داستان به بازگفت رازها و پیشینه دو بازی شطرنج و تخته نرد می‌پردازد و چنانچه دیده می‌شود خاستگاه این دو بازی را به ترتیب هند و ایران می‌شناساند و نیز بر تیزبینی و دانایی ایرانیان تاكید دارد . 

در زمان پادشاهی خسرو انوشیروان، پادشاه هند، ”دیورسام بزرگ“ برای سنجش خرد و دانایی ایرانیان و اثبات برتری خود، شطرنجی را كه مهره‌های آن از زمرد و یاقوت سرخ بود، به همراه هدایایی نفیس به دربار ایران فرستاد و ” تخت ریتوس“ دانا را نیز گمارده انجام این كار ساخت. او در نامه‌ای به پادشاه ایران نوشت:

 از آنجا كه شما شاهنشاه ما هستید، دانایان شما نیز باید از دانایان ما برتر باشند. پس یا روش و شیوه آنچه را به نزد شما فرستاده‌ایم « شطرنج» بازگویید و یا پس از این ساو و باج برای ما بفرستید. شاه ایران پس از خواندن نامه چهار روز زمان خواست و هیچ یك از دانایان در این چند روز چاره و روش آن را نیافت، تا اینكه سه روز بعد ”بزرگمهر بوختگان“ به درگاه آمد و گفت:

من نه تنها به سادگی شیوه این بازی را خواهم گفت، بلكه بازی دیگری به نزد ”دیورسام“ خواهم فرستاد كه او و همه دانایان دربارش از چاره‌گشایی آن درمانند و دو برابر باجی را كه از ما خواسته‌اند، به ما بدهند، تا از این رهگذر همگان بدانند كه من داناترین مرد این سرزمینم. شاهنشاه سه بار بر او درود فرستاد و دوازده هزار سكه به او پاداش داد. روز بعد بزرگمهر، ”تخت ریتوس“ را به نزد خود خواند و به او رازهای كامل بازی شطرنج و روش چیدن مهره‌ها را گفت. پس از آن”تخت ریتوس“ مهره‌های شطرنج را چیده و با بزرگمهر به بازی پرداخت. بزرگمهر سه بار بر” تخت ریتوس“ پیروز شد و از این پیروزی همه كشور شاد و خوشحال گشتند. ”تخت ریتوس“ بر خرد بزرگمهر آفرین گفت و پادشاه را خدای ایران و انیران خواند. دو روز بعد شاهنشاه، بزرگمهر را به پیشگاه خواست و از او پرسید:

آنچه می‌خواستی به دربار” دیورسام“ بفرستی چیست؟ بزرگمهر به پاس دانایی اردشیر، بازی تازه‌ای را به نام «وین اردشیر» (تخته نرد) با همه زیر و بم آن، برای پادشاه بازنمود. شاه با شنیدن شگردهای بازی، بر او آفرین گفت و او را با پیشكش‌هایی بسیار بیش از آنچه ”دیورسام“  فرستاده بود به نزد وی فرستاد. ”دیورسام“ چهل روز زمان خواست اما هیچ یك از دانایان آن سرزمین نتوانستند ”وین اردشیر“ را چاره‌گشایی كنند و پس بزرگمهر باجی كلان از ”دیورسام“  گرفت و به ایران بازگشت.

 

برگرفته از : داستان‌های ایرانی نوشته دكتر احمد تمیم داری

 

 

 

 


تاریخ پست:1397/4/3 8:7 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :440

دیدگاه هموندان

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی است بله

برای ثبت دیدگاه عبارت امنیتی تصویررو به رو را وارد کنید.مطالب مرتبط

نظر سنجی

آیا به کودکان کار کمک می‌کنید؟

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics