تاریخ پست:1397/4/6 15:14
خبرنگار امرداد: نگار جمشیدنژاد

مستند «وه انتیوک شاپور»، نخستین مستند ساخته شده درباره‌ی شهر باستانی گندی‌شاپور امشب چهارشنبه ششم تیرماه 1396 خورشیدی،  ساعت 21 از شبکه‌ی چهار سیما پخش می‌شود.

وه انتیوک شاپور به کارگردانی سودابه‌ مجاوری و فیلمبرداری حسن اسدی و مهدی موسوی ساخته شده و گفتار متن این مستند  از سوی دو بازیگر برجسته‌ی سینما مهتاب کرامتی و امین تارخ اجرا شده است.

وه انتیوک شاپور، نام گندی شاپور است به زبان پهلوی به معنای انتاکیه شاپور بهتر است، شهری که شاپور اول ساسانی در ۲۶۰ میلای در خوزستان به افتخار پیروزی بر امپراتوری روم و فتح انتاکیه ساخت.

شهر مکان دانشمندان بود، پزشکان، هنرمندان و نیز روشنفکران و دگراندیشان. نخستین شهر علمی، پزشکی و دانشگاهی بین‌المللی جهان باستان که سند برگزاری کنگره پزشکی آن در دوران انوشیروان در تاریخ ثبت شده است، شهری که تا سده‌ی۴ هجری برای۸۰۰ سال به بالندگی خود ادامه داد.

دستاوردهای پزشکی جهان اسلام، پزشکی و دامپزشکی غرب، گیاه‌شناسی و داروسازی و نهضت ترجمه‌ی دوران خلفای عباسی، برآمده از گندی شاپور است. شهری که امروزه جز دشت‌ها و کشتزارهای پهناورهیچ از آن برجای نیست.

ساخت این مستند که نزدیک به 6 سال به درازا انجامید، آغازی بر انجام نخستین کند و کاوهای باستان‌شناسی در سایت باستانی گندی شاپور است.


تاریخ پست:1397/4/6 15:14 اشتراک گذار ی در تلگرام
شمار بازدید :1421

دیدگاه هموندان

نام : ahmadbegzadi زمان : ۸ تیر ۱۳۹۷ _ ۰۲:۱۹:۴۸

لطف کنید فیلم را در یو تیوب بگذارید اگر ممکن است .یا در جایی در فضای مجازی که بتوان نگاه کرد .

نام : اردوان ریونی زمان : ۱ امرداد ۱۳۹۷ _ ۱۲:۰۸:۳۳

چگونه میتوان به این فیلم دسترسی پیدا نمود. با سپاس

ثبت دیدگاه

نام

رايانامه

ديدگاه

دیدگاه خصوصی استمطالب مرتبط

هموندی در خبرنامه

آدرس رایانامه (:ایمیل) خود را وارد کنید تا خبرنامه ی امرداد روزانه نوشتارهایمان را برای شما بفرستد

Real Time Analytics